Basın
Basında Limak
2009
2000 Mardinli mutlu olacak

2000 Mardinli mutlu olacak

Taraf / 27.02.2009
İnşaat sektöründeki durgunluğa rağmen 20 milyon dolar yatırımla Mardin’de çimento fabrikası yapımına başladıklarını belirten Limak’ın patronu Nihat Özdemir, "Fabrika 2000 kişiye istihdam sağlayacak" dedi

İnşaat sektöründeki ciddi durgunluğa rağmen Limak Holding, çimento alanındaki yatırımlarını sürdürüyor. Aralık ayında Mardin’in Derik ilçesinde 100 dönüm arazi alarak hızla inşaata başlayan Limak Holding, fabrikayı Ağustos ayında üretime almayı planlıyor. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 20 milyon dolara mal olmasını planladıkları Derik çimento fabrikasının bölgede 2000 kişiye istihdam sağlayacağını belirtti. Önceki gün Türk-Amerikan iş Konseyi’nin toplantısında Tarafın sorularını yanıtlayan Özdemir, inşaat sektöründeki durgunluğun hatırlatılması üzerine, "Özellikle konut üretimi alanında böyle bir durum söz konusu ancak, Doğu ve Güneydoğu’da alt yapı yatırımları konusunda bir faaliyet var. Hükümet GAP konusunda önemli yatırımlar yapıyor. Ayrıca hidroelektrik santralların (HES) inşası sürüyor. Sadece bizim yaptığımız iki HES var" dedi. Özdemir, Irak’tan gelen çimento talebinin de özellikle kriz döneminde normalin üzerinde artış kaydettiğine dikkat çeken Özdemir şöyle konuştu: "Sadece Kuzey Irak değil. Daha güneyden de önemli bir talep gelmeye başladı. Bize gelen duyumlara göre kuzeye gönderilen çimento Güney Irak’a sevkedilmeye başlandı. Güney’de de inşaat faaliyetlerinin hızlandığını görüyoruz. Biz aralık ayında Derik’te arsayı aldık ve yatırıma başladık. Ağustos gibi de fabrikayı devreye sokmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Çimento Güney İrak’a gidiyor
Irak pazarı ile ilgili sınır sorunlarının da artık büyük oranda çözüldüğünü söyleyen Özdemir, "Ben bir sorun olsa bile bundan sonra en fazla üç ayda çözüleceğine inanıyorum. Yaptığımız yatırımın tek riskli yanı bu. Onu da göze alıyorum" dedi. Fabrikanın yılda 1 milyon ton klinker kapasiteli olacağını ve talebe göre genişleme imkanı olduğunu söyleyen Nihat Özdemir, "Bütün hammaddeyi çevre bölgelerden alacağız. Ayrıca arsamız oldukça büyük, duruma göre buradaki yatırımımızı daha da büyütebiliriz" dedi. Limak’ın TMSFden aldıkları ile birlikte altı adet çimento fabrikası olduğunu söyleyen Özdemir, yeni yatırımla birlikte çimento fabrikalarının sayısını da yediye çıkacağını dile getirdi. Yaklaşan Fenerbahçe kongresinde Aziz Yıldırım’a rakip çıkmasıyla ilgili de konuşan Özdemir, "Ben Aziz Bey’in bir dönem daha görevde kalması gerektiğini düşünüyorum" dedi. Nihat Özdemir, Mardin’in Derik ilçesindeki yatırımıyla çimento fabrikası sayısını altıya çıkaracak.