Basın
Basında Limak
2009
Alkumru Barajında Büyük Heyecan Yaşandı

Alkumru Barajında Büyük Heyecan Yaşandı

Siirt Ajans / 24.03.2009
Siirt’te Limak Holding tarafından iki yıl önce yapımına başlanan Alkumru Barajının derivasyon tüneline ilk su verildi.

2011 yılında tamamlanması planlanan barajdan yılda 828 milyon kilovat enerji üretilecek.

Botan Çayı üzerine inşa edilen Alkumru Barajının derivasyon tüneline ilk su sevinci yaşandı. Suların derivasyon tüneline yönlendirilmesi sırasında tören alanında büyük bir coşku yaşandı.

Yap-İşlet-Devret modeliyle inşaatına başlanan Alkumru Barajının 2011 yılında tamamlamayı hedeflediklerini belirten proje müdürü Mehmet Şükrü Sevim, "Alkumru Barajının tipi kil çekirdekli kaya dolgu bir barajdır. Gövde hacmi 17,5 milyon metreküptür. Gövde yüksekliği 110 metre, kret uzunluğu da 1050 metredir. Bugüne kadar yapılan kazı miktarı 6 milyon metreküptür. Dolayısıyla şu an dünyanın en mutlu çalışanlarıyız. Çünkü tamamlanan derivasyon tüneline ilk suyu veriyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Baraj şantiyesinde halen 1050 kişinin çalıştığını kaydeden Sevim sözlerine şöyle devam etti: "500 milyon dolara mal olacak Alkumru Barajı şantiyemizde halen 1050 kişi çalışmaktadır. 240 MW kurulu güce sahip olacak hidroelektrik santralimizde yılda ortalama 828 milyon kWh?lik enerji üretmeyi öngörüyoruz."

Proje Müdürü M.Şükrü Sevim Botan Çayı üzerinde inşa edilecek Kirazlı Barajının da etüd çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra Botan Çayı?nın yönü değiştirilerek, su derivasyon tünellerine yönlendirildi. Törene katılanlar, suyun tünellere girişini ve tünellerden çıkışını izlerken, baraj inşaatında önemli bir aşamanın geride bırakılmasının gururunu ve mutluluğunu yaşadılar. Bu arada akış istikameti değiştirilen Botan Çayı yatağına giren vatandaşlar, suyun çekilmesi ile ortaya çıkan balıkları yakalamak için birbirleriyle yarıştılar.