Sektörler
Gıda

Gıda

Limkon Meyve Suyu Konsantre Tesisleri

Limkon Meyve Suyu Konsantre Tesisleri Adana Ömer Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde 13 bin metrekare kapalı olmak üzere toplam 40 bin metrekare alan üzerinde inşa edilmiş ve resmi açılışı 14 Mayıs 2008 tarihinde yapılmıştır.

Türkiye’de narenciye ürün işlemede ilk sıralarda yer alan Limkon, 32 ülkeye ihracat yapmaktadır. Tesislerde, meyve suyu konsantresinin yanı sıra domates salçası da üretilmektedir. Limkon portföyünde konvansiyonel meyve suyu konsantreleri, organik meyve suyu konsantreleri ve konsantre olmayan (NFC) meyve suları ve taze sıkılmış meyve suları ve squash tarzı ürünler de bulunmaktadır. Ayrıca nar, elma, vişne çeşitleri başta olmak üzere birçok meyve işlenmektedir. Özellikle yurt dışındaki organik konsantre taleplerini karşılayabilmek için organik konsantre üretimine her yıl artarak devam etmektedir.

Şirket taze portakal suyu, nfc meyve suları ve meyveli içecek ürünlerini, tescillediği “Pomona” markasıyla satmaya devam etmektedir.

Her yıl yeni arge çalışmalarıyla soğuk çay, farklı meyveli ve aromalı içecek grubunda ürün yelpazesini genişletmektedir. İstanbul’da üç, Adana’da bir ana bayilik bulunmaktadır. Bu alanda yurt çapında bayilik çalışmaları devam etmektedir. Limkon bünyesinde, ADM Wild’in ortaklığıyla birlikte Adana fabrikasında ilk etapta 5 milyon euro tutarında hat yatırımı yapılmıştır. Meyve suyu, aroma ve compound ürünlerinde dünya lideri olan ADM Wild Gıda şirketiyle yaptığı ortaklık anlaşmasına göre, ithal edilen compound ürünlerinin üretimine Limkon bünyesinde devam edilmektedir. Bu ürünlerde ithalatı düşürüp, cari açığı azaltmada katkı sağlamanın yanı sıra, ürettiği konsantre ürünler için yeni bir pazar yaratılmıştır. Bu sayede yıllık meyve işleme kapasitesinin ilk etapta 100 bin tona, daha sonra 120 bin tona çıkarılması hedeflenmektedir. Limkon, ADM Wild şirketinin compound ürünlerdeki deneyimini ve başarısını, kendi yarattığı Pomona markasıyla birleştirerek, Türkiye pazarına özel karışımlı meyveli içecek sunma çalışmalarını sürdürmektedir.

Sosyal sorumluluk projesi “Limkon Youth Zone” kapsamında www.limkonyz.com sitesi üzerinden staj başvuruları almayı ve meyve suyu konsantresi üretimiyle ilgili bilgiler paylaşmayı sürdüren Limkon, her yıl 30’dan fazla öğrenciye fabrikasında staj yapma olanağı sunmaktadır.

www.limkon.com