Basın
Basında Limak
2008
CSO’dan 2008’e aryalı veda

CSO’dan 2008’e aryalı veda

İstanbul Son Saat / 25.12.2008
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), 2008 yılını sevilen aryaların seslendirileceği 3 konserle uğurlayacak. Orkestranın Soprano Elmira Veda ile Tenor Emil Ivanov’a eşlik edeceği konserlerin biletleri ilk günden tükendi.

CSO’nun kapalı gişe gerçekleştireceği Yeni Yıl Konserleri’nde orkestrayı, konuk şef Tulio Gagliardo Varas yönetecek. Limak Holding’in katkılarıyla düzenlenen konserlerde, Tenor Emil Ivanov ile Soprano Elmira Veda sahne alacak. Konserin ilk yarısında, Johann Strauss’un "Yarasa Uvertürü", Gaelano Donizetti’nin "Aşk İksiri" operasından "Una Furliva Lagrima", Giacomo Puccini’nin "Tosca" operasından "Vissi Darte" ile "Elucevan le stcelle" aryaları, Pictro Mascagni’nin "Cavalleria Ruslicana" operasından "Intermezzo Sinfonico" isimli bölüm ve "Voi lo Sapatc, O Mama" aryası ile Peter İlyiç Çaykovski’nin "Fındıkkıran" balesinden bir bölüm seslendirilecek.

CSO, konserin ikinci yarısında ise Aram Haçaturyan’ın "Masguerade Waltz", Johann Strauss’un "Macar Polka", Giacomo Pucuııi’nin "Turandot" operasından "Nessun Dorma" ve "Gianni Schicclıi" operasından "O Mio Babbino Caro" aryaları, Rodollb Falvo’mın "Dicitcnecllo Vujc" adlı napoliten şarkısı, El bailc de Luis Alouso’nun Intcrniezzo"su, Salvatore Cardillo’nun "Core Negrato" isimli napoliteni ve Arturo Marguez’in "Danzon" adlı orkestra eseri yorumlanacak.

CSO Müdürü Çağatay Akyol, AA muhabirine konserlerle ilgili bilgi verirken, her sene olduğu gibi zengin bir programın sunulduğu yeni yıl konserleriyle izleyicinin karşısına çıkmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Orkestra olarak, sponsor desteğine ihtiyaç duyduklarını ve bu sezon 5 konseri sponsor desteğiyle düzenlediklerini ifade etlen Akyol, "Yıllardır neden Ankaralı firmaların sanata destek olmadığını, CSO gibi sanat kurumları Ankara’da bulunmasına rağmen niçin bu desteği bulamadığımızı düşünüyorduk. Bu sezon Limak Holding’in Shlomo Mintz, Fazıl Say, Patricia Kopatchinskaja. Natalia Gutman ve Yeni Yıl Konserleri’ne sponsor olmasıyla bunun meyvelerini almaya başladık" dedi.

Ankaralı firmalardan sanata destek olmalarını beklediklerini belirten Çağatay Akyol, "Bütün kurum ve kuruluşlara seslenmek istiyorum; sanata destek olun. Ankara’nın sanatsız kalmaması için bütün firmaların olanakları içinde sanat kurumlarına var güçleriyle destek olması çağrısında bulunuyorum. Sanata yapılan yatırım, ülkenin aydınlığına yapılan yatırımdır" diye konuşlu.

"Aslında bu salon bize yetmiyor"

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Yeni Yıl Konserileri’nin her sezon büyük ilgiyle karşılandığını ifade eden Akyol, verdikleri desteklen dolayı sanatseverlere teşekkür etti. Konser biletlerinin tükendiğini, sanatseverlerin ilk gün bilet gişesine akın ederek ve internet üzerinden biletlerini aldıklarını anlatan Akyol, şunları söyledi: "Biletler çok kısa sürede tükendi. Biletlerin tükenmesinin sevindirici olmasının yanında, aslında CSO’ya bu salon arlık yetmiyor. Bizim çok daha büyük, geniş sanatsever kitlelerini ağırlayacak bir salona ihtiyacımız var. Bu salonun da aslında projesi hazır. uluslararası seviyedeki, 1996’da temeli atılan ve o tarihten bu yana bitirilmesi beklenen konser salonunun muhakkak tamamlanması lazım. Çünkü Ankaralı sanatseverler ve CSO için son derece küçük olan bu salonumuzun kapasitesi yetersiz kalıyor. Biz de bunun zorluklarım bu gibi geniş talep gösterilen konserlerde gerçekten çekmeye başladık."