İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Sektörler
Gıda ve İçecek

Gıda ve İçecek

Limkon Meyve Suyu Konsantre Tesisleri

Limkon Meyve Suyu Konsantre Tesisleri, Adana Hacı Ömer Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde, 13 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 40 bin metrekare alan üzerine inşa edilerek resmi açılışı 14 Mayıs 2008 tarihinde yapıldı.

Tesislerde, meyve suyu konsantresi ve meyve püresinin yanı sıra domates salçası da üretilmektedir. Limkon’un ürün portföyünde konvansiyonel meyve suyu konsantreleri, organik meyve suyu konsantreleri, konsantre olmayan (NFC) meyve suları ve taze sıkılmış meyve suları ile meyve aromalı içecekler de bulunmaktadır.

Limkon her yıl olduğu gibi, 2020 yılında da, Türkiye’de narenciye ürün işlemede ilk sıralarda yer aldı. Ayrıca nar, elma ve vişne çeşitleri başta olmak üzere birçok meyveyi işlemeye de devam etti. Özellikle yurt dışındaki organik konsantre taleplerini karşılayabilmek için organik konsantre üretimini her yıl artırmakta ve 2020 yılında Kore Organik Sertifikasını (KOC) alarak organik ürün pazarında büyümek için çalışmalarına devam etmektedir. Organik üretim miktarlarındaki artışın yanında, organik ürün çeşitliliği ile yelpaze genişlemekte ve satış rakamları yükselmektedir. Elma, vişne, nar, siyah havuç suyu konsantreleri ve püreleri bu ürünlerden bazılarıdır. Ayrıca fabrikada elde edilen doğal meyve aroma ve yağları da satışları artan trendler arasındadır. Fabrikada kullanılan hammaddenin her kısmı değerlendirilmekte, kabuktan posaya kadar hiçbir parçası çöpe gitmemektedir.

32 ülkeye, toplam satışının yüzde 55’i oranında konsantre ürün ihracatı gerçekleştiren Limkon, müşteri portföyüne yerli ve yabancı yeni firmalar ekledi. 2020 yılında Vietnam’a ürün satışı gerçekleştirerek bir başarıya daha imza attı. Uzak Doğu ihracatında ürün çeşidi ve ihracat miktarındaki artış hedefini büyütmeye devam etmektedir.

Şirket taze portakal suyu, NFC (not-from-concentrate) meyve suları ve meyveli içecek ürünlerini, tescillediği “Pomona” markasıyla satmaya devam etmektedir. Her yıl yeni AR-GE çalışmalarıyla soğuk çay ve farklı meyveli/aromalı içecek grubunda ürün yelpazesini genişletmektedir. İstanbul’da bayisi bulunmakta, ayrıca yurt çapında bayilik çalışmaları devam etmektedir.

Limkon bünyesinde, ADM Wild’in ortaklığıyla birlikte Adana fabrikasında ilk etapta 5 milyon euro tutarında hat yatırımı yapıldı. Meyve suyu, aroma ve compound ürünlerinde dünya lideri olan ADM Wild Gıda şirketiyle yaptığı ortaklık anlaşmasına göre, ithal edilen compound ürünlerinin üretimine Limkon bünyesinde devam edilmektedir. Bu ürünlerde ithalatı düşürüp, cari açığı azaltmada katkı sağlamanın yanı sıra, ürettiği konsantre ürünler için yeni bir pazar yaratıldı. Bu sayede yıllık meyve işleme kapasitesinin ilk etapta 100 bin tona, daha sonra 120 bin tona çıkarılması hedeflenmektedir. Limkon, ADM Wild şirketinin compound ürünlerdeki deneyimini ve başarısını, kendi yarattığı Pomona markasıyla birleştirerek, Türkiye pazarına özel karışımlı meyveli içecek sunma çalışmalarını sürdürmektedir.

Sosyal sorumluluk projesi “LimkonYouthZone” kapsamında, 2020 yılında da www.limkonyz.com sitesi üzerinden staj başvuruları almayı ve meyve suyu konsantresi üretimiyle ilgili bilgiler paylaşmayı sürdüren Limkon, her yıl olduğu gibi 2020 yılında da 30’dan fazla öğrenciye fabrikasında staj yapma olanağı sundu.


X