İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2006
Yeni Rakı’yı yabancılar mı alıyor?

Yeni Rakı’yı yabancılar mı alıyor?

Akşam/24.02.2006
Türkiye artık yabancı yatırımcılar için adeta yatırım cenneti. Finansla başlayan yabancı evlilik furyası, geçen yıl her sektörde kendini hissettirdi. Kiminle konuşsak, birkaç yabancı yatırımcı ile ya görüşmüş ya da görüşmek üzere. Geçen hafta kulağımıza yeni bir yabancı ortaklık görüşmesi geldi. Yeni Rakı’nın üreticisi Mey Alkollü İçkiler, uluslararası bir içki devi ile ortaklık masasına oturmuş.

Çiçeği burnunda bir şirket Mey... 2004 yılında Nurol Holding, Özaltın İnşaat, Limak İnşaat ve Tütsab ortaklığında kurulmuş ve Alköllü İçkiler Pazarlama ve Dağıtım’ı Tekel özelleştirmesinden satın alarak ilk özel sektör içki üretisi olmuştu. Farklı kaynaklardan kulağıma gelen haberlere göre Mey, dünyanın en büyük içki distribütörü olan Allied Domecq ile ortaklık görüşmesi yapıyormuş. Görüşmeler bir danışmanlık firması aracılığı ile yürütülüyormuş. Şirketin yönetim kurulunda da bu konu tartışmaya açılmış. Henüz net bir karara varılmış değil ama Allied Domecq’in Mey’e önerdiği rakamın hiç de yabana atılır bir meblağ olmadığını duydum. Çünkü Türkiye’de içki piyasasına 2002 yılında giren Allied Domecq, burada büyümeye çok kararlıymış.

Allied Domecq, Ballantine’s, Teacher’s, Beefeater, Kahlua, Courvoisier, Tia Maria ve Canadian Clup gibi ünlü içki markalarının sahibi, ayrıca Jack Daniel’s, Southern Comfort, Finlandia Vodka ve Campari gibi markaların da temsilciliğini yapıyor. Baskin Robbins ve Dunkin Dougnus gibi gıda markaları da şirket bünyesinde.
X