İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2006
Gaziantep Çimento 93.2 milyon dolara Limak’ın

Gaziantep Çimento 93.2 milyon dolara Limak’ın

Dünya/12 Nisan 2006
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun 90 milyon dolar muhammen bedele sahip Gaziantep Çimento Fabrikası’nın satışı için düzenlediği ihalenin açık artırmasında en yüksek teklifi, 93 milyon 250 bin dolar ile Limak Kurtalan Çimento Sanayi verdi.

TMSF tarafından 14 Ekim 2005’de birinci ihalesi gerçekleştirilen Gaziantep Çimento Fabrikası, 128 milyon dolara Sanko Holding’e ihale edilmişti. Ancak Rekabet Kurumu’nun ihaleyi onaylamaması üzerine satış iptal edilmişti.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) 90 milyon dolar muhammen bedele sahip Gaziantep Çimento Fabrikası’nın satışı için düzenlediği ihalenin açık artırmasında en yüksek teklifi, 93 milyon 250 bin dolar ile Limak Kurtalan Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ verdi. TMSF tarafından 14 Ekim 2005’te birinci ihalesi gerçekleştirilen Gaziantep Çimento Fabrikası, 128 milyon dolara Sanko Holding’e ihale edilmişti. Rekabet Kurumu’nun ihaleyi onaylamaması üzerine satış iptal edilmişti.

Swissotel’de yapılan ihalede, Oci Güney Çimento 93 milyon dolar, Limak Kurtalan Çimento Sanayi Ticaret AŞ 91 milyon dolar ve Çimentaş 51,7 milyon dolar teklif verdi. İhalenin açık artırmasına 3 firma da katıldı.

Oci Güney Çimento’nun verdiği 93 milyon dolarlık teklifle başlayan açık artırmada, tek artırım Limak Kurtalan Çimento tarafından yapıldı.

Gaziantep Çimento Fabrikası 93 milyon 250 bin dolarlık teklifle Limak Kurtalan Çimento’ya ihale edildi. İhalenin sonuçlanması ile birinci ve ikinci en yüksek teklifi veren katılımcıların, idari belgelerle birlikte alınan Rekabet Kurumu bildirim formları Rekabet Kurumu’na gönderilecek.

Rekabet Kurumu’nun uygun görüşünün gelmesi ve Fon Kurulu’nun onaylamasıyla satış işlemi sonuçlanacak.

Limak çimentoda büyüyecek

Bu arada Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, ihalenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, daha önce en yüksek teklifi verdikleri Van Çimento Fabrikası’nın Rekabet Kurulu’ndan kabul görmediğini anımsattı.

Uzan Grubu çimento fabrikalarından sadece Ergani’yi aldıklarını hatırlatan Özdemir, şu anda fabrikada yenileme ve çevreye saygı yatırımlarına devam edildiğini, Gaziantep’in, TMSF ihalelerinde aldıkları ikinci fabrika olacağını, Rekabet Kurulu’nun onayından sonra fabrikanın satışının gerçekleştirilebileceğini bildirdi.

Özdemir, "Limak Grubu olarak çimentoda büyümek istiyoruz. Bizim hedefimiz sadece 3 fabrika değil, kapasiteyi artırmak. Hedefimiz, yılda 5 milyon ton üretim yapacak bir çimento varlığına sahip olmak. Kapasite artırımlarıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

Türkiye’de yeni çimento fabrikası açmanın kolay olmadığını, çok zaman aldığını, bunun için çok önemli prosedürler bulunduğunu ve TMSF’nin düzenlediği ihalelerde fabrikaların çok ilgi görmesinin bundan kaynaklandığını ifade eden Özdemir, Gaziantep’te sanayi gibi konut ve işyeri sektörünün de büyümeye devam ettiğini söyledi.

Özdemir, "Biz hep denize uzaktık. Bu fabrika denize biraz daha yakın. Önümüzdeki dönemde Suriye’nin çimento ihtiyacının çok olacağını tahmin ediyoruz. Önümüzdeki 4-5 yıllık bir projeksiyonu düşündüğümüz zaman Suriye’nin Türkiye için çok önemli bir pazar olduğuna inanıyoruz. Onun için Gaziantep’le ilgilendik" diye konuştu.

Özdemir, Gaziantep Çimento Fabrikası’na önemli derecede yatırım yapmaları gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Yıl sonuna kadar acil 20 milyon dolar yatırım gerektiriyor. Bütün değirmenlerini elden geçirmek lazım. Önemli bir yatırım yapacağız. Bu fabrika, Irak’a da mal verebilir. Ama öncelikle Suriye’ye vermeliyiz. Çünkü bizim Kurtalan ve Ergani fabrikalarımız daha ziyade Irak pazarıyla ilgileniyorlar. Bu fabrikayı özellikle Suriye pazarı için yönlendirmeye çalışacağız."

Gaziantep Çimento Fabrikası’nın ilk ihalesine de girdiklerini ve 89 milyon teklif verdiklerini anımsatan Özdemir, ilk ihaleyi kazanan Konukoğlu Grubu’nun fabrika için bulunmaz bir fiyat verdiğini, kendilerinin ise bu kez hesap ve kitaplarını 90 milyon doların üzerinden yaptıklarını anlattı.

Rekabet Kurulu’nun kararlarına saygılı olduklarını vurgulayan Özdemir, "Rekabet Kurulu’nun hangi hesapla, nasıl yaptığını bilmiyoruz. Çeşitli hesaplama sistemleri var. Doğru olan, yanlış olan tarafları da var. Neticede etkili bir kurum. Eğer orada bir haksızlığa uğradıysanız ancak hukuka gidebiliyorsunuz" dedi.

Fabrikanın bölgedeki payı, yüzde 19

Gaziantep Çimento Fabrikası yıllık 495 bin ton klinker ve 1 milyon 89 bin ton çimento üretim kapasitesine sahip bulunuyor. Fabrika, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 19 pazar payına sahip.

Özdemir: Mey için 3 grupla görüşülüyor

Tekel’in alkollü içecekler bölümünü 27 Şubat 2004 tarihinde Özelleştirme İdaresi’nden devralan Nurol, Limak, Özaltın ve TÜTSAB konsorsiyumu tarafından Mart 2004’te kurulan Mey İçki’nin ortaklık için Avrupa ve ABD’li 3 grupla çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, ortaklık için 3 yabancı grupla bu yılın başından beri görüşmelerinin sürdüğünü belirtti.

Özdemir, "Ne zaman sonuçlanır bilmiyoruz. Bu bir süreç. Öyle bir anda olmuyor. Görüşmeler konusunda arkadaşlar iyi çalışıyorlar, bitirmeye çalışıyorlar. 3 grup da Batı’dan, Avrupa ve ABD kökenli..." diye konuştu.

Özdemir, şirketin değeri için bir rakam telaffuz etmenin de doğru olmayacağını söyledi. Tekel’in bağlı ortaklığı olan Alkollü İçkiler Sanayi ve Ticaret AŞ, 292 milyon dolara Şubat 2004’te Nurol-Limak-Özaltın-TÜTSAB Ortak Girişim Grubu’na devredilmişti.
X