Basın
Basında Limak
2009
Ekonomik konsept, Sabiha Gökçen’i krizde uçurdu

Ekonomik konsept, Sabiha Gökçen’i krizde uçurdu

Dünya / 20.01.2009
Sabiha Gökçen Havalimanı, krize rağmen büyüdü. 2008’de dış hat yolcu sayısını yüzde 28 artıran Sabiha Gökçen, toplamda 4.4 milyon yolcuya ulaştı. 2009’da hedeflenen yolcu sayısı ise 5.7 milyon.

Ekonomik kriz tüm dünyada havacılık sektörünü olumsuz etkilerken ağırlıklı olarak düşük maliyetli havayollarının uçtuğu İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ise 2008’i rekor bir büyüme ile kapattı. Artan potansiyelinin yanı sıra krizin insanları tasarrufa yöneltmesi nedeniyle ekonomik uçuşların daha çok tercih edilmesi Sabiha Gökçen’i Türkiye’nin en hızlı büyüyen havalimanı yaptı. Sabiha Gökçen’in 2008 yılında dış hat yolcusu yüzde 28 artarken bu oran Atatürk Havalimanı’nda yüzde 6,7, Esenboğa’da yüzde -3,27, Antalya’da ise yüzde 8.64 oldu. 2008 yılını toplamda yaklaşık 4,4 milyon yolcu ile kapattıklarını kaydeden Sabiha Gökçen Havalimanı CEO’su Gökhan Buğday, 2009’da hedeflerinin 5.7 milyon yolcuya ulaşmak olduğunu ifade etti. Buğday, yeni terminal binasının 29 Ekim 2009’da açılacağını belirterek, "Bu yılın sonunda tamamlanması beklenen bütün bu işler için 330 milyon Euro’luk yatırım yapmış olacağız" dedi.

2009 iyi bir yıl olacak yolcu sayısı artacak

Limak Holding, GMR Infrastructure ve Malaysia Airports Holdings Berhad ortaklığında kurulan konsorsiyumun yapılan ihale sonucu 1 milyar 930 milyon Euro karşılığında 20 yıllık işletme hakkını almasının ardından Sabiha Gökçen Havalimanı’na CEO olarak atanan Gökhan Buğday, havacılık sektörü ve Sabiha Gökçen’in hedeflerine ilişkin DÜNYA’ya açıklamalarda bulundu.

2009’un global krize rağmen havacılık sektörü ve kendileri için iyi bir yıl olacağı kanısını taşıdığını belirten Buğday, "Böyle düşünmek için elimizde pek çok argüman var. Mesela THY çok büyük koltuk kapasitesi ve çok büyük uçak sayılarına ulaştı. Bu gelişimin Türkiye’deki potansiyeli daha da hızlandıracağını düşünüyorum. İstanbul’un kültür başkenti ilan edilmesi de çok olumlu. 2008’de 7,5 milyon turist geldi İstanbul’a. Bunun 2009’da 9-10 milyonlara çıkması bekleniyor" dedi. İç hat trafiğinde çok önemli bir artışlar sağlansa da hâlâ ulaşılamayan noktalar olduğunu dile getiren Buğday, şöyle devam etti: ’Yakıtta da büyük fiyat düşüşleri oldu. 147 dolarlardan şu anda 37-38 dolarlara geriledi. Bunun avantajı da büyük havayollarına. Çünkü havayollarının en büyük gideri yakıttır. Öte yandan bulunduğumuz bölgenin potansiyeli çok yüksek. Bir saat mesafede 18 milyon insan yaşıyor. Civar iller de bizim hedef kitlemiz arasında ve bu illerin oda başkanları ile bir dizi toplantılar yapacağız. Yerel gazetelere ilanlar verip kendimizi daha iyi tanıtacağız."

Viaport AVM’nin de açılması ile özellikle Arap ülkelerinde alışveriş için gelenler olmaya başladığını anlatan Buğday,"Viaport’un projesinde bir otel ve fuar alanı da var. Bunlar da bizim için artı faktörler. Ayrıca Anadolu yakasının finans merkezi olması planlanıyor. Bu gerçekleşirse bizim için müthiş bir çıkış olur. Pendik Belediyesi’nin silikon vadisi projesi var bunlar hep artı potansiyel anlamına geliyor" dedi.

Bütün bunların yanı sıra Sabiha Gökçen Havalimanı olarak kendilerinin de önemli avantajları olduğunu ifade eden Buğday, "2009 yılında yeni bir terminal açacağız. Bu meydanda uygulanan ücretler arz talep dengesine göre daha ucuz. Havayollarından kontuar ücreti de almıyoruz" dedi. Sabiha Gökçen’in iç hatlarda ekonomik havalimanı ilan edilip ücretlerinde indirimler yapıldığını hatırlatan Buğday, "2 Ocak’ta yayımlanan bildiriyle en son dış hatlarda da ekonomik havalimanı konseptine dahil edildi. Yani buradaki meydan işletmecisi HEAŞ’ın tahsil ettiği ücretlerde indirimler var. Ayrıca teknik bakım üsleri yapılıyor. My Tecnich başladı. THY Technic’in temelleri atıldı. Bunlar da buranın çehresini değiştirecek yatırımlar. Elimizdeki araçların hepsini kullanıp bunları birleştirerek iyi de bir pazarlama ile 2009’u da 2008 gibi pozitif geçireceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

2010 yolcu hedefi 8.7 milyon yolcu

Gökhan Buğday, krize rağmen 2008 yılında gayet başarılı bir yıl geçirdiklerini kaydederek sözlerine şöyle devam etti: "Dış hatlarda yolcu artışımız yüzde 27,7’lere geldi. İç hat yolcu sayısında da yüzde 9’a yakın artış var. 2008 yılını 4 milyon 380 bin yolcu ile kapattık toplamda. 2009’da bazı dezavantajlarımız olmasına rağmen bunu daha yukarılara çekmeyi hedefliyoruz. Ekstra durumlar olmadığı takdirde 5,7 milyonu planlıyoruz. 2008 ortalama büyümemiz yüzde 19 civarında idi. 2009’da bunu yüzde 30’lara çekmeyi istiyoruz." Asıl sıçramayı 2010 yılında yapacaklarını vurgulayan Gökhan Buğday, şunları söyledi: ’Yeni terminal dışında, kapalı otopark, 120 odalı otel, VIP terminali, yakıt hidran hattı yapıyoruz. Bazı pist iyileştirme çalışmaları var. Devir gerçekleştikten sonra 330 milyon Euro’luk bir yatırım planlamıştık. Bunların hepsi 2009 sonunda tamamlanacak. Bu yüzden 2010 için çok ciddi hedefler planlıyoruz. Yaklaşık 8,7 milyon bizim hedefimiz."

Macar Wizz’in de olduğu 8 havayolu şirketi gelecek

Gökhan Buğday, dış hatlarda 54 havayolunun Sabiha Gökçen’i kullandığını ifade ederek "İç harlarda THY, Sun Express ve Pegasus var ve yatırımlarını büyütüyorlar. Ayrıca 2009’da beklediğimiz 7-8 havayolu şirketi var. Macar Wizz Havayolları bunlardan biri. Easy Jet uçuş sayısını artırmaya çalışıyor" dedi.

Sekiz yolcu salonunun işletmesi için bankalar sıraya girdi

Yeni terminalin içinde üçü büyük olmak üzere toplam sekiz lounge (yolcu salonu) olacağını belirten Gökhan Buğday, "Bunların işletmesi için şimdiden ön görüşmeler yaptığımız bizi arayan şirketler oldu. Bankalar da var bunların içinde. Hangisinin teklifi daha uygun olursa bir anlaşma yapmayı düşünüyoruz" dedi. inşa edilen oteli ise kendilerinin işleteceğini belirten Buğday, "Teklifler geliyor zincirlerden ama şu anda düşünmüyoruz" diye konuştu. Otel için eleman yetiştirmeye Mart ayından itibaren başlayacaklarını kaydeden Buğday "Ayrıca diğer alanlar için de eleman alacağız. Şu anda 1218 kişi çalışıyor burada. Yeni yatırımlar devreye girince toplamda 1600 kişiye kadar çıkacak" dedi. Kriz dış ticareti vurdu, teşvik için kargo firmalarından 6 ay ofis kirası almayacağız Kargoya da çok önem verdiklerini belirten Gökhan Buğday, "Bu alanda da yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Kasım’da Uluslararası Kargo Forumu’nu yaptık. O forumdan çıkan sonuçları hayata geçirmeye çalışıyoruz" dedi. Ekonomik krizin dış ticareti dolayısıyla kargo taşımacılığını çok fazla olumsuz etkilediğini kaydeden Buğday, "Kargo firmalarına destek olmak için ofis kiralarını en az altı ay almayacağız" diye konuştu. 2008 yılında 12 bin ton kargo taşıması gerçekleştirdiklerini bildiren Buğday, 2009’da bunu yüzde 40-50 artırmayı planladıklarını söyledi.