İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Sosyal Yatırımlar
Diğer Sosyal Yatırımlar
Eğitim

Eğitim

Gülseren Özdemir Özel Eğitim Uygulama Okulu

Özel eğitim ihtiyacı olan zihinsel ve bedensel engelli çocukların toplumda eşit fırsatlara sahip olabilmeleri için, Limak Vakfı tarafından yaptırılan “Gülseren Özdemir Özel Eğitim Uygulama Okulu” 5 Kasım 2018 tarihinde, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Sayın Emine Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlandı.

Gülseren Özdemir Özel Eğitim Uygulama Okulu, 5 bin metrekare kapalı alanı ile Türkiye’nin en büyük özel eğitim kurumudur. Aynı zamanda özel eğitim kurumları içerisinde ilk, orta ve lise olmak üzere 3 kademeyi de barındıran tek okul olma özelliğine sahiptir. 27 derslikten oluşan ve toplam 300 öğrenci kapasitesine sahip okul, orta ve ağır düzeyde engeli olan öğrenciler, orta ve ağır düzeyde otizmi olan öğrenciler ve birden fazla engeli olan (zihinsel ve bedensel) öğrenciler için en iyi koşullarda eğitim ve öğretim verecek şekilde planlandı.

Okulda dersliklerin yanı sıra, kütüphane, bilgisayar odası, veli bekleme salonu, okul aile birliği odası, fizyoterapi ve konuşma terapisi salonu, revir, yemekhane, 100 kişilik konferans salonu, kulis ve fuayesi, 2 adet (sedye alabilecek ebatta) asansör, bahçede eğitim ve oyun istasyonları ve açık hava derslikleri bulunmaktadır.

2019-2020 döneminde okulda 3 kademede toplam 160 öğrenci eğitim gördü. 1 müdür ve 3 müdür yardımcısıyla birlikte çeşitli uzmanlıklara sahip 71 öğretmen görev aldı. 2020 yılında da hastane ve üniversite gibi kurumlarla yapılan nitelikli iş birlikleri ile öğrencilerin gelişimlerine katkılar sağlanırken, gerçekleştirilen birbirinden değerli projelerle bu alanda örnek oluşturacak adımlar atıldı.

KEDS Academy

Kosova’da elektrik dağıtım faaliyetlerini yürüten Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi (KEDS) tarafından Kosova’daki işssizlik sorununun çözümüne katkıda bulunmak ve enerji sektörüne nitelikli işgücü saglamak amacıyla 2014 yılında kurulan KEDS Academy, yedinci dönem mezunlarını verdi.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi, Priştina Üniversitesi, Kosova Bilim, Eğitim ve Teknoloji Bakanlığı paydaşlığında yürütülen KEDS Academy’de bugüne kadar 360 ögrenci mezun oldu. Program dahilinde mezun olup, KEDS ve grup şirketlerinden KESCO’da istihdam edilen ögrenci sayısı 222’e ulaştı. KEDS ve KESCO dışında Kosova elektrik sektöründe istihdam edilenlerin, liseden sonra üniversite eğitimine devam edenlerin ve yüksek lisans eğitimi için yurtdışına gidenlerin sayısı ise 138 oldu.

 

LimakASI

Limak tarafından işletilen Priştina Adem Yaşari Uluslararası Havalimanı bünyesinde, 2014 yılında kurulan Limak ASI (Limak Airport Services Institute) kapsamında son sınıf üniversite öğrencilerine yönelik olarak havalimanı işletmeciliği konusunda eğitimler verilmekte olup, programı başarıyla tamamlayanlara staj ve iş imkanı sağlanıyor.

Priştina Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi iş birliği ile hayata geçirilen Limak ASI projesinde bugüne kadar 5 dönemde 150 öğrenci mezun oldu. Programı başarıyla tamamlayan öğrencilerden 57’si Priştina Adem Yaşari Uluslararası Havalimanı’nda istihdam edildi.

Las Academie

Senegal’in başkenti Dakar’da yapımı tamamlanarak, işletmesine Limak, Summa ve Senegal Devleti ortaklığında devam edilen Blaise-Diagne Uluslararası Havalimanı tarafından, ülkedeki gençlerin donanımlarını artırmak ve havalimanı işletmeciliğinde iş fırsatlarına daha kolay erişimlerine katkıda bulunmak amacıyla başlatılan LAS Academie ilk mezunlarını verdi.

LAS Academie, Thies Üniversitesi, Ecole Nationale de L’aviation Civile ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi iş birliği ile Blaise-Diagne Uluslararası Havalimanı başta olmak üzere, tüm dünyada havalimanı işletmeciliği alanında gençlere kariyer fırsatları sunuyor.

Projenin ilk döneminde 300 aday arasından seçilen 30 öğrenci, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi, ERNAM ve LAS uzmanları tarafından oluşturulan eğitim programını 6 ayda tamamlayarak sertifikalarını aldılar.

Kuveyt’in Mühendis Kızları

“Türkiye’nin Mühendis Kızları” projesinin yurt dışındaki ilk uygulaması olan “Kuveyt’in Mühendis Kızları” üçüncü dönem mezunlarını 2020 yılında verdi. 2017 yılında Limak İnşaat Kuwait SPC, Kuveyt Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle başlatılan program kapsamında 200 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan Kuveytli 114 kız öğrenci, 100’ün üzerinde ülkede geçerli olan Business Technology Education Council (BTEC) Yönetim ve Liderlik Sertifikasi, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi Sertifikası ve Kuveyt Üniversitesi Sahada Eğitim Sertifikası almaya hak kazandı. Projeden mezun olan kız öğrenciler Limak İnşaat’ın Kuveyt Uluslararası Havalimanı inşaatının yanı sıra Kuveyt’teki devlet ve özel kurumlarında çalışmaya başladı.

Ayrıca 2020’de Kuveyt Bayındırlık Bakanlığı (Ministry of Public Works- Kuwait MPW) bünyesindeki genç mühendisler için yine Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) iş birliği ile teknik ve liderlik olmak üzere iki ayrı modül ve toplam 111 saatten oluşan bir sertifika programı düzenlendi. ‘Engineering Technology & Management Certificate Program (ETMCP)’ kapsamında 36 genç mühendise eğitim verildi.
X