Basın
Basında Limak
2008
İnşaatçı Limak, meyve suyu ve salça üretecek

İnşaatçı Limak, meyve suyu ve salça üretecek

Dünya / 16.05.2008
İnşaat, turizm, çimento, enerji ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren Limak Holding, gıdaya da iddialı girdi. Holding, Limkon Gıda San. ve Tic. AŞ ile faaliyet göstereceği gıda pazarında meyve suyu ve salça üretecek.

Limak Holding, meyve suyu konsantre, meyve püresi, domates suyu, salça ve her çeşit meyve bazlı ürün üretimi için Nisan 2007’de Adana’da inşasına başladığı Limkon fabrikasını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in katılımıyla gerçekleşen bir törenle açtı.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limkon meyve suyu konsantre tesisinin son 12 yıldır meyve suyu sektörüne yapılan en büyük yatırım olma özelliğini taşıdığını ifade etti. Özdemir, şunları söyledi: "Limkon meyve suyu konsantre tesisi için son teknoloji kullanılarak toplam 30 milyon Euro harcandı. 120 kişinin istihdam edildiği tesisimiz, toplam 40 bin metrekare arazi üzerine kuruldu. 10 bin metrekaresi proses alam, 3 bin 500 metrekaresi yardımcı tesis ve depolama alanı olmak üzere toplam 13 bin 500 metrekarelik kapalı alandan oluşuyor. Başta narenciye olmak üzere tüm meyve çeşitlerinin konsantre ve püre üretimiyle birlikte domates suyu ve salçası üretiminin yapılacağı tesisimiz, yıllık toplam 100 bin ton meyve işleme kapasitesine sahip. Yılık 20 bin ton meyve suyu konsantre ve salça üretimi gerçekleştirilecek." Özdemir, ürünlerini iç piyasanın yanı sıra başta Avrupa ve Körfez ülkeleri olmak üzere Orta Asya ve Rusya’ya da ihraç edeceklerini söyledi.

Nihat Özdemir Limkon fabrikasının Adana’da ilk kez sanayi tipi salçalık domates imalatı için sözleşmeli tarım uygulaması başlattığını belirten Nihat Özdemir, "Sözleşmeli tarım uygulamaları kapsamında, özellikle bölge iklim ve toprak yapısına uygun tohum seçimiyle ilgili olarak hem yurtiçi hem de yurtdışı olmak üzere geçen bir yıllık süreçte ciddi AR-GE çalışması yürüttük. Salçalık domates üretimi için sözleşmeli tarım uygulamasını başlattık. Bölge çiftçisinin ilk deneme üretimi için toplam 2 bin dönüm arazide ürettiği salçalık domates hasat edilerek haziran ayında fabrikamızda salça üretimine başlanacak" diye konuştu.

Sözleşmeli tarım ve meyve alımı ile toplam 10 bin kişinin fayda sağlayacağı bir katma değer ortaya çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Özdemir, sanayi tipi meyve tedariki için bölgede plantasyon ve fide dağıtımına yönelik çalışmalar yürüttüklerini de sözlerine ekledi. Nermin Ateş - Adana