İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Sosyal Yatırımlar
Limak Vakfı
MISTI - Boğaziçi Uluslararası Araştırma, Eğitim ve Destek Programı

MISTI - Boğaziçi Uluslararası Araştırma, Eğitim ve Destek Programı

Boğaziçi Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim üyeleri ve öğrencileri arasında ortak araştırma projeleri yapılması hedefiyle oluşturulan MISTI (MIT Science and Technology Initiatives) – Boğaziçi Uluslararası Araştırma, Eğitim ve Destek Programı 2016-2019 yılları arasında Limak Vakfı tarafından desteklendi. 

Dünyanın en saygın üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından, üniversiteler arasında küresel iş birlikleri oluşturmak amacıyla başlatılan MISTI Programı, halihazırda yılda 1.200’ün üzerinde akademisyeni destekleyen dünyanın en büyük doktora-doktora üstü araştırma programlarından biridir. Limak Vakfı tarafından verilen destek ile Boğaziçi Üniversitesi, söz konusu programa Türkiye’den katılan ilk üniversite olma hakkını elde etti.

Proje, Türkiye’de akademik araştırma altyapısını güçlendirmeyi, akademik bilginin ekonomik değere dönüşmesini desteklemeyi ve akademide hiyerarşik ilişkilerin kırılarak, genç öğretim üyelerinin yurt dışı araştırma imkanlarıyla buluşturulmasını amaçlamaktadır. Söz konusu program kapsamında destek tüm fakülteler için geçerlidir. 

Bu çerçevede geçen 3 yılda program kapsamında ekonomi, enerji, göç gibi farklı alanlarda toplam 10 araştırma desteklendi.

X