Basın
Basında Limak
2008
Sarı-Lacivertliler Bitlis’te fabrika açtı ikincisi yolda

Sarı-Lacivertliler Bitlis’te fabrika açtı ikincisi yolda

Star / 09.08.2008
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Limak’ın patronu ve Fenerbahçe İkinci Başkanı Nihat Özdemir’e ait Bitlis Çimento Fabrikası’nın açılışını yaptı. Aziz Yıldırım’ın da katıldığı açılışta konuşan Özdemir, bölgeye ikinci fabrika sözü verdi

FENERBAHÇE İkinci Başkanı Nihat Özdemir’e ait Bitlis Çimento Fabrikası’nın açılışı yapıldı. kendisi de Fenerbahçeli olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı açılışta Özdemir bölgeye ikinci fabrika sözü verdi. Sarı lacivert renklere boyanmış olan fabrikanın açılışına Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek ve bölge milletvekilleri de katıldı. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, üç sekizin önemine değinerek ?Bugün sekizinci ayın sekizinci günü ve yıl iki bin sekiz. Bugün aynı zamanda Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü. Bu önemli günde Nihat Özdemir’in söz verdiği fabrikanın açılışında bulunmaktan mutluluk duyuyorum’ dedi.

DOĞU’YA 12 MİLYAR YATIRIM

İşçilerle fabrika binasında yemek yedikten sonra açılış konuşması yapan Erdoğan ?Yola çıkarken bu ülkede taş üstüne taş koyanın başımızın üstünde yeri olduğunu söyledik. Devlet yatırımlardan çekiliyor, tüccarlığı bırakıyor. Biz sadece yöneten olacağız. 49 ilde başlattığımız bölgesel teşvikle büyük adımlar atıldı. Türkiye bu adımlarla birlikte büyük bir sıçrama yaşadı. Bugün 28 milyon dolarlık bir yatırımı açıyoruz. 12.5 milyar dolarlık yatırımla Güneydoğu çok kısa sürede gelişecektir. 2023’te yani Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye dünyada ilk 10 ülke arasında olacaktır. Hedefimiz, amacımız bu’ dedi. Konuşmaların ardından, fabrikanın açılış kurdelesini Başbakan Erdoğan, Yıldırım, Özdemir ve Bakanlar birlikte kestiler.

80 kişi istihdam edilecek

Fenerbahçe İkinci Başkanı Nihat Özdemir, 15 ay sonra Bitlis’e ikinci bir fabrika daha açılacağı sözünü verdi. Törende konuşan Özdemir, Başbakan Erdoğan’ın kendisini, Bitlis’e yatırım yapma konusunda teşvik ettiğini söyledi. Alınan bilgiye göre yılda 400 bin ton çimento üretecek olan tesiste, 80 işçi istihdam edilecek. Fabrika, ek tesislerinin de tamamlanmasıyla birlikte toplam 90 milyon YTL’ye mal olacak. İlave tesislerle fabrikada çalışan sayısı 200’e ulaşacak. Fabrikanın katma değeriyle birlikte 5 bin kişiye iş imkanı sağlaması bekleniyor.