İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2006
Uzun Soluklu Durgunluk Büyümeyi Sıçrattı

Uzun Soluklu Durgunluk Büyümeyi Sıçrattı

Limak Holding Çimento Grubu Koordinatörü Gültekin Aksüyek, sektörün ekonomik krizlerin ardından 2004’de başlayan toparlanmanın 2005’e olumlu yansıdığını söyledi.

Limak Holding Çimento Grubu Koordinatörü Gültekin Aksüyek "İnşaat sektöründe uzun soluklu bir durgunluk yüksek hızlı bir büyüme sağladı" dedi. Çimento sektörünün ekonomik krizlerin ardından 2004 yılında bir toparlanma süreci yaşadığını ve 2005 yılını üretim, satış ve kapasite kullanımı açısından oldukça verimli geçirdiğini söyleyen Gültekin Aksüyek, "2004 ve 2005 yıllarında enflasyonun tek haneli rakamlara gerilemesi büyüme hızının yüzde 9’larda seyretmesi ve yatırımların artması sektörümüzün gelişimini doğrudan etkiliyor. Nitekim inşaat sektörü de uzun soluklu bir durgunluk sonrasında hızlı büyüme sağladı" dedi.

Çimento sektörüne 2000 yılından itibaren ilk olarak Kurtalan/ Siirt devamında ise Ergani/Diyarbakır ve Gaziantep fabrikaları ile yatırım yaptıklarını belirten Gültekin Aksüyek, "2005 yılı rakamları ile Limak Kurtalan Çimento Fabrikası ile kurumlar vergisinde Türkiye’de 92., Siirt’de ise 1. durumda. Ayrıca, İSO(İstanbul Sanayi Odası) araştırmasında ilk 500 sanayi kuruluşu içerisinde Ülkemiz çapında 462. sırada" dedi. 2006 yılı Ocak ayında Ergani, Mayıs ayında ise Gaziantep çimento fabrikalarının da Gruplarına dahil olduğunu vurgulayan Aksüyek, bu fabrikalardaki yatırımlarla birlikte istihdamı arttırarak bölgedeki işsizliğe ve diğer sorunlara çözüm olmaya çalıştıklarını söyledi.

Limak Çimento Grup 3 milyon ton kapasiteyle Türkiye’deki payının yüzde 8 olduğunu işaret eden ve çimentonun kullanım alanlarının arttırılması gerektiğini vurgulayan Gültekin Aksüyek, "Çimentonun kullanım alanlarının arttırılması için öncelikle ülkemizde beton yol uygulamalarının asfalt uygulamalarına göre avantajları bilimsel olarak kanıtlandı. Bu avantajların başında hava ve doğa şartlarına dayanıklılık ile karanlık (gece, tünel) durumlarda görüşü rahatlatması geliyor" şeklinde konuştu.

Çimento sektöründe önemli bir istatistiki bilgi olan kişi başına çimento tüketiminin Türkiye’de 480 kg civarında iken İspanya’da 1.250 kg, Yunanistan’da ise 910 kg civarında olduğunu, Türkiye’nin çimento tüketiminde 35.8 Milyon ton ile İspanya ve İtalya’nın arkasından 3. sırada yer aldığını anlatan Gültekin Aksüyek’in sektörle ilgili değerlendirmeleri şöyle:

Çimento fiyat artışları yüzde 6-8 civarında
2006 yılında ülkemizde yaşanan çimento krizinin nedeni batı bölgelerimizdeki talep fazlalığıdır. Güneydoğu bölgemizde ise herhangi bir kriz ve çimento sıkıntısı yok. Üretimimizin büyük bir kısmını ise daha cazip şartlarla yurtdışına ihracat olarak değerlendiriyoruz.

2006 yılındaki çimento fiyat artışları yüzde 6-8 civarında gerçekleşirken konut fiyatları ise yüksek talep nedeniyle 50 ve üzerinde gerçekleşti. Biliyoruz ki konut maliyetlerinde çimentonun payı yüzde 15 civarında.

2005 yılı dünya çimento üretimi yaklaşık 2.27 milyar ton’dur. Bu üretimin yüzde 68’i Uzakdoğu, yüzde 16’sı Avrupa geri kalan yüzde 16 ise Amerika ve Afrika ülkeleri tarafından gerçekleştirildi. Ülkemiz son yıllarda yaptığı ihracatlarla Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sıraya yerleşti. Türkiye ihracatının yüzde 36’sı Irak pazarına yapılıyor.

1993 yılında T.Ç.M.B ile Çevre ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan Çimento Sanayi Çevre Deklarasyonu 2004 yılında yeniden düzenlendi. Doğaya ve çevreye sektörümüz tarafından verilen önem buradan da anlaşılıyor. Kyoto protokolü kapsamında atık yakıtların kullanılması AB uyumu ve Ülkemiz çevre sağlığı açısından çpk önemli. Bu konuda yasal düzenlemelerin yapılmasıyla birlikte çimento üretim maliyetinin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturan yakıt tüketiminde de tasarruf sağlanacak."
X