İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2006
Hindistan Türk Müteahhit Bekliyor

Hindistan Türk Müteahhit Bekliyor

Ticari Hayat Gazetesi / 25.10.2006
Türk-Hindistan İş Konseyi Bakanı Kamhi, alt yapı, teknoloji, enerji projelerine dikkat çekti…

Çin ile birlikte dünyanın en çok konuşulan ikinci ülkesi Hindistan. Hindistan, IBM, Microsoft, Cisco gibi firmaların üretim merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Ülkedeki yabancı yatırımlar 40 milyar dolara yükseldi. Özellikle yazılım ve bilişim sektörü yıllık ortalama yüzde 50 büyüyor. Bu nedenle dünyada en çok teknoparka sahip ülkesi Hindistan. Halen dünyanın en önde gelen bankalarının call-center’ları Hindistan’da yatırım yapıyor. Hindistan yerli yazılım piyasası Asya’da ve dünyada gelecek vaad eden en verimli piyasa olarak gösteriliyor. Sadece bilişim devleri değil. Alman otomotiv firması Volkswagen Hindistan’da fabrika kurmayı planlıyor. Firma, 400 milyon Eoru’luk yatırımla Hindistan’da otomobil fabrikası kuracak.

Ticaret aleyhimize gelişiyor
Türkiye’nin Hindistan ile yaptığı dış ticaret de sürekli açık veriyor. Üstelik Hindistan’dan yaptığımız ithalat yıllar itibarı ile yükseliyor ve giderek çeşitleniyor. DEİK Türk Hindistan İş Konseyi Başkanı Jefi Kamhi, özellikle Türk inşaat firmalarının Hindistan’da önemli alt yapı projelerinde ihalelere katılmalarını önererek, “Alt yapıda daha büyük yatırımlara gidilmesini cazip kılmak ve kamu-özel sektör ortaklığını geliştirerek, daha büyük ölçüde ticarileşmeyi sağlamak konusunda hükümette tavsiyelerde bulunmak üzere, Rakesh Mohan Komitesi’ni kurmuştur. Komite, alt yapıda 10 yıl süreyle 330 ila 345 milyar dolar tutarında toplam yatırım yapılacağını tahmin etmektedir. Toplam sermaye girişinin %40’ından fazlasının alt yapı sermaye gereksinimini finanse etmeye yönlendirileceği hesap edilmektedir. Ortadoğu, Afrika ve Güney Asya’da anahtar teslimi projeler üstlenen Hint inşaat ve taahhüt firmaları ile Türk firmaları Rus ve BDT pazarlarında birlikte hareket edebilirler” diyor.

Her sektörde yatırım fırsatı
Çin’deki Türk yatırımları kadar olmasa da Türk yatırımlarının sayısı giderek artıyor. Çin’de fabrika kuran Karel Elektronik, Hindistan’da da telefon ve kablo üretimi yapmak için fabrika kurdu. Atlas İlaç da, Hindistan’da üretim birimi kurdu. Şişecam da büyüyen Hindistan pazarı nedeniyle bir fabrika açmayı planlıyor. Limak Grubu Hindistan’da müteahhitlik alanında aranılan gruplar arasında. Hindistan özellikle yabancı turizm yatırımlarını çekmek için oldukça fazla taviz vermeye başladı.

Bedava verilen arsalar üzerinde yatırım yapan yabancı kökenli otel zincirleri ard arda otel yapıyor. Ayrıca özel serbest bölgelerde de teşvik veriliyor. Özellikle enerji üretimi ve dağıtımı, liman, otoyol ve köprü inşası, petrol çıkarımı ve rafine edilmesi, haberleşme, deniz taşımacılığı, tekstil, ilaç, kimya, elektronik, gıda işleme ve paketleme sektörlerinde yatırım açığı var.

Elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin karları beş yıl süreyle vergiden muaf tutuluyor. Elektrik malzemeleri ve kömürün ithalatına düşük gümrük resimleri uygulanıyor. Kısa sürede onaylanan imalat projeleri için %51’e varan oranda yabancı sermaye izin veriliyor. Yine ucuz ve kalifiye iş gücünün yanı sıra, tekstil makinelerini Avrupa’daki eşdeğerlere göre yüzde 50 daha ucuza üreten ve tekstil sektöründe dünya devleri arasında yer alan Hindistan ile fason üretim ve teknoloji transferi alanlarında da işbirliği yapılabilir.
Kimler yatırım yapıyor?
Firma                      Sektör
Limak Grubu            İnşaat
Şişecam                  Cam
Karel Elektronik       Telekom
Atlas İlaç                 İlaç
Cevher Grubu         Otomotiv Yan San.
X