Basın
Basında Limak
2008
Bitlis 92 sene sanayi bekledi

Bitlis 92 sene sanayi bekledi

Türkiye / 12.08.2008
8 Ağustos 1916; Bitlis düşman işgalinden kurtuldu.
8 Ağustos 2008; Bitlis ilk özel sanayi tesisine kavuştu.

Dile kolay! Tamı tamına 92 sene sanayi yüzü görmeden yaşadı Bitlis!.. Başka bir deyişle, işgalden kurtulmak için 5 ay 5 gün bekleyen Bitlis, sanayi tesisine kavuşmak için koskocaman bir 92 sene bekledi. Nerdeyse bir asır!..

Bitlis’e bu yatırımı Limak Grubu yaptı. Başbakan Erdoğan’ın "Doğduğunuz bölgeye yatırım yapın" çağrısına uyan Nihat Özdemir, bir sene içinde fabrika kurup Başbakan’ın bu arzusunu yerine getirdi.

Limak Grubu Patronu Nihat Özdemir memleketi Bitlis’e yatırım yapmış olmanın gururunu yaşadı. FB Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım da bu önemli günde Kulüp yöneticisi Özdemir’i yalnız bırakmadı.

Nihat Özdemir Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya en fazla yatırım yapan iş adamlarından biri. Kendisine, ?Bitlis’e yatırım yapmak mı daha zor, FB’ye mi?’ diye sordum. Hiç tereddüt etmeden "Fenerbahçe’ye" dedi. Sonra da şu açıklamayı yaptı: "14 milyon euro verip ödedik adama (İspanyol futbolcu Güiza’yı kastediyor). Daha bir gol atmadı! Bitlis’e yatırım öyle değil ki. 32 milyon YTL’lik yatırımla fabrika üretime geçti ve 80 kişiye istihdam imkanı sağladı." Limak Grubu’nun Bitlis’te kurduğu çimento fabrikası, önümüzdeki sene sonuna kadar 58 milyon YTL’lik yatırım daha yapıp İran ve Irak pazarına çimento ihraç etmeyi hedefliyor. Çalışan sayısı da 200’den fazla olacak tabii.

Limak Çimento ile birlikte Kiler ve Eren ailelerinin yaptırdığı okul açılışını da yapan Erdoğan, bu bölgeye kendilerinden önce kimsenin ilgi göstermediğini söyledi. "Bu yapılanları görmezden gelenler var ama halk görüyor" dedi. Yapılsaydı şayet, bugün Bitlis, Muş, Hakkari, Siirt başta olmak üzere o bölge illeri böyle olmazdı.

Derdim çoktur, hangisini sayayım
Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan ile görüştüm. Bir dokundum bin ah işittim. "Derdimiz çok" dedi. "Hangisini sayayım?" Bitlis son 5 senede 100 bine yakın göç vermiş. Şimdi yol yapılıyor. Elektrik, su geliyor... "Ama yine de köye dönüş henüz başlamadı, yok." Bitlis malum tütün üreten bir il. Hem de en kalitelisinden. Fakat, devlete ait tek fabrika olan yaprak tütün işleme ve sigara fabrikası kapalı. Davut Tezcan, bin 850 işçinin işsiz kaldığını söyledi ve ilave etti. "Tütüne konan kota nedeniyle 15 bin çiftçi de işini kaybetti!" Bitlis’in bir geçim kaynağı da bal. Ancak, Arıcılık Enstitüsü de kapalı!

Şu an Bitlis’te hayvancılık ve tarım yok denecek kadar az. Dolayısıyla, insanlar çaresiz. Yatağını sırtına vuran gidiyor.

Beş Minare’nin hikâyesi

Bitlis’i düşman işgal edince, halk vuruşa vuruşa şehri terk ediyor. Yaşlı bir adam torununa, "Hele bir yol git bak bakalım" diyor. "Kalan başka kimse var mı?" Torun gelip bakıyor... taş üstünde taş kalmamış. Şehir koca bir enkaz yığını!.. Dönüp dedesine şöyle diyor: "Beş minare dışında her şey yıkılmış! Ayakta sadece onlar var."