İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Duyurular
Kamuoyu Bilgilendirme

Kamuoyu Bilgilendirme

Son günlerde bazı internet sitelerinde şirketimize yönelik asılsız iddiaların gündeme getirildiğini üzülerek izliyoruz.

Söz konusu haberlerin hiçbir şekilde doğruyu yansıtmadığını ve ilgili yayın organlarına düzeltme talep edildiğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

Haberlere ilişkin açıklamamız şu şekildedir:

Haberde ABD’de yürütülmekte olan ve ABD Dışişleri çalışanlarından birisi ile ilgili yolsuzluk soruşturması kapsamında şirketimizin isminin yer aldığı iddia edilmiştir.

Bahsi geçen haberdeki Amerikan vatandaşı şahıs, bazı ihalelerde ABD Dışişleri Bakanlığı adına proje sözleşmelerini yönetirken rüşvet almakla suçlanmaktadır. Soruşturma döneminde ilgili Bakanlık görevlisi dışında iddianamede şirket ismi geçirilmemiş, diğer ilgililer A, B, C, D olarak tanımlanmıştır. İddianameye konu edilen 5 ihale ve proje sözleşmesinin ortak paydası olan A Şirketi’nin, bu ilgililer arasında Bakanlık temsilcisine rüşvet verdiği iddia edilen tek şirket olduğu söz konusu internet sitesinde referans verilen dava dosyasından açıkça anlaşılmaktadır.

Şirketimizin ismi ne soruşturma ne de kovuşturma aşamasında telaffuz edilmediği gibi, bahse konu 5 ihalenin ortak paydası olmadığı kamuya açık bilgilerden kolayca teyit edilebilir. Şirketimizin yalnızca ABD Bağdat Büyükelçiliği’ne ilişkin ihalede ortaklık yoluyla dahli bulunmakta olup soruşturmaya konu diğer 4 proje ile herhangi bir ilişiği yoktur. Yalnızca bu bilgi bile şirketimizin, ilgili haberlerde hedef gösterilmesine dair savın tek dayanağını çürütmeye yeterlidir.

Açıkça ifade etmek isteriz ki; şirketimiz iddianamede yer alan A, B, C, D şirketlerinden biri değildir. Buna ilaveten, bahsi geçen dava 4 Ekim Cuma günü sonuca kavuşturulmuş olup ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcisi dışında kovuşturulan veya iddia edilen suçlardan hüküm giyen başka kimse bulunmamıştır. Dolayısıyla şirketimize dair haberde yer verilen iddialar hiçbir somut veriye dayanmamaktadır ve Kıbrıs Rum Kesimine ait bir bilgi kaynağı olan “kathimerini” dışında haberde kaynak olarak gösterilen hiç bir internet sitesinde veya resmi makam açıklamasında aksine bir iddia ya da bilgi mevcut değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

X