İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basın Bültenleri
2015
Limak, Siirt’te 3,000’den fazla öğrenciye baraj ve akarsu güvenliği eğitimi verdi

Limak, Siirt’te 3,000’den fazla öğrenciye baraj ve akarsu güvenliği eğitimi verdi

Siirt’te Botan Çayı üzerindeki 280 MW kurulu güce sahip Alkumru ve 46 MW kurulu güce sahip Kirazlık hidroelektrik santrallerinin işleten Limak, Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, İlköğretim 3’ncü ve 4’ncü sınıf öğrencilerine yönelik olarak, barajların kurulu olduğu nehir yatakları çevresinde tedbirli olunmasına ilişkin bilinçlendirme eğitimi verdi.

3,000’den fazla öğrenciye verilen eğitimler sayesinde, barajların kurulu olduğu nehir yataklarında, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlayacak güvenlik tedbirlerine ilişkin olarak, çocuklar ve onlar aracılığı ile ailelerin bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Eğitimin 4’ncü gününde, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz da eğitimin yapıldığı Alparslan İlkokulu’nda incelemelerde bulundu.

Çocuklarla yakından ilgilenen Vali Tutulmaz, verilen eğitimlerin önemine dikkat çekerek, çocuklardan bu eğitimler sırasında öğrendiklerini ailelerine ve tüm çevrelerine anlatmalarını istedi.

Uzman eğitimci ve pedagoglar eşliğinde verilen eğitimlerde, güvenliğin yanı sıra suyun insan yaşamındaki önemi, enerji kaynaklarının çeşitleri ve bunların hangilerinin yenilenebilir ve yerli kaynak olduğuna dair bilgiler de verildi.

Ayrıca öğrencilere hidroelektrik santrallerde enerji üretiminin nasıl gerçekleştiği anlatıldı. Elektrik üretimi sırasında nehir yataklarındaoluşabilecek su seviyesi farklılığı konusunda bilgiler verilerek bu alanlarda uyulması gereken kurallar anlatıldı.
X