Basın
Basında Limak
2008
Başbakan, Adana’da tesis açılışı yaptı

Başbakan, Adana’da tesis açılışı yaptı

Zaman / 14.05.2008
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ’’Önümüzdeki 5 yılı, Türkiye için gıda ve su konusunda yeni bir seferberlik dönemi olarak ilan ettik’’ dedi.

Başbakan Erdoğan, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Limkon Meyve Suyu Konsantre Tesisi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, tesisin çevre düzenlemesiyle modern bir tesis olduğunu belirterek, böyle bir tesisi görmekten mutluluk duyduklarını söyledi.

Tesisin 30 milyon Avro’ya mal olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, tesiste teknoloji yoğun bir üretim yapılacağını vurguladı.

Tesiste 120 kişi çalışacağını ancak endirekt olarak çevredeki çiftçilerin de tesisten yararlanabileceğini kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

’’Ben bu gelişimi çok önemsiyorum, zira artık dünyamız özellikle gıda ağırlıklı bir değerlendirmenin projelendirilmesi dönemine giriyor. Türkiye ister istemez gıdada, tarım endüstrisinde çok farklı adımlar atmak durumunda. Dikkat ederseniz, ’Önümüzdeki günlerde çok önemli bazı açıklamalar yapacağız’ diyorum. Meclis’teki son grup konuşmamda da söyledim, daha öncekinde de söyledim. Bunlardan bir tanesi Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) dedim. Bir diğeri Doğu Anadolu Projesi (DAP) dedim. Bir diğeri de Konya Ovası Projesi (KOP)... GAP, DAP, KOP...

İstiyoruz ki sulama, yağmurlama sistemleriyle, modern teknolojinin getirdiği imkanlarla bu adımları atalım ve şu güzel topraklarımızı bereketli, Türkiye’yi tarımın her alanında artık bir müracaat kapısı haline getirelim.

Aynı şekilde suyumuzu... ’Dereler akar, Türk bakar’ sözünü geri çevirelim.Türk bakmaz, Türk artık değerlendirir. İşi, bu noktasına getirelim.’’

Karadeniz’de bütün suların Karadeniz’e, Akdeniz’de derelerin, ırmakların Akdeniz’e aktığını ifade eden Başbakan Erdoğan, ’’Bunları değerlendirmek diye bir şey yok, ama buna artık tahammül edemeyiz. Zira petrol bir taraftan nasıl tehdit ediyorsa, bilesiniz ki su ve gıda da aynı şekilde tehdit ediyor. Bunu da bizim çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Önümüzdeki 5 yılı, Türkiye için gıda ve su konusunda yeni bir seferberlik dönemi olarak ilan ettik ve bunun çalışmalarına da girmiş bulunuyoruz’’ diye konuştu.

Kurdeleyi Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ve diğer yetkililerle kesen Başbakan Erdoğan, açılışını yaptığı tesisi gezerek, incelemelerde bulundu.