İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Kurumsal
Yönetim Kurulu Mesajı

Yönetim Kurulu Mesajı

Değerli İş Ortaklarımız ve Çok Kıymetli Çalışanlarımız;

1976 yılında Limak İnşaat ile faaliyetlerine başlayan grubumuz, bugün ülkemiz ve dünyanın çeşitli ülkelerinde 60 binin üzerinde çalışanıyla, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde, köklü geçmişinden de güç alarak, çıtayı her zaman daha yükseğe taşıma gayretiyle, ülke ekonomimize katma değer yaratmaya devam ediyor.

Grubumuz, uzun vadeli stratejik bakış açısıyla, faaliyet gösterdiği inşaattan turizme, çimentodan altyapı ve enerji yatırımlarına, enerji taahhüt ve havacılıktan gıdaya kadar, geniş bir yelpazeye yayılan farklı sektörlerde sürdürülebilir bir büyüme sergiliyor. İnşaat sektöründe toplam değeri 10 milyar doları aşan projelerimizle dünyanın önde gelen inşaat gruplarından biri olmanın ve ülkemizi küresel arenada üst basamaklarda temsil etmenin gururunu yaşıyoruz. Yurt içinde, Artvin’de dünyanın en yüksek üçüncü barajı olan Yusufeli Barajı ile Siirt’te Çetin Barajı; yurt dışında ise, ülkemizde bir müteahhitlik firması tarafından kazanılan en büyük kontrat bedeline sahip ve dünyanın en prestijli işlerinden biri olacak Kuveyt Uluslararası Havalimanı inşaatlarına devam ediyoruz. 1995 yılında adım attığımız turizm sektöründe, 6.ooo’in üzerinde yatak kapasitesine sahip 8 otel ile, Türkiye’nin en büyük otel zincirlerinden bir tanesi konumuna gelmiş bulunuyoruz. 2000 yılı itibarıyla bünyemize dahil ettiğimiz çimento sektöründe, ülkemizin en büyük ikinci çimento üreticisi konumundayız. Çimento sektöründe gösterdiğimiz bu atılımı Afrika’da, Fildişi Sahili ve Mozambik’teki önemli yatırımlarımızla perçinliyoruz. Altyapı ve enerji yatırımlarında; Kosova’da Priştina Uluslararası Havalimanı’nın işletmeciliğini üstlenirken, 29 Ekim 2018 tarihinde hizmete giren, ülkemizin gurur vesilesi, dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Havalimanı’nın ortakları arasında yer alıyoruz. Yine altyapı yatırımlarımız arasında olan ve 2016 yılında hizmete açılan, Türkiye’nin ilk yüksek hızlı tren garı Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nın inşaasını da tamamlayan, işletmeci üç ortağından bir tanesiyiz. Doğu Akdeniz’in stratejik öneme sahip limanlarından LimakPort İskenderun’un yatırımcısı ve işletmecisiyiz. Şirketimizin de aralarında bulunduğu ortak girişim grubuyla ihalesini aldığımız, ayakları arasındaki 2023 metrelik açıklık ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu Projesi’nin inşası devam ederken, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünde tamamlamayarak ülkemize armağan etmeyi hedefliyoruz.

Enerji sektöründe ise, enerjinin tüm alanlarındaki faaliyetleriyle dikey entegrasyonunu sağlamış olarak, Türkiye’de sektörün en önemli aktörlerinden biri konumundayız. Hidroelektrik, güneş, jeotermal, doğal gaz ve kömür santralleri ile hâlihazırda 3.500 MW’ın üzerindeki enerji üretimi portföyümüzü, kaynak çeşitliliğine dayalı yatırımlarımız ve uzun vadeli iş planları çerçevesinde 5.000 MW kurulu güç hedefine çıkarmayı amaçlıyoruz.

2008 yılında girdiğimiz gıda sektöründe bugün Türkiye’de narenciye ürün işlemede ilk sıralarda yer alıyor ve 32’den fazla ülkeye konsantre ürün ihracatı yapıyoruz. Ayrıca enerji taahhüt sektöründe de kalite odaklı faaliyetlerimize 2013 yılından itibaren devam ediyoruz.

Bir yandan yatırımlarımız ile ülkemiz ekonomisine katma değer yaratırken, sosyal fayda temelli çalışmalarımızla da kalıcı etki yaratmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede 2016 yılında grubumuz bünyesinde kurduğumuz Limak Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı ile sosyal yatırım çalışmalarımızı stratejik olarak yönetiyor ve yönlendiriyoruz.

Limak Vakfı olarak en temel görevimiz, toplumsal gelişmeye ve toplumsal kalkınmaya destek veren sürdürülebilir çalışmalar ile ülkemiz nüfusunun genç ve dinamik potansiyelini nitelikli insan gücüne dönüştürmek. İşte bu çerçevede hayata geçirdiğimiz, “göz bebeğimiz” Türkiye’nin Mühendis Kızları ile yeni nesil mühendis adaylarına destek oluyor, kadınların mühendislik alanında daha fazla yer almalarını hedefliyoruz. Teknik açıdan donanımlı olmalarının yanı sıra, yarının sorumlu, duyarlı, bilinçli, girişimci… “lider” kadın mühendislerini, ülkemiz ve dünya ekonomisine kazandırmak için çalışıyoruz.

Limak Vakfı olarak, dünyada olup biteni radarımızda tutup, yeni dinamikler çerçevesinde sosyal yatırım portföyümüzü genişletirken, yeni ihtiyaçlar, cevap verilmesi gereken yeni meydan okumaların ışığında, ulusal ve uluslararası yeni iş birlikleri ile fark yaratmayı hedefliyoruz. İşte bu çerçevede 2018 yılında dahil olduğumuz, dünyanın ilk Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Etki Hızlandırıcısı’nda kamu, özel sektör ve uluslararası sivil toplum örgütleriyle ortak olarak, küresel kalkınma sorunlarına çözüm önerileri geliştirmeye çalışıyoruz. Limak Enerji bünyesinde faaliyete geçirdiğimiz, Türkiye’de enerji sektörüne odaklanan ilk girişimcilik hızlandırma programı ile, enerji sektörünün hızla değişen ihtiyaçlarına cevap verecek inovatif iş fikirlerinin geliştirilmesine imkan sağlıyoruz. Kültür-sanat faaliyetlerinin toplumun her kesimine ulaşması gerektiği inancıyla, temellerini 2017 yılında attığımız Limak Filarmoni Orkestrası ile zengin kültür mirasımız ile bugün arasında farklı ve sıradışı köprüler kurmayı amaçlıyoruz.

Çevre ve toplumsal sorumluluk bilinciyle faaliyet gösterdiği tüm alanlarda; pozitif bir etki yaratmayı hedefleyen Limak Grubu olarak ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerimizi paydaşlarımızla şeffaf bir şekilde paylaşmak amacıyla 2013 yılından bugüne, sürdürülebilirlik çalışmalarımıza, dünyanın tercihlerini de göz önüne alarak hız kesmeden devam ediyoruz. Küresel Raporlama Girişimi (GRI) tarafından onaylanan 2016-2017 Sürdürülebilirlik Raporumuzda tüm paydaşlar ve çalışanların görüşleri doğrultusunda faaliyet gösterilen her bir sektör için geçerli olan kilit başarı göstergelerini, titiz bir çalışmayla 2015 yılında Birleşmiş Milletler öncülüğünde yayınlanan ve tüm dünya için ortak gündem olan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile ilişkilendirerek, yol haritamızı belirledik. Sürdürülebilirlik yolunda da Türkiye’nin ve dünyanın geleceğine yatırım yapmaya devam ediyoruz.

Limak Grubu’nun başarılı performansı ile bugün ülkemizin saygın ve seçkin kurumları arasında yerini sağlamlaştırmasına katkı sağlayan tüm çalışma arkadaşlarımıza, iş ortaklarımıza ve paydaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Ebru Özdemir
Yönetim Kurulu Başkanı

Serhan Bacaksız
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Batuhan Özdemir
Yönetim kurulu Üyesi

Serdar Bacaksız
Yönetim Kurulu Üyesi

X