Basın
Basında Limak
2008
Korkuların değil hedeflerin peşinden koşmamız lazım

Korkuların değil hedeflerin peşinden koşmamız lazım

Takvim / 19.10.2008
Elazığ’daki hidroelektrik santral açılışında önemli mesajlar veren Erdoğan, ’Türkiye korkuların ardından giden değil, hedeflerinin peşinden koşan bir ülke olmalı’ dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Elazığ-Tunceli sınırında, Limak Holding ile Bilgin Enerji Yatırım Holding ortaklığıyla kurulan Seyrantepe Hidroelektrik Santrali’ni (HES) açtı. Buradaki konuşmasında demokrasi ve kalkınmanın birlikte gerçekleştirilmesi gereğine vurgu yapan Erdoğan, Türkiye’nin korkularının ardından giden değil, hedeflerinin peşinde koşan bir ülke olmak zorunda bulunduğunu söyledi.

’Hükümetin önceliği HES’ler’
Hükümetin önceliğinin enerji ihtiyacının ülkenin kendi kaynaklarıyla, özellikle de hidroelektrik santrallere dayalı karşılanması olduğunu belirten Erdoğan, Seyrantepe HES’in Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanmasına önemli katkı sağlayacağını kaydetti. Erdoğan, 2010’da hidroelektrik enerji üretiminin 65 bin gigavat saate çıkartılmasını, 2023’te de potansiyelin tamamının devreye alınmasının hedeflendiğini dile getirdi. Geçmişte önceliğin dışarıdan alınan kaynaklara verildiğini ve pahalı enerji elde etmeyle karşı karşıya kalındığını anlatan Erdoğan, kendilerinin bu durumu düzeltme yolunda önemli mesafeler kat ettiklerini vurguladı.