Basın
Basında Limak
2008
Nihat Özdemir, memleketi Bitlis’te şehrin ilk ve tek sanayi yatırımı olan çimento fabrikasını açtı

Nihat Özdemir, memleketi Bitlis’te şehrin ilk ve tek sanayi yatırımı olan çimento fabrikasını açtı

Vatan / 09.08.2008
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı açılış töreninde memleketine yatırım yapmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Nihat Özdemir, ?Doğu ve Güneydoğu’nun kalkınmasında özel sektöre bilhassa yörenin işadamlarına, Doğu-Güneydoğu dışında yaşamalarına rağmen önemli görevler düşmektedir. Bunu her ortamda söyleyen sayın Başbakanım beni Bitlis’e yatırım yapmam konusunda teşvik etti. Geçen yıl Ağustos ayında sade bir törenle temel attık. Bitlis’in kurtuluşu olan bugün de fabrikayı açıyoruz? dedi.

Üretim 5 milyon tona çıktı

Tesisi ilk etapta 32 milyon YTL yatırımla kurduklarını ve yılda 400 bin ton çimento üreteceklerini kaydeden Özdemir, 80 çalışanla birlikte yaklaşık 2 bin kişiye aş ve iş imkanı sağladıklarını belirtti. Bu fabrikanın yörenin ihtiyacını karşılayacağını, aynı zamanda İran ve Irak’a ihracat yapmayı hedeflediklerini vurgulayan Özdemir, ?Bu fabrikayla Limak Çimento Grubu’nun klinker üretimi yılda 3 milyon tona, çimento üretimi ise 5 milyon tona ulaştı. Ürettiğimiz çimentonun yüzde 40’ını ihraç ediyoruz. Çimento grubumuzun ihracatı 100 milyon dolara ulaştı? diye konuştu. Bu tesisin tam bir çimento fabrikasına dönüşmesi için tek eksiğinin döner fırın olduğunu aktaran Özdemir, fabrikanın yanındaki şahıs arazilerini satın alarak ek yatırıma başladıklarını ifade etti.

Ek yatırımın 58 milyon YTL’ye mal olacağını ve 2009’da bitirileceğini anlatan Özdemir, şöyle konuştu: ?İlave tesisle buradaki çimento üretim kapasitesi 1 milyon tona çalışan sayısı 200’e çıkacak. Toplam 5 bin kişiye direk-indirekt istihdam sağlanacak. ?

Sektörde 5’inci sıraya yükseldi

Bitlis’te 74 bin metrekare alan üzerine kurulan çimento tesisinde, bölgenin çimento ihtiyacına göre portland ve katkılı tip çimento üretilecek. Limak, bu fabrikadan Bitlis, Muş ve Van’ın ihtiyacını karşılayacak. Fabrikanın klinker’i Siirt Kurtalan ve Diyarbakır’ın Ergani fabrikalarından getirilirken çimento üretimi için gerekli diğer hammadeler ise Bitlis’ten temin edilecek. Limak, Bitlis yatırımıyla pazar payını yüzde 10’a çıkararak, sektörde beşinci sıraya yükseldi.

?Türkiye hamdolsun sıçrama sürecinde’

Limak’In açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ?Bu ülkede taş üstüne taş koyanın başımın, gözümün üstünde yeri var, girişimcilerimiz özellikle doğdukları, büyüdükleri yere sahip çıkmalı, çünkü devlet elinde ne varsa özelleştirme yoluyla satıyor, satacak. Biz sadece yöneten, hukuk veren, denetleyen durumuna geleceğiz, geliyoruz da? diye konuştu.

49 ilde başlattıkları bölgesel teşvikle ciddi adımlar atıldığını kaydeden Erdoğan, 12.5 milyar dolarlık GAP Eylem Planı’yla bölgenin önemli bir dönüşüm yaşayacağını kaydetti. Erdoğan, ?Türkiye bütün bunlarla, hamdolsun sıçrama sürecinde. Özel sektör de bölgeye yatırım yaptığında inşallah daha hızlı bir dönüşüm yaşanacak. 2023’te Cumhuriyet’imizin 100’üncü yıl kutlamalarında Türkiye GSMH’sıyla dünyada ilk 10 ülke arasına girecek. Hedefimiz, amacımız bu. Buna hep beraber yürüyeceğiz? dedi.

Eksiklikler olduğunu da ifade eden Başbakan, onyılların faturası olan bu eksiklikleri gidermek için çalıştıklarını da sözlerine ekledi.