Sektörler
Çimento
Fabrikalar
Limak Trakya Çimento

Limak Trakya Çimento

Trakya Çimento’da, Dünya Bankası’nın öngördüğü standartlarla uyumlu olmak üzere TS EN 197-1 kapsamında üç tip ürün üretilmektedir:

• CEM I 42,5 R 

• CEM I 52,5 N

• CEM II B-LL 32,5 R

Trakya Çimento Fabrikası 2017 yılında kapasitesini, bölgedeki büyük çaplı üst ve alt yapı projelerinde değerlendirmeye devam etmiştir. Güvenilir ve sürdürülebilir ürün kalitesi ile Türkiye’nin global ölçekte marka projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun çimento tedariği Trakya Çimento tarafından sağlanmaktadır. 2018 yılında da büyük çaplı projelerin tedarikçisi olmaya devam edecektir. 2017 yılında, Balkan ülkelerine gerçekleştirilen ihracat, bir önceki yıla göre arttırılmış olup, 2018 yılında ihracatın daha da arttırılması hedeflenmektedir. GOLD Entegre Yönetim Sistemi belgesine sahip fabrika, TS EN 196-1 kapsamında norm kumunun Türkiye’deki tek üreticisidir.

Fabrika, yenilenen sosyal tesisleri ve yeşil alanları ile birlikte çevre dostu bir işletmeye dönüşmüştür. NOx emisyonlarının sınır değerlerin de altına çekilebilmesi için SNCR sistemi yatırımına başlanmış olup, sistemin 2018 yılı ilk yarısında devreye alınması hedeflenmektedir. Fosil yakıt ve hammadde kullanımının azaltılarak doğal kaynakların korunması amaçlanmaktadır. Klinker üretiminde alternatif hammadde kullanımı kapsamında,  demir cevheri yerine çelikhane cürufu kullanılarak, doğal hammadde kaynaklarının tüketimi azaltılmıştır. 2018 yılı ilk yarısında devreye alınacak Alternatif Yakıt Besleme Sistemi yatırımı ile ithal kömür kullanımı, minimum %10 ısıl yer değişim ile azaltılacaktır.

2017 yılsonu itibariyle, 217 kadrolu personel ve 97 yüklenici çalışanı bulunan fabrikada, İSG uygulamalarını daha ileri seviyelere taşımak için altı modül olarak tasarlanan İSG=HAYAT Projesi başlatılmıştır. Projenin 2018 yılında tamamlanması ile birlikte iş güvenliği performansının arttırılması hedeflenmektedir. Yıl içerisinde Yangın Söndürme, Çevre Kazası ve Tahliye konulu Acil Durum Tatbikatları gerçekleştirilmiştir.

Trakya Çimento Fabrikası Pınarhisar Kültür Sanat Festivali, Pınarhisar Gazi ve aileleri ile Kırklareli Spor Kulübüne destek sağlayarak sosyal sorumluluk faaliyetlerine 2017 yılında da devam etmiştir.