İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Sektörler
Altyapı

Altyapı

Altyapı Yatırımları

Limak, 2020 yılında da altyapı yatırımları alanında faaliyetlerini başarıyla sürdürmeye devam etti.

Dünyanın karşı karşıya kaldığı Covid-19 salgını ve salgınla mücadele kapsamında gerçekleştirilen tedbirler; ulusal ve uluslararası hareketliliği de ciddi şekilde etkiledi. Salgının en fazla etkilediği sektörlerden biri havayolu taşımacılığı oldu. Havalimanı işletmeciliğinde, yurt dışında 2013 yılında yapımını tamamladığı Kosova Cumhuriyeti’nin tek uluslararası havalimanı Priştina Adem Yaşari Uluslararası Havalimanı, hem yolcularının hem de çalışanları ve ailelerinin sağlığını önceliklendirerek aldığı Covid-19 önlemleriyle 2020 yılında toplam 1 milyon 102 bin 016 yolcu sayısına ulaştı. Priştina Adem Yaşari Uluslararası Havalimanı, gerek Kosova, gerekse tüm Balkan coğrafyasının havacılık sektörüne ve bu sektöre hizmet veren tüm kuruluşlara büyük değer katmaktadır. Senegal’in başkenti Dakar’da inşaatını tamamlayarak, ortağı ve Senegal Devleti ile birlikte işletmesine başladığı Blaise Diagne Havalimanı ise tüm Covid-19 önlemleriyle 2020 yılında, toplam 1 milyon 104 bin 278 yolcuya hizmet verdi.

Dünyanın en büyük havalimanı olan ve ortağı olarak yer aldığı İstanbul Havalimanı Covid-19 salgınına rağmen uçuşlarını sürdürürken, havacılık sektörüne örnek olan uygulamaları sayesinde ulusal ve uluslararası birçok sertifika ile ödüllendirildi. Bunlar arasında, uluslararası alanda en önemli havacılık kuruluşlarından Londra merkezli Skytrax’in değerlendirmesine göre “5 Yıldızlı Havalimanı” ödülüne layık görülen İstanbul Havalimanı, Covid-19 salgınına karşı aldığı önlemler sayesinde de “5 Yıldızlı Covid-19 Önlemli Havalimanı” ödülünün sahibi olarak her iki ödülü aynı anda alan dünyadaki iki havalimanından biri oldu.

Tren garı işletmeciliğinde; 2016 yılında Türkiye’nin ilk ve tek hızlı tren garı projesi olarak hizmete giren Ankara Tren Garı ve Yaşam Merkezi, ulaşımda yaptığı devrimin yanı sıra, ticari anlamda da seçkin mağaza karmasına sahip bir alışveriş merkezi, business otel ve kiralanabilir ofisleriyle Covid-19 kısıtlamalarına ve önlemlerine tam uyum sağlayarak faaliyetlerine devam etti.

Liman işletmeciliğinde; 1 milyon TEU’luk konteyner elleçleme yatırım planını 2014 yılında tamamlayan LimakPort İskenderun’da 2020 yılında toplam dolu DRY konteyner elleçlemesinde yüzde 20 büyüme gerçekleşti. LimakPort İskenderun, müşterileri ve çalışanlarının güvenliği ve sağlığını öncelik yaparak salgınla ilgili gelişmeleri ilk günden itibaren takip ederek ve tüm tedbirleri alarak çalışmalarını sürdürdü.

Limak, yurt içinde ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün devamı olarak, Kurtköy’den başlayıp Liman bağlantı yoluyla, Osmangazi Köprüsü’ne bağlanacak olan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi 6. Kısım inşaatını 2020 yılında tamamlayarak işletmesine başladı. 

Limak’ın yapım aşamasındaki yatırımlarında ise, köprü ve otoyol işletmeciliğinde; sözleşmesi 27 Temmuz 2017 tarihinde imzalanan Ufa Doğu Çıkışı Yolu’nun inşaatına devam edildi. Yap - işlet - devret modeli uygulanacak olan projede şirket, ortağı ile birlikte otoyolun 25 yıl süreyle işletmeciliğini yapacaktır. Türkiye’nin en önemli altyapı projelerinden biri olarak temel atma töreni 18 Mart 2017 tarihinde yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu inşaatına ortaklarıyla devam etmektedir. Ayakları arasındaki 2023 metre açıklık ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te tamamlanarak açılması hedeflenmektedir.

Limak altyapı yatırımlarında yeni proje imkanlarını takip etmeye ve mevcut projelerde operasyonel ve finansal verimliliği artırmaya yönelik çalışmalarına devam edecektir. Önceliği, finansal hedeflere ulaşmanın yanı sıra, 2021 yılında da, hissedarları, çalışanları ve etkileşim içinde olduğu tüm paydaşları için değer yaratmaktır.

X