İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2006
Limak’ın stratejisi yeni fabrika almak

Limak’ın stratejisi yeni fabrika almak

Referans özel ek/28 Mart 2006
Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, yurtiçinde ve yurtdışında çimento fabrikaları alarak büyümeyi hedeflediklerini belirterek, Kurtalan ve Ergani Çimento fabrikalarındaki yatırımları artıracaklarını belirtti.

Limak Kurtalan Çimento’yu 2000 yılı Mart ayında devraldıklarını anımsatan Özdemir, Limak Kurtalan Çimento’nun hem iç hem de dış pazarda yaptığı atılımlar ve yatırımlarla yılda bir milyon ton çimento üretim kapasitesine ulaştığını kaydetti. Özdemir “Biliyoruz ik, ülkemizin sorunları bizim sorunlarımızdır ve çözmek için her vatandaşın olduğu gibi bizim de sorumluluklarımız vardır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da hepimizin bildiği problemlerin aşılabilmesinin ancak bu bölgelerimizdeki istihdamı artırmakla mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle yatırımlarımızı elimizden geldiğince bu bölgelere yönlendiriyoruz” dedi.

Limak Kurtalan Çimento’dan sonra Ergani Çimento fabrikasını da bünyelerine kattıklarını söyleyen Özdemir, modernizasyon, kapasite artırımları, çevre sağlığını korumak ve aynı zamanda istihdamı artırmak istediklerini ifade etti.

Hem bölge insanına istihdam sağlamak hem de devlete olan minnet borçlarını ödemek istediklerine dikkat çeken Özdemir, şöyle konuştu. “ Bu nedenle Ergani Çimento fabrikasını aldığımız gün başlattığımız yatırım çalışmaları olanca hızıyla devam etmektedir. En kısı zamanda 530 bin ton olan klinker üretim kapasitemizi 760 bin tona yükselteceğiz. 2007 yılında ise prekalsinasyon yatırımı yaparak bir milyon 500 bin ton çimento üretim kapasitesine ulaşacağız. Bu yatırımlarla bölge ve ülke ekonomisine katma değer yaratarak 2006 yılında Irak’a 750 bin ton çimento ihracatı yapmayı ve 75 milyon doar döviz girdisi sağlamayı hedefliyorruz. Ülke içinde ve dışında çimemto fabrikaları satın alarak büyük en büyük hedefimizdir.”
X