Basın
Basında Limak
2008
Bitlis Çimento’ya 28 milyon dolara girdi, 50 milyon dolara çıkacak

Bitlis Çimento’ya 28 milyon dolara girdi, 50 milyon dolara çıkacak

Hürriyet / 09.08.2008
Bitlis’in ilk ve tek sanayi yatırımı olan Bitlis Çimento’ya 28 milyon dolar yatıran Limak Holding, 50 milyon dolarlık bir ek yatırım daha planlıyor. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, ek tesisin tamamlanmasıyla birlikte 400 bin ton olan kapasitesinin 1 milyon tona çıkacağını açıkladı.

İNŞAAT turizm, enerji, çimento, gıda ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen gruplarından Limak Holding, 5’inci çimento fabrikası yatırımını Bitlis’e yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen fabrika, ilk etapta 28 milyon dolarlık bir yatırım ve yılda 400 bin ton çimento üretme kapasitesi ile faaliyete geçti.

Bitlis’in ilk sanayi tesisi

Limak Bitlis Çimento Fabrikası, Bitlis’in ilk ve tek sanayi yatırımı olma özelliği taşıyor. Yaklaşık 74 bin metrekare alan üzerine kurulu Bitlis Çimento Fabrikasında, bölgenin çimento ihtiyacına göre portland ve katkılı tip çimento üretilecek. Fabrika, 80 kişiye direkt, 2 bin kişiye endirekt istihdam sağlayacak. Limak Holding, Bitlis, Muş, Van illeri ve çevrelerinin çimento talebini karşılamanın yanı sıra Irak ve İran’a ihracat yapmayı hedefliyor.

2000 kişiye iş imkanı

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, bu tesisin klinkerinin ağırlıklı olarak Siirt Kurtalan ve Diyarbakır Ergani fabrikalarından geleceğini, çimento üretimi için gerekli olan diğer hammaddelerin de Bitlis yöresinden temin edileceğini belirten Özdemir, şu bilgileri verdi: "Yılda 400 bin ton çimento üreten tesisimiz 32 milyon YTL’ye mal olmuş oldu. Bu fabrika ile birlikte Siirt Kurtalan, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır Ergani çimento fabrikalarından oluşan Limak Çimento Grubu klinker üretiminin yılda 3 milyon tona, çimento üretiminin ise 5 milyon tona ulaştı. Ürettiğimiz çimentonun yüzde 40’ını da ihraç ediyoruz. Çimento grubumuzun ihracatı 100 milyon dolara ulaştı."

Hedef 1 milyon ton

Bu tesisin tam bir çimento fabrikasına dönüşmesi için tek eksiğinin döner fırın olduğunu söyleyen Özdemir, geçen yıldan bu yünü süren çalışmalardan şöyle söz etti: "Fabrikanın yanındaki şahıs arazileri satın alınmış ve bu sayede toplam mevcut arazimiz 74 dönüme ulaşmış; hammadde ocakları tespit edilerek buna uygun makina ekipmanlar için sipariş aşamasına gelindi. Herhangi bir aksilik olmadığı takdirde bu ilave tesisin tamamlanma zamanını da 15 ay olarak planlayarak, 2009 yılı sonuna yetiştirmeyi hedefliyoruz. Böylece bu tesisimizin çimento üretim kapasitesi 1 milyon tona ulaşacak. Bu ilave tesis şirketimize 50 milyon dolara mal olacak. Çalışan sayımız 200’e ulaşacak. Bu sayede de bu fabrikamız, katma değeri ile birlikte 5 bin kişiye aş ve iş imkanı sağlamış olacak."

Erdoğan: Yılların bedeli ödeniyor

BİTLİS Çimento Fabrikası’nın açılışına yapan BaşbakanTayyip Erdoğan, taş üstüne taş koyanı "baştacı" yaptıklarını söylerken, konuşmasında "GAP, DAP ve KOP"a değindi. 49 ili kapsayan projelerin Türkiye’yi daha da geliştireceğini vurgulayanTayyip Erdoğan, "Bu adımlarla Türkiye bir sıçramanın içinde ve bu süreç hızla devam ediyor ve devam edecek" dedi. 12.5 milyar dolarlık proje ile bölge büyük bir değişimi ve dönüşümü yaşayacağını söyleyen Erdoğan, şunları söyledi: "Bu sadece devlet olarak yaptıklarımız, bütçeden yapılanlar hariç. Özel sektörün yatırımlarını karıştırmıyorum. Bunları da buna dahil ettiğimizde Türkiye’de bugüne kadar ihmal edilmiş olan Güneydoğu Anadolumuz, Doğu Anadolumuz inşallah çok kısa zamanda değişimi, dönüşümü, gelişimi yaşayacak. 5.5 yıl içinde GSYH’de bire üç katlayan bir Türkiye var. Bundan sonraki süreçte bu artarak devam edecektir. Eksikliklerimiz yok mu? Var. Bu eksiklikleri de süratle gidereceğiz. On yılların bedeli ödeniyor. On yılların faturası bunlar. Bunları da süratle gideriyoruz, gidereceğiz. Üniversitemizin de inşaatı yakın zamanda başlayacak ve bitecek. Üniversite gençliğinin de yer aldığı bir Bitlis olacak."

Fenerbahçeli Özdemir’e sarı lacivert fabrika

LİMAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, konuşmasında Doğu ve Güneydoğunun kalkınmasında devmletin yanı sıra özel sektöre de önemli görevler düştüğünü, bu anlamda Başbakan Erdoğan’ın kendisini Bitlis’e yatırım yapma konusunda ikna ettiğini söyledi. Bu arada Başbakan Tayyip Erdoğan da, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulubü 2’nci Başkanı olan Nihat Özdemir tarafından yaptırılan fabrikanın, sarı lacivert renklere boyandığına dikkat çekti. Hem Erdoğan’ın hem de Özdemir’in dikkat çektiği bir nokta ise, açılış tarihinin 3 tane 08’in yanyana geldiği güne gelmesi oldu. Özdemir, "Geçen yıl ağustos ayında sade bir törenle temel atarken açılışını da gelecek yıl Bitlis’in kurtuluşu olan 08 Ağustos 2008’e yetiştirmeyi hedefledik. Ağır kış şartlarına rağmen, üstün ve hızlı bir çalışma programı uygulayarak, 20 Haziran 2008’de fabrikamızı deneme üretimine açtık" dedi.