Basın
Basında Limak
2008
Sabiha Gökçen’in devir sözleşmesi imzalandı

Sabiha Gökçen’in devir sözleşmesi imzalandı

Basın Bülteni / Kutadgu Danışmanlık
Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın işletilmesi ve yeni dış hatlar terminal binası ihalesini kazanan Limak-GMR-MAHB ortak girişim grubu tarafından kurulan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında uygulama sözleşmesi imzalandı.

Türkiye’de ilk kez Sabiha Gökçen imtiyazı altında mevcut ve inşa edilecek terminaller ve eklerinin yanı sıra yer hizmetlerinin işletilmesi, kargo operasyonları ve uçak yakıt ikmal operasyonları da aynı sözleşme altında özel sektör eli ile gerçekleştirilecek.

Sabiha Gökçen Havaalimanı Yeni Dış Hatlar Terminal binası ve ekleri projesinin yap-işlet-devret modeli çerçevesinde yaptırılması işi uygulama sözleşmesi, Limak Holding, GMR Infrastructure Limited ve Malaysia Airports Holdings Berhad ortaklığı ile kurulan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında 20 Mart 2008 tarihinde, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda gerçekleştirilen bir törenle imzalandı. İmza törenine Milli Savunma Bakanı Sayın M. Vecdi Gönül, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Limak Holding, GMR ve Malaysia Airports Holdings Berhad yetkilileri, Hindistan Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Malezya Büyükelçiliği üst düzey yetkilileri katıldı.

20 yıllık kullanım hakkı için 1.932 milyar Euro + KDV bedel ödeyecek olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş, ayrıca 250 milyon Euro tutarında yatırımla 10 milyon yolcu kapasiteli dış hatlar terminali ve ekleri, 3 katlı 4500 araç kapasiteli otopark ile 60 odalı havalimanı otelini inşa ederek 20 yıl süre ile işletecek. Mevcut ve inşa edilecek terminaller ile diğer tesislerin işletilmesinin yanı sıra İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş, benzerlerinden farklı olarak Türkiye’de ilk kez, yer hizmetlerinin işletilmesini, kargo operasyonlarını ve uçak yakıt ikmal operasyonlarını da aynı süre boyunca gerçekleştirecek.

İmza töreninde Limak Holding ve İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. adına konuşma yapan Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir “Ülkemiz havacılığı 2000‘li yılların başlaması ile ciddi mesafeler kaydetti. Rakamlara bakacak olursak Türkiye havalimanlarında 2000–2007 yılları arasında toplam yolcu rakamlarında yıllık ortalama % 14 artış yaşanmıştır. Aynı dönemde İstanbul ilinde bu artış oranı ortalama % 13 olarak gerçekleşirken, Sabiha Gökçen Havalimanı, Türkiye ve İstanbul ortalamasının yaklaşık 6 katı artış sağlayarak yıllık % 80 civarında büyümeye ev sahipliği yapmıştır. Yaşanan söz konusu gelişme ve potansiyel bizleri bu yatırımı yapmaya yönlendirdi. Amacımız, iş dünyasının ve konut sektörünün yeni cazibe merkezi olan İstanbul Anadolu yakasının sunduğu artan olanaklar ve yeni yapacağımız yatırımlar sayesinde Sabiha Gökçen Havalimanının aynı hızlarda büyümesinin devamını sağlamaktır. Limak, GMR ve Malaysia Airports arasında gerçekleştirilen bu stratejik ortaklığın yarattığı sinerjinin ülkemiz havacılık sektörüne çok önemli katkıda bulunacağına inanıyorum. Sektöre yeni bir vizyon ve anlayış getirecek olan bu ortaklık ulusal ve uluslararası arenada da yeni fırsatların takipçisi olacaktır” dedi.

9 Temmuz 2007 tarihinde gerçekleştirilen Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı işletilmesi ve yeni dış hatlar terminal binası inşaat projesinin ihalesi, 4 Şubat 2008 tarihinde Yüksek Planlama Kurulu tarafından onaylanmıştı. Ortaklar, 20 Şubat 2008 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. şirketini kurdu. İşletmenin %80 ortaklığını Limak ve GMR eşit olarak paylaşırken Malaysia Airports Holdings Berhad %20 hisseye sahip bulunuyor.

Türkiye’nin önde gelen holdinglerinden Limak Holding, inşaat, enerji, turizm, çimento, gıda sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Holding bünyesindeki Limak İnşaat’ın baraj, sulama tesisleri, devlet yolu ve otoyolu, petrol-doğalgaz-su boru hatları, arıtma tesisleri, havaalanları, limanlar, anahtar teslim fabrika inşaatı, otel, tatil köyü, bina kompleksleri inşaat projelerinde imzası bulunuyor.

7 milyar dolar piyasa değeri olan Hindistan’ın önde gelen altyapı gruplarından GMR Infrastructure Limited, altyapı geliştirme projelerini yürüten, enerji, yol ve havalimanı projelerini gerçekleştiren Hindistan’ın sektör lideri firmasıdır. GMR, Hindistan borsalarında yatırımcılara gelişen havacılık sektörüne katılımcı olma fırsatını sunan tek şirket olma özelliği ile farklılaşmıştır. Şirket yıllar boyu yüksek kaliteli portföyünü oluştururken “Kamu – Özel sektör Ortaklığı” modelini izlemiş; 2 havalimanı yatırımı, Yeni Delhi’nin genişletilmesi, Hyderabad’ın inşası, 5 adet elektrik santralinin yapımı, 6 adet otoyol inşası gibi yüksek kaliteli projeleri gerçekleştirmiştir.

1991 yılından bu yana havalimanı işletmeciliği yapan Malaysia Airports Holdings Berhad, halen 5’i uluslararası olmak üzere 39 havalimanı işletmesini yürütmekte, bir milyon ton kargonun naklinde, 44 milyon yolcuya ve 47 havayoluna, 100’den fazla bağlantı imkanı sunmakta ve hizmet etmektedir. Malaysia Airports Holdings Berhad tarafından işletilmekte olan Kuala Lumpur havalimanı açıldığı yıl olan 1998’den beri her yıl dünyanın en iyi 10 havalimanından biri olmuş ve aynı zamanda kendi kategorisinde (25 milyon yolcu) 2005-2006 yıllarında iki yıl üst üste “Dünyanın En İyi Havalimanı” ödülünü almıştır.