Basın
Basında Limak
2008
Limak Holding, Siirt’in ekonomisine güç katıyor

Limak Holding, Siirt’in ekonomisine güç katıyor

Belde Gazetesi Siirt / 07.05.2008
Siirt’te Limak Holding tarafından inşaatına başlanan Alkumru Barajı ve Hidro Elektrik Santralı ’nın yapımı sürüyor.

Limak Kurtalan Çimento Fasrikası’nın ardından Botan Çayı Üzerine 7 baraj kurulması hedefleniyor. Siirt’i göller bölgesi haline dönüştürecek barajların yapımına başlandı. Botan Çayı üzerinde toplam 7 baraj yapılması planlanıyor. Alkumru Barajı’nın Botan Çayı üzerinde yapımı devam ederken Kirazlı Barajı’nın da etüd çalışması devam ediyor.

Alkumru ve Kirazlı barajların sorumlusu proje müdürü Mehmet Şükrü Sevim. "Yap-lşletDevrel modeliyle inşaatına başladığımız Alkumru ve Kirazlı barajlarını 2011 yılında bitirmeyi hedefliyoruz. Baraj yüksekliği 100 metre olacak. Botan çayının yüzyıllık bir ölçümün ortalamasıyla debisi 300 metreküp/saniyedir." dedi.

Alkumru Barajı’nda şu an 550 kişinin çalıştığını dile getiren Sevim. 2009 yılına kadar çalışan sayısının bin kişiyi bulacağını kaydetti. Enerji açığı konusunda hükümetin çok önemli adımlar attığını belirten Sevim, enerji sektöründeki özelleştirmenin enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasını sağladığını savundu. Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise "Botan çayı üzerinde iki önemli baraj kuruluyor. Bunlardan biri Alkumru, diğeri Çetin barajı. Bunların 2 ay önce ihalesi yapıldı. Biz de Alkumru barajını Limak olarak aldık. Şu anda inşaat devam ediyor. 2 bin kişi burada çalışacak, ekmek yiyecek, alış verişini buradan yapacak." diye konuştu.