Basın
Basında Limak
2009
Hayalimdeki büyük patron

Hayalimdeki büyük patron

Capital / Ocak 2009
Jack Welch’den etkilenmeyen iş adamı var mıdır? Dünyadaki pek çok iş insanı Welch’in uygulamalarını bugün bile kendine örnek alıyor. Türkiye’de Sakıp Sabancı, Vehbi Koç gibi efsanevi patronlar, sadece kendi dönemindekilere değil, bugünün genç iş adamlarına da örnek oluyor. Bu efsanevi isimlerin iş yapış şekilleri, yaklaşımları, insan ilişkileri, yaşam tarzları iş dünyasını hala etkiliyor. Bugünün iş dünyasında da başarılarıyla meslektaşlarına örnek olanlar var. Hüsnü Özyeğin, Oğuz Gürsel, Tuncay Özilhan, Bülent Eczacıbaşı, İsak Alaton da bu isimler arasında yer alıyor.

Nihat Özdemir’in idolü kim?

Limak Holding’in patronu Nihat Özdemir, Türkiye’nin en güçlü iş insanlarından biri. 32 yıldır inşaat sektöründe, 2007 yılında Limak İnşaat’ın tamamladığı projelerin toplamı 4 milyar doları aştı. Limak Holding’in ve Nihat Özdemir’in bu noktaya ulaşmasında bir iş adamı çok özel bir yere sahip. " O olmasaydı bugün bu noktada olamazdık" diyen Özdemir, iş yaşamı boyunca Kiska Grubu’nun Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Gürsel’i örnek aldığını söylüyor. Özdemir, Gürsel’e olan hayranlığını şöyle tarif ediyor: "Sektöre yıllarını vermiş çok tecrübeli bir iş adamı olarak iş disiplini yüksek, daima sözünün arkasında duran, çalışkan ve hırslı bir biriydi. Tüm bunlar sayesinde birçok büyük projeye imza attı ve ısrarla alçak gönüllülüğünden taviz vermedi. Ondan etkilenmemek mümkün değildi."

Özdemir Gürsel’i, Sivas, Gaziantep, Muğla, Diyarbakır ve Erzincan’da DSİ’nin baraj inşaatlarını yaparken tanımış. O dönemde Gürsel, Özdemir ve arkadaşlarını ufku, vizyonu, çalışma hırsı ve çalışkanlığıyla çok etkilemiş. Limak’ın ilk yıllarından itibaren kendine Gürsel’i örnek aldığını söyleyen Özdemir, " Aklımın bir kenarında hep onun iş hayatındaki çizgisi ve duruşu vardı. Sayın Oğuz Gürsel gibi örnekler önümüzde olmasaydı Limak’ı, inşaat alanında bu kadar büyütemezdik. Ayrıca şirketi turizm, enerji, çimento, havacılık, gıda gibi sektörlere taşıyacak ufkumuz olamayabilirdi" diyor. Kendinden sonra gelecek kuşaklara da Gürsel gibi örnek olabilmeyi umut ediyor.