Basın
Basında Limak
2007
Sinemayla Dopdolu 10 gün

Sinemayla Dopdolu 10 gün

Ankara Magazin / Nisan 2007
12-22 Nisan 2007 tarihlerinde gerçekleştirilecek Limak 18. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Türk Sinemasının son dönemde çekilen önemli filmleri Ankaralı sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. 2 Süper film Birden, Aura, Barda, Cenneti Beklerken, Çinliler Geliyor, Dondurmam Gaymak, Eve Dönüş, Hokkabaz, Joenjoy, Kader, Kardan Adamlar, Küçük Kıyamet, Polis, Sevgilim İstanbul, Sis ve Gece, Tramvay, Unutulmayanlar adlı filmler, izleyicilerin olduğu kadar akademisyen Nejat Ulusay, yönetmen Tunç Başaran, sinema yazarı ve tarihçisi Agah Özgüç, senaryo yazarı Emine Nevin Cangür, oyuncu Cengiz Korucu’dan oluşan jürinin de karşısına çıkıyor.

Festival kapsamındaki Ulusal Kısa Film Yarışması’nın seçici kurulunda ise yönetmen Yüksel Aksu, akademisyenler Bülent Özkam ve Thomas Balkenhol, sanat yönetmeni Natali Yeres ve sinema yazarı Ahmet Ilgaz bulunurken, Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın seçici kurulunu, görüntü yönetmeni Yusuf Akçura, belgesel yönetmeni Semra Sander, sinema yazarı Murat Erşahin, yönetmen Enis Rıza Sakızlı ve akademisyen Andreas Treske oluşturuyor.

İtalyan sinemasının usta isme Federico Fellini özel gösterimlerinin gerçekleşeceği festivalde bu yıl savaş temalı filmler için de özel bir bölüm ayrılmış.