İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2006
Mey’in bir milyar dolar gururu

Mey’in bir milyar dolar gururu

Akşam/9 Nisan 2006
Tekel’in içki bölümünü iki yıl önce özelleştirme ihalesinden 290 milyon dolara satın alan Mey İçki’nin CEO’su Galip Yorgancıoğlu, MEY’e 1 milyar dolar değer biçilmesini gurur verici bulduklarını söyledi. Yorgancıoğlu, ’Her gün bir yabancı gelip Türkiye’de bir şeyler alıyor. Büyük ilgi var. Bunları birleştirdiğimiz zaman şirketimizin değerinin artmış olduğunu düşünüyorum’ dedi.

15-20 MİLYON $’LIK YATIRIM

Şirketin artan değerini, ürünlerin yüzde 83’ünü A’dan Z’ye değiştirmelerine bağlayan Yorgancıoğlu, ANKA’nın ’Türk rakısını Amerikalı bir grubun alması durumunda bir Türk olarak ne hissedersiniz’ sorusunu şöyle yanıtladı:

’Dünyaya baktığınız zaman çok ciddi bir globalleşme var. Biz de dünya markası olmak istiyoruz. Özellikle Yeni Rakı’da çok ciddi atılımlar yaptık. Dünya markası olmak istediğinizde doğrusu sahibinizin kim olduğu çok önemli değil. Bu bir Türk şirketi. Ülkeye yabancı sermaye girecek. Ben bugün dünyanın ne kadar çok yerinde Yeni Rakı satabilirsem, hem kendime hem de ülkeme fayda sağlarım.’

Tekel’den devraldıkları alkollü içkiler bölümü için 15-20 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyleyen Yorgancıoğlu, şarap konusunda bazı yenilikler gerçekleştirdiklerini, rakıda güvenli kapak için de 10 milyon euro harcama yaptıklarını söyledi. Yorgancıoğlu, Tekel zamanında hiç yapılmayan pazarlama yatırımını da gerçekleştirdiklerini kaydetti.

UZO’YA RAKİP OLACAK

Galip Yorgancıoğlu, Yunan rakısı Uzo’nun Avrupa’da Türk rakısından 3 misli fazla sattığına dikkat çekerek, Uzo’yu tahtından etmek için çok ciddi pazarlama planları ve stratejileri olduğunu söyledi. Tekel’den aldıktan sonra rakıyı Güney Kore, Arjantin, Irak, Yunanistan’a götürdüklerini belirten Yorgancıoğlu, ’Tarihimizde ilk kez Yunanistan’a rakı ihracatı yaptık. Bu sene inşallah Yunan adalarında Yeni Rakı göreceksiniz. Ortadoğu’ya, Polonya’ya gittik, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Azerbaycan buraların hepsi yepyeni yerler... Tayvan’da bile, Çin’de bile Yeni Rakı var. Bunlar çok gurur verici şeyler’ dedi.Yorgancıoğlu, önümüzdeki günlerde farklı rakılar, votkalar, şaraplar ve cinler çıkaracaklarını, bu yönde çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
X