Kurumsal
Yönetim Kurulu Mesajı

Yönetim Kurulu Mesajı

Değerli Paydaşlarımız;
Ekonomik ve siyasi zorlukların gölgesinde geçen 2018 yılı sonrasında yeni yılı karşıladık. Dünya ekonomisi, küresel ticaret savaşlarının gölgesinde zor bir yılı geride bırakırken, bölgesinin önemli siyasi ve ekonomik aktörlerinden biri olan ülkemiz, yaşanan çalkantıdan olumsuz etkilendi. Ancak yaşanan bölgesel ve küresel gerilime rağmen, Türkiye ekonomisinin 2018 yılında, özellikle de ihracat alanında önemli gelişmeler kaydettiğini gözlemledik.

Edindiğimiz tecrübe bizlere ülkemiz büyüdüğünde, sektörlerimizin de büyüyeceğini gösteriyor. Dolaysıyla el birliğiyle ülkemizi büyütmek, böylece sektörlerimizi büyütmek ve geliştirmek için çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. Bu noktada Türkiye’nin, uzun vadeli bir rekabet gücü için, yatırımlarını en verimli olduğu alanlara kaydırması ve yatırımcı güvenini sağlaması, küresel fırsatları yakından takip etmesi kritik önem taşıyor.

2018 yılında yatırımlarımıza devam ettik!
Geçtiğimiz yıl yaşanan tüm bu zorlu koşullara rağmen grup olarak, faaliyet gösterdiğimiz tüm iş kollarında ve bulunduğumuz pazarlardaki güçlü performansımızı koruduğumuzu gururla söyleyebiliriz. Grup olarak kârlılığımızı artırırken, istihdamımız yaklaşık 70.000 kişiye ulaştı. Dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı Engineering News Record (ENR) tarafından yayınlanan “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitlik Şirketi” listesinde, Limak İnşaat olarak 17 sıra birden yükselerek, 2018’de 68’nci sırada yer aldık. 2019 yılında da bu performansımızı sürdürerek, bulunduğumuz tüm sektörlerde ve farklı coğrafyalarda büyümeye devam etmek, ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak en büyük hedefimiz.

Türkiye’nin küresel çapta faaliyet gösteren bir iş grubu olarak, pek çok farklı ülke ve coğrafyada aktif olmamız, farklı pazarlardaki belirsizlikleri ve riskleri dengeleyerek genel performansımızı yüksek tutma olanağını da bizlere veriyor. Hedefimiz, bu avantajımızı daha önceki yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da etkin bir şekilde kullanarak; altyapı ve enerji yatırımları, çimento ve inşaat olarak sıralayabileceğimiz stratejik sektörlerimizde, bölgesel olarak ilk üçte yer almak ve Türkiye dışında Afrika ve yakın zamanda AB perspektifi hareketlenen Balkanlar’da, hızlı yatırımlar ile büyümek.

Güncel başarılarımızdan bazıları…
2018 yılında imza attığımız bir çok başarı ile ülkemize hizmet etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. 2014 yılında ortaklarımız ile birlikte ihalesini kazanarak sözleşmesini imzaladığımız, Türkiye’nin ve dünyanın en büyük altyapı yatırımlarından olan İstanbul Havalimanı Projesi’nin ilk faz inşaatını 29 Ekim 2018’de tamamladık. Tüm fazları tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanları arasında yer alacak İstanbul Havalimanı, uluslararası normlarda, modern ve çevreci bir anlayışla havalimanı şehriyle birlikte inşa ediliyor.

TANAP-Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi Lot 4 Projesi’ni ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun belirli etaplarını 2018 yılında tamamlayarak işletmeye aldık. Ülkemiz için çok önemli projelerden biri olan ve şirketimizin içinde bulunduğu ortak girişim grubu tarafından ihalesi kazanılan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu Projesi’nin inşaatına tüm hızıyla devam ettik. Ayakları arasındaki 2023 metre açıklık ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nü, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’te tamamlayacağız. 

Enerji alanında da yatırımlarımıza devam ederek Aydın’da bulunan 14,1MW kurulu güce sahip Buharkent Jeotermal Enerji Santrali’ni işletmeye aldık.

Yurt dışında ortağımız ile birlikte yapımını üstlendiğimiz ve 2018 Dünya Futbol Kupası’nın düzenlendiği şehirlerden biri olan Volgograd’da yer alan, 31 bin metrekare alan üzerine kurulu 10 bin metrekarelik inşaat alanına sahip Volgograd Uluslararası Havalimanı’nı 2018 yılının Mayıs ayında havalimanı işletmesine teslim ettik.

Sosyal yatırımlarımızla fark yaratıyoruz!
Ekonomik faaliyetlerimizi sürdürürken sosyal fayda temelli çalışmalarımızla da fark yaratmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede 2016 yılında kurduğumuz Limak Vakfı çatısı altında, sosyal yatırım çalışmalarımıza stratejik olarak devam ediyor. Vakfımızın eğitim alanındaki en önemli ve marka projesi Türkiye’nin Mühendis Kızları ile mühendislik eğitimi alan ve alacak olan öğrencileri bir çok yönden destekliyor, kadınların iş hayatında güçlenmesi için çalışıyoruz. Temel olarak küresel eğitim ve bilime dair farkındalığı artırırken, erken yaşlardan itibaren öğrencileri başta mühendislik alanı olmak üzere fen, teknoloji ve matematik eğitimine çekebilmeyi ve öğrenmekten keyif almalarını sağlamayı; günlük kullanım uygulamaları ile bu alanlara merak uyandırmayı, gençlerimizin, özellikle de kızlarımızın geleceğe yönelik tercihlerinde bu alanları da göz önünde bulundurmaları için cesaret kazandırmayı amaç edindik. Evin Küçük Mühendisleri projesiyle, ilköğretim düzeyinde bu alandaki çalışmalarımıza kapsamlı bir yaklaşım da sergiliyoruz. Sadece ülkemizde değil, yurt dışında da mühendislik eğitimi alanını sahiplenmeye ve bu alanda liderlik etmeye devam ediyoruz. Bu çerçevede Kuveyt’in Mühendis Kızları Projesi’ni hayata geçirdik ve ilk mezunlarımızı verdik.

Zihinsel ve bedensel engelli çocukların eğitim göreceği Gülseren Özdemir Özel Eğitim Uygulama Okulu’nu, 5 Kasım 2018 tarihinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Saygıdeğer Eşleri Sayın Emine Erdoğan’ın katılımıyla açtık ve milli eğitim sistemimize armağan ettik. Türkiye’nin en büyük ve en modern özel eğitim kurumu olma özelliğini taşıyan okulumuz, daha yapım aşamasında yurt dışından kazandığı ödüllerle de örnek bir okul oldu.

Eğitim alanındaki faaliyetlerimiz gibi, sanat alanında da ülkemize liderlik etme, geçmiş ve gelecek arasında köprü kurma amacıyla 2017 yılında kurduğumuz Limak Filarmoni Orkestrası ile bir yıl içinde Türkiye’nin dört bir yanında konserler verdik. Anadolu’da çıktığımız ilk müzik yolculuğunda bizlere eşlik eden Türk sanat müziğinin dev ismi Zeki Müren ve onun unutulmaz şarkıları ile müzik severlerle buluştuk; bu müzik ziyafetini yıl sonunda çıkarttığımız albümümüz ile taçlandırdık.

T.C. Dışişleri Bakanlığı, UNDP Türkiye Ofisi, Melinda&Bill Gates Vakfı ve Limak Vakfı ile iş birliğinde, küresel kalkınma gündeminde bir ilk olacak “SDG Impact Accelerator” (Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Etki Hızlandırıcısı) projesine Türkiye’den destek veren ilk özel sektör kurumu olduk. Birinci fazı tamamlanan projede önümüzdeki yıllarda çalışmaya ve sürdürülebilir kalkınmaya destek olmaya devam edeceğiz.

2017 yılında Limak Enerji olarak başlattığımız Türkiye’nin Enerji Akademisi (TEA) programını, sektörel gelişmeler, dünyada hızla gelişen teknolojiler, yaygınlaşan yenilikçi iş modelleri ve dijital trendleri dikkate alarak dönüştürdük. Türkiye’nin enerji sektörüne odaklanmış ilk girişimcilik hızlandırma programı “TEA Limak Enerji Girişimcilik Hızlandırma Programı” ile girişimci adayları ve girişimcilerin enerji sektörüyle ilgili yenilikçi iş fikirlerini, iş modellerini ya da teknolojilerini geliştirebilmeleri ve başarıyla hayata geçirebilmeleri için gereken destekleri sağlayacağız.

Sürdürülebilirlik Faaliyetlerimiz
Çevre ve toplumsal sorumluluk bilinciyle faaliyet gösterdiği tüm alanlarda; pozitif bir etki yaratmayı hedefleyen bir grup olarak ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerimizi paydaşlarımızla şeffaf bir şekilde paylaşmak üzere 2016-2017 yılını kapsayan Limak Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladık. Sürdürülebilirlik önceliklerimizi belirlerken dünyanın tercihlerini de dikkate aldık. Tüm paydaşlar ve çalışanların görüşleri doğrultusunda faaliyet gösterilen her bir sektör için geçerli olan kilit başarı göstergelerini, titiz bir çalışmayla 2015 yılında Birleşmiş Milletler öncülüğünde yayınlanan ve tüm dünya için ortak gündem olan “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” (SDGs) ile ilişkilendirerek, yol haritamızı belirledik. Sürdürülebilirlik yolunda da Türkiye’nin ve dünyanın geleceğine yatırım yapmaya devam ediyoruz.

2019 yılında da tüm paydaşlarımız ve çalışanlarımızdan aldığımız güç ile ülke ekonomimize katkı sağlamaya ve sosyal fayda çalışmalarımızla topluma hizmet etmeye devam edeceğiz.

 
Nihat Özdemir Sezai Bacaksız
Yönetim Kurulu Onursal Başkanı                         Yönetim Kurulu Onursal Başkan Yardımcısı