Basın
Basında Limak
2008
Limkon’u Erdoğan açtı

Limkon’u Erdoğan açtı

Başak Gazetesi / 14.05.2008
ADANA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin, su ve gıdada önümüzdeki 5 yılın projesini hazırladığını belirterek, "GAP, DAP ve KOP ile Türkiye’yi tarımda müracaat yeri haline getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Erdoğan, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde Limak Holding tarafından kurulan meyve suyu tesisi LİMKON’un açılışında yaptığı konuşmada, böyle modern tesislerin açılıyor olmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Bugün Adana’da 24 tesisin açılışını yaptıklarının altını çizen Erdoğan, bunların ağırlıklı olarak eğitim, sağlık, kültür, park ve bahçelerden oluştuğuna dikkat çekerek, "Bu yatırımlar, merkezi yönetim ile yerel yönetimlerin ortaklaşa yaptığı yatırımlardır. Burada ise özel sektörün yaptırmış olduğu bir tesisi açıyoruz. 30 milyon euronun harcandığı bu tesis, teknoloji yoğun bir üretim yeri olacak. 120 kişiye istihdam sağlayacak ve çevredeki vatandaşların birçok konuda üretime katılmalarını sağlayacak. Birçok ürünün üretiminin ucuza mal edilmesini sağlayacak. Bu girişimi önemsiyorum" dedi. Gıdanın dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok önemli olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi: "Önümüzdeki günlerde çok önemli projeler açıklayacağımı söyledim. Grup toplantısında bunun birisini açıkladım. Bu Güneydoğu Anadolu Projesi GAP’tı. Diğerleri ise; Doğu Anadolu Projesi DAP ve Konya Projesi KOP. Önümüzdeki 5 yılda Türkiye’nin gıda stratejisini çizmesi gerekiyor. Biz bunun için çaba harcıyoruz. Bu projelerle Çukurova, Konya Ovası ve Güney Doğu Anadolu’daki ovalarda bulunan değerli tarım arazilerinden faydalanacağız ve Türkiye’yi tarımda bir müracaat yeri haline getirmeyi hedefliyoruz."

"’Dere akar, Türk bakar’ sözünü değiştireceğiz. Dere akacak, artık Türk bakmayacak" diyen Erdoğan, "Karadeniz’de, Akdeniz’de gürül gürül akan sulardan artık faydalanacağız. Dünyada petrolde olduğu gibi suyun da önemi artıyor. Türkiye, su ve gıdada önündeki 5 yılın projesini hazırlıyor. 5 yılı gıda ve su yılı ilan ettik. Bu çerçevede çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de, LİMKON’un Aralık 2007’de üretime başladığını ifade ederek, "40 bin metrekare arazide üretim yapıyoruz, bunun 13 bin metrekaresi kapalı. 1997 yılından beri sektöre yapılan en büyük yatırım. 30 milyon euro, Türk parasıyla ise 60 milyon YTL maliyetinde bir tesis. Narenciye ve tüm meyve suları ve bunların dışında domates suyu ve salça üretimi yapılacak. Yıllık 100 bin ton meyve suyu, 20 bin ton salça üretimini, 1 kilogram bile atığı çevreye atmadan gerçekleştireceğiz. 120 kişi istihdam ediyoruz. Sanayi tipi domates ekimi yaptıracağız vatandaşa. Bunları alıp işleyeceğiz. Hem vatandaş kazanacak hem biz kazanacağız. Başta Rusya ve Orta Asya ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülkeye ihracat yapacağız. Katma değerle birlikte 10 bin kişiye fayda sağlayacak bu tesis" şeklinde konuştu.

Erdoğan, daha sonra Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve milletvekilleriyle birlikte tesisin açılış kurdelesini kesti. Erdoğan, beraberindekilerle birlikte tesisi gezdikten sonra, Ankara’ya gitmek üzere havalimanına hareket etti.