Basın
Basında Limak
2008
Limak-Bilgin ortaklığından Doğu’ya 170 milyon dolarlık ’özel’ yatırım

Limak-Bilgin ortaklığından Doğu’ya 170 milyon dolarlık ’özel’ yatırım

Ortadoğu / 20.10.2008
LİMAK Holding ve Bilgin Enerji Yatırım Holding’in yüzde 50 ortaklığı ile kurulan Darenhes Elektrik Üretim A.Ş.’nin 170 milyon dolarlık yatırımla inşa ettiği Seyrantepe Hidroelektrik Enerji Santralı törenle hayata geçirildi. Doğu Anadolu Bölgesi Peri Suyu Havzası’nın ilk büyük özel sektör hidroelektrik santral yatırımı olan 52 megavatlık Seyrantepe Hidroelektrik Enerji Santralı’nda (HES) yılda 180 milyon kilovatsaat enerji üretilecek.

PERİ SUYU’NDA 3 YATIRIM
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Bu yatırımı, kalkınma ihtiyacının öncelikli olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştirmemiz ülkemize büyük yarar sağlayacaktır" dedi. Bölgede Fırat nehrinin bir kolu olan Peri Suyu üzerinde Seyrantepe’nin yanı sıra Pempelik ve Tatar Barajları ve Hidroelektrik Santrallarının de inşa edileceğini bildiren Özdemir, bu santrallerın işletmeye alma tarihlerini 2010 yılı sonu olarak planladıklarını belirtti. Özdemir, bu şekilde Peri Suyu üzerinde yatırımlar tamamlandığında kurulu gücün 310 megavata, üretimin ise yılda 1 milyar kilovat saate ulaşacağını kaydetti.

KRİZE RAĞMEN YATIRIMA DEVAM
Özdemir, şöyle konuştu: "Küresel krize rağmen Limak ve Bilgin Grupları olarak Peri Suyu üzerinde yapmaya devam ettiğimiz iki baraj ve hidroelektrik enerji santrallerını 2010 yılı sonuna kadar tamamlamayı planladık. Böylece kurulu gücümüz 310 Megavata, üretimimiz yılda 1 milyar kilovatsaate ulaşmış olacak." Limak Enerji Grubu 2013 yılına kadar toplam yatırım hedefini 2 milyar dolar olarak belirledi. Limak Holding ve ortaklıkları, önümüzdeki beş yıl içinde enerji sektöründe kurulu gücü 1300 megawatt’a, üretimi ise en az 4 milyar kilovat/saat’e çıkaracak. Bilgin Enerji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Bilgin de "Bu bölgeden yetişmiş biri olarak yatırımların burada gerçekleşmesinden büyük mutluluk duymaktayım. Yüzyıllardır boşa akan suları, özel sektör dinamizmi ile hızlı bir şekilde gerçekleştirmek çok önemli" diye konuştu. Darenhes ortaklığının inşası devam eden Tatar Barajı ve Hidroelektrik Enerji Santralı ile 2010 yılı sonunda tamamlanması planlanan projelerin toplam yatırım tutarı 550 milyon dolar olacak.