Kurumsal
Yönetim Kurulu Mesajı

Yönetim Kurulu Mesajı

Limak’ın 40. yılında, ilkler arasında yer alma hedefimize daha da yaklaştık

Limak olarak, geride bıraktığımız yılların her biri kadar gayretli, yoğun ve başarılı geçen bir yılı daha tamamlamanın gururunu taşıyoruz. 2015 yılında faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde büyümemizi sürdürdük ve ilkler arasında yer alma hedefimize daha da yaklaştık. Grubumuz yurt içinde ve dışında üstlendiği projelerle oldukça verimli bir yılı geride bıraktı.

2015 yılını küresel ekonomi açısından değerlendirdiğimizde, zor bir yıl olduğunu ifade edebiliriz. ABD’deki ekonomik toparlanmaya rağmen, emtia üreticisi gelişen ekonomilerde yaşanan sorunlar yıl içerisinde önemli dalgalanmalar oluşturdu. Küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, birçok gelişen ekonomiye olduğu gibi Türkiye ekonomisine de olumsuz yansıdı. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisi bir kez daha temellerinin ne kadar sağlam olduğunu ortaya koydu. Pek çok gelişen ülke ekonomisinin daraldığı ve gelişmiş ekonomilerde büyüme oranlarının çok düşük kaldığı 2015 yılında, Türkiye ekonomisinin yaşanan olumsuzluklara rağmen yüzde 4 civarında büyümesi ve politik belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte bu olumlu performansın önümüzdeki dönemde artması bekleniyor.

Böyle bir dönemde, Limak için başarılı bir yılı geride bıraktık. Geçtiğimiz yıl 10 olan faaliyette bulunduğumuz ülke sayısını 13’e yükselterek, bu faaliyetlerimiz sonucunda 42 binden fazla çalışan sayısına ulaşmış bulunuyoruz.

Bu dönemde, yurt içinde ve dışında yine birçok inşaat projesi portföyümüzde yer aldı. Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası İnşaatı ihalesinde en iyi teklifi verdik. 2016 yılında nihai imzaları atarak işe başlamak istiyoruz. Bu ihale, gururla belirtmek isteriz ki; Türk müteahhitlerinin tek başlarına yurt dışında aldıkları en büyük iş olma özelliğini de taşıyor. 2015’te yurt dışında aldığımız bir diğer önemli proje ise Rusya’da Rostov-On-Don Uluslararası Havalimanı inşaatı oldu. Bu inşaatı da hızla tamamlayarak 2018 yılında Rusya’da yapılacak FIFA Dünya Kupası’na yetiştireceğiz.

Diğer yandan, Suudi Arabistan’da yürüttüğümüz her iki su iletim hattı projemiz ve Pakistan’daki metrobüs projelerimizi de tamamladık. Balkanlar’da ise, Kosova’daki yatırımlarımızın yanı sıra 2016 yılında Makedonya’da çok önemli bir gayrimenkul geliştirme işine başlayacağız. Üsküp’ün en gözde semtinde yapacağımız proje ile Limak olarak yeni bir sektöre de adım atıyoruz. Balkanlar’da, diğer ülkelerde yatırım fırsatlarını yakından takip ediyoruz.

Yurt içi projelerimiz 2015 yılında da hızla devam etti. İstanbul Yeni Havalimanı inşaatının ilk etabının yüzde 15’i tamamlanmış durumda. 2018’in ilk çeyreğinde bu inşaatın ilk etabını tamamlayarak 90 milyon yolcu kapasitesiyle havalimanını hizmete açmayı planlıyoruz. 2016 yılı Mayıs ayında da, ortaklarımızla birlikte yaptığımız Türkiye’nin ilk, dünyanın en modern tren garlarından birisi olacak, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı binası hizmete girecek.

Yusufeli Barajı ve HES inşaatımız hızla devam ediyor. Yurt içinde yeni üstlendiğimiz önemli projelerden biri de “TANAP - Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Lot 4” oldu.
Enerji sektöründe ise üretim, dağıtım ve ticarette attığımız adımlarla önemli bir oyuncu haline gelmeyi başardık. Üretim tarafında 2015 yılında Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’inin yenileme yatırımına başladık. 2016 yılında bu yatırım devam edecek ve 2017 yılında yeni türbinlerimizi devreye alacağız. 2015 yılında Pembelik Barajı ve HES’i işletmeye aldık. Ankara’da 100 MW gücündeki Kargı Barajı’nın yatırımı ise sürüyor. 2016’da enerji üretim santralleri özelleştirmelerini de yakından takip edeceğiz. Önemli bir oyuncu haline geldiğimiz elektrik ticaretindeki pozisyonumuzu 2016’da daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Çimento Grubu’nda yurt içinde, Yeni Limak Anka Entegre Çimento Fabrikası ve Kilis Entegre Çimento Fabrikası yatırımlarını başlattık. Limak Kilis BİMS tesisini işletmeye aldık. 2016 yılında Ankara ve Kilis’te yapmakta olduğumuz iki yeni fabrikanın yatırımları devam edecek. Bu yatırımların tamamlanması ve planlanan yeni yatırımlarla birlikte Türkiye’de çimento sektörünün en büyük oyuncusu olmayı hedefliyoruz. Yurt dışında ise, Mozambik ve Fildişi Sahili’nde iki fabrika yatırımına başladık. 2016 yılı bu fabrikaların inşaatlarının hızla devam edeceği bir yıl olacak. Afrika kıtasına sadece çimento sektörü yatırımları açısından da bakmıyoruz. Limak olarak gelecekte bu kıtada önemli bir oyuncu olma hedefimiz var. Bu çerçevede enerji, altyapı, turizm gibi sektörlerdeki fırsatları da yakından takip ediyor olacağız.

Turizm Grubu’nda ise yaşanan bölgesel gerilimlere rağmen başarılı bir yılı geride bıraktık. Hızla devam eden Kıbrıs’taki 1.100 yataklı yeni otelimizi 2017 yılında açarak otel sayımızı 8’e, yatak kapasitemizi ise 6.000’in üzerine çıkaracağız. Operasyonel ve ticari faaliyetlerimizdeki başarılı ekonomik performansın yanı sıra, 2015 yılında daha yaşanabilir gelecek adına, faaliyette bulunduğumuz tüm alanlardaki değer zincirinde, çevresel etkileri en aza indirip, sosyal paydaşlarımız ve toplum için değer yaratmaya daha da ağırlık verdik.
Devam eden birçok sosyal sorumluluk projemizin yanı sıra 2015 yılında, Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi’ni başlattık. Bu projemiz ile mühendislik eğitimi alan ve alacak olan kız öğrencileri, lise ve üniversite eğitimleri boyunca birçok yönden desteklemeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi, İstanbul’dan Erzurum’a ülkemizin dört bir yanındaki kız öğrencilerin mühendislik eğitimine özendirilmesinin yanı sıra birçok destek faaliyetini de içeriyor. Projemizle ilgili toplumun çok farklı kesimlerinden aldığımız olumlu mesajlar, bizi hem mutlu etti hem de gelecek planlarımızla ilgili daha da cesaretlendirdi. 40’ıncı yılımızda ilk etapta 40 öğrenci ile başlattığımız program, gelecek yıllarda daha da fazla öğrenciyi bünyesine katacak.

Öte yandan, ortağı olduğumuz Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi’nin (KEDS) kurduğu KEDS Akademi ve işletmesini yaptığımız Priştina Havalimanı bünyesinde bulunan LimakASI, ülkedeki işsizlik problemine önemli bir çözüm olmayı başardılar. Bu projelerimiz uluslararası anlamda 2015 yılında pek çok ödüle layık görüldüler.
Limak adına 2016 yılını ayrı bir heyecan ve coşkuyla karşılıyoruz. Bu yıl kuruluşumuzun 40’ıncı yılını kutluyoruz. Bir insan ömrünü ele alırsak 40 yıl gerçekten uzun bir süre, ancak kurumsal şirketler açısından bakıldığında daha çok genciz. Ve bu gençliğin verdiği dinamizmle şirketimizi gelecek yüzyıllara taşıyacak kurumsal adımları atmamız gerekiyor. Ülkemizin de buna ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Türkiye’yi aşan, dünya çapında, bulunduğu sektörlerde adından söz ettiren markalar yaratmak gibi çok önemli hedeflerimiz var. Bunu başardığımızda Türkiye ekonomisine ve Türkiye’nin uluslararası alandaki imajına da katkı sağlamış olacağız.
Bir yılı daha geride bırakırken, tüm çalışanlarımız ve paydaşlarımızla birlikte yürüyecek daha çok yolumuz, ülkemize ve dünyaya bırakacak daha çok başarılı işlerimiz olduğuna inanıyoruz. 2016 yılının, faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerdeki hedefleri gerçekleştirdiğimiz ve Limak’ı daha da ileriye taşıdığımız bir yıl olmasını diliyoruz.

Nihat Özdemir
Yönetim Kurulu Başkanı

Sezai Bacaksız
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı