Sektörler
Limak Yatırım

Limak Yatırım

Limak Yatırım, altyapı yatırımları ve enerji yatırımları alanında faaliyet göstermektedir.

Altyapı yatırımları alanında Limak Yatırım, Balkanların en modern havalimanı olan ve yılda 5 milyon yolcu kapasitesine sahip Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’nın işletmecisi konumundadır. Türkiye’de ise, havacılık sektörünün en önemli projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı Projesi’nin ortakları arasındadır. Projenin ilk fazının 2018 yılında tamamlanması hedeflenirken, tüm fazları tamamlandığında, havalimanı yılda toplam 200 milyonun üzerinde yolcuya hizmet verebilecek, dünyanın sayılı havalimanları arasında olacaktır. Limak Yatırım’ın öne çıkan havalimanı projeleri arasında Senegal’in başkenti Dakar’da inşaatı devam eden Blaise-Diagne Uluslararası Havalimanı Projesi de bulunmaktadır. Havalimanının işletmeye alınması ile birlikte yolcu trafiğinin 2 milyondan 5 milyona ulaşması bekleniyor. Ayrıca 1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale-Malkara Otoyolu projesi devam eden altyapı yatırımları arasındadır.

Limak Yatırım, liman işletmeciliğinde, yıllık 1 milyon konteyner elleçleme kapasitesi ile Doğu Akdeniz’in en modern ve en büyük limanlarından LimakPort İskenderun’un işletmecisi konumundadır.

Limak Yatırım’ın altyapı yatırımları alanındaki diğer faaliyet konusu olan yüksek hızlı tren garı işletmeciliğinde, 2016 yılında hizmete açılan, günlük 50 bin yolcu kapasiteli ve Türkiye’nin ilk yüksek hızlı tren garı projesi olan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı bulunmaktadır.

Limak Enerji, elektrik üretim, dağıtım, perakende satış ve ticaretinden oluşan enerji değer zincirinin tamamında stratejik hedefleri doğrultusunda faaliyetlerini yürütmektedir. Bu çerçevede hedeflediği 5.000 MW üretim kapasitesine ulaşmak için yeni projeler geliştirmeye devam etmektedir. İşletmedeki 7 hidroelektrik santralin yanı sıra, Ankara’da inşası tamamlanmak üzere olan Kargı HES ve Eskişehir’de planlama aşamasında olan Gürsöğüt HES ve yine planlama aşamasındaki Denizli’de bulunan jeotermal santrali ile Konya ve Isparta’da bulunan güneş enerjisi projelerinin tamamlanmasıyla, yenilenebilir enerji kurulu gücü yaklaşık 930 MW, HES kurulu gücü 900 MW olacaktır. HES portföyü dışında, üretimdeki emre amadeliği daha güçlü hale getirmek için 2013 yılında, 1.156 MW kurulu gücündeki Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’ni özelleştirme yoluyla devralarak portföyüne katmıştır. Tesiste, verimliliği en üst düzeye çıkaracak yatırım çalışmaları tamamlanmak üzeredir. Kaynak çeşitliliği hedefinin önemli bir ayağını oluşturan linyit ve ithal kömür santralleri alanında 2014 yılının sonunda toplam kurulu gücü 1.065 MW olan Kemerköy ve Yeniköy termik santrallerini ortaklık olarak devralmıştır. 2010 yılında girdiği elektrik dağıtım sektörü alanında, yurt içinde Uludağ Elektrik Dağıtım ve yurt dışında Kosova Elektrik Dağıtım şirketleri tarafından 3.5 milyon aboneye dağıtılan 16.5 milyar kWh elektrik ile sektörün lider gruplarından biri olan Limak Enerji, aynı zamanda enerji ticaretinde de 7 milyar kWh yıllık ticaret hacmi ile sektörün öncü ve en yenilikçi şirketlerindendir.

Limak Yatırım, mevcut yatırımlarını tamamlamaya, faaliyet alanlarında yeni proje imkanlarını takip etmeye ve portföyüne yönelik operasyonel ve finansal verimliliği artıracak çalışmalara devam etmektedir.