İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Sosyal Yatırımlar
Limak Vakfı
Türkiye’nin Mühendis Kızları

Türkiye’nin Mühendis Kızları

Kadınların, iş gücüne katılımının düşük olduğu mühendislik alanında daha fazla yer almalarını sağlayarak, nitelikli kadın istihdamının arttırılmasına yönelik model geliştirilmesi yoluyla kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümeye katkıda bulunmak amacıyla 2015 yılında hayata geçirilen Türkiye’nin Mühendis Kızları (TMK) projesi; Limak Vakfı, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) proje ortaklığında sürdürülüyor.

Bütüncül bir yaklaşımla tasarlanan proje, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik yürütülen programların yanı sıra 3. grup faaliyet alanı olarak kurumsal hayatta kapsayıcı bir model ortaya koymanın hedeflendiği Eşitlik Mührü Programı’nı da içeriyor.

TMK - Üniversite Programı

- 5 yılda 430 öğrenci
- 27 il ve 36 üniversite
- 6 mühendislik dalı Bilgisayar, Çevre, Elektrik-Elektronik, Endüstri, İnşaat, Makine
- 5 yılda 102 mezun
- 98 öğrenciye staj desteği

Destekler

- Üniversite eğitimi süresince öğrenim bursu
- Limak Şirketler Grubu ve diğer kuruluşlarda çalışan kadın mühendislerle gönüllü mentorluk ve koçluk
- 21. yüzyıl becerileri olarak adlandırılan yetkinliklerin kazandırılması amacıyla alanında uzman kurumlarca hazırlanan sertifika programlarına katılım hakkı
- Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nden online İngilizce dil eğitimi
- Limak Şirketler Grubu ve diğer kuruluşlarda staj olanağı
- Mezun olduktan sonra, gereksinimler çerçevesinde Limak Şirketler Grubu ve sektördeki diğer şirketlerde istihdam fırsatı

5. İstanbul Buluşması

14-15-16 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilen 5. İstanbul Buluşması’nda bir araya gelen Türkiye’nin Mühendis Kızları; eğitimler, ilham veren konuşmalar ve sosyal etkinliklerle dolu 3 gün geçirdi. Öğrenciler buluşmada ayrıca, Avrupa Müzik’in desteğiyle gerçekleştirilen atölyede müzik grubu Gripin ile Türkiye’nin Mühendis Kızları projesinin şarkısını yazıp, besteledi. TMK’lıları alanında öne çıkmış değerli isimlerle buluşturan TMK Talks adlı online söyleşi serisinde, Şubat-Mayıs 2020 tarihlerinde sürdürülebilirlik, gönüllülük, kişisel marka ve sesli kitap konuları ele alındı. 23 Haziran Uluslararası Kadın Mühendisler Günü’nde gerçekleştirilen canlı yayın etkinliğinde ise, Harvard’dan Cambridge’e uzanan etkileyici mühendislik eğitimi ve başarılı kariyeriyle rol model olan Zeynep İnanoğlu konuk edildi.

TMK - Lise Programı

Erken yaşlarda oluşan mesleki tercihlere yönelik toplumsal kalıp yargılar hakkında farkındalık yaratmak ve öğrencilerin bu kalıp yargılardan sıyrılarak yetenek ve ilgilerine göre meslek seçimlerinde bulunmaları hedefiyle 2017 yılından bu yana yürütülen TMK Lise Programı’nda; 2019-2020 döneminde 10 ili kapsayan (Adana, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bitlis, Diyarbakır, Isparta, İzmir, İstanbul, Samsun) 25 okulda Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) iş birliğinde faaliyetlere devam edildi.

ÖRAV eğitimcileri mentorluğunda ve programa katılan 144 öğretmenin rehberliğinde uygulanan faaliyetlerle yaklaşık 2.500 öğrenciye ulaşıldı. Program kapsamında ayrıca, TMK projesinde desteklenen 6 mühendislik bölümünü tanıtan ve başarılı kadın mühendislerin tecrübelerini paylaştığı rol model videoları çekilerek online olarak yayınladı.

TMK - Eşitlik Mührü Programı

TMK Eşitlik Mührü Programı ile, kamu ve özel sektör kuruluşlarına yönelik Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı sahipliğinde yürütülen küresel toplumsal cinsiyet eşitliği sertifika programı ile çalışma yaşamında cinsiyetler arasında oluşabilecek farklılıkların kapatılması ve buna ilişkin standartlar oluşturulması hedefleniyor. Program, şirketlerin kendi bünyelerinde ve iş ilişkilerinde kadınerkek fırsat eşitliğini sürekli olarak izledikleri ve iyileştirdikleri iç-yönetim sisteminin kurulmasını öngörüyor.

2019 yılında Türkiye pilot uygulaması ilk kez Limak Yatırım’da başlatılan Eşitlik Mührü Programı kapsamında toplumsal cinsiyete duyarlı bir yaklaşımın geliştirilmesi, benimsenmesi ve buna dair küresel standartların kurumsal düzeyde hayata geçirilmesi hedefiyle çalışmalar gerçekleştirildi. Eşitlik Mührü Programı, 2020 yılında Limak Şirketler Grubu bünyesinde de yaygınlaştırılarak çalışma yaşamında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunda iş dünyasında öncü bir rol üstlenildi.

 www.turkiyeninmuhendiskizlari.com

X