Kurumsal
Yönetim Kurulu Mesajı

Yönetim Kurulu Mesajı

Kırkıncı Yılımızda Büyümeye Devam Ettik

 

Limak olarak, 2016 yılını yoğun ve başarılı geçen bir yıl olarak tamamlamanın gururunu taşıyoruz. Kırkıncı yılımızı geride bırakırken, faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde büyümemizi sürdürdük ve ilkler arasında yer alma hedefimize daha da yaklaştık. Grubumuz yurt içinde ve dışında üstlendiği projelerle oldukça verimli bir yıl geçirdi.

 

Grup olarak hedefimiz enerji, çimento ve inşaat olarak sıralayabileceğimiz stratejik sektörlerimizde, bölgesel olarak ilk üçte yer almak. Türkiye dışında Afrika ve Balkanlar, hızlı yatırım yaptığımız büyüme alanlarımız olarak öne çıkıyor.

 

Altyapı yatırımlarımızdan, işletmeciliğini devam ettirdiğimiz LimakPort İskenderun Limanı ve Priştina Adem Yaşari Uluslararası Havalimanı’nda operasyonlarımızı kapasitemize paralel olarak artırmaya devam ediyoruz.

 

Son dönemlerde, Türkiye’nin prestijli projelerine katkı sağlamanın da haklı gururunu yaşıyoruz. Bunlardan, 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak olan İstanbul Yeni Havalimanı projesinin ilk fazını, 2018 yılında tamamlayıp işletmeye alacağız. 2016 yılı içerisinde, diğer iki ortağımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz, Türkiye’nin ilk ve tek hızlı tren garı projesi olan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı projesini tamamlayarak, işletmesine başladık. Üstlendiğimiz birçok proje arasında öne çıkanlar arasında, İstanbul’daki Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ek yollarını bağlayan Kuzey Marmara Otoyol 4. Kısım Projesi yapım ve işletmesi de bulunuyor. Ayrıca TANAP-Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin içinde bulunduğumuz ortaklıkça kazanılan Lot 4 (Eskişehir-Yunanistan Bölümü) kesiminin işlerine başladık. Kıbrıs’ta 1.100 yatak kapasiteli otel inşaatımız ise devam ediyor, 2017 yılında hizmete açmayı hedefliyoruz.

 

Enerji alanında devam eden yatırımlarımızdan; 100 MW büyüklüğündeki Kargı Barajı ve HES inşaatımız ile Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali projemizin verimlilik artışına yönelik yatırımımız devam ediyor. Her iki projeyi 2017 yılında tamamlamayı hedefliyoruz. Bu arada, 56 MW gücünde olacak Gürsöğüt Barajı ve HES projesi ihalesi grubumuzca kazanıldı ve proje geliştirme çalışmalarını takiben, inşaatına başlanması planlanıyor.

 

Yurt dışında öne çıkan projelerimizden biri olan Kahire Uluslararası Havalimanı 2 Nolu Terminal Binası projesini ve Arnavutluk’ta üstlendiğimiz iki baraj projesinden biri olan Banja Barajı ve HES’i 2016 yılında tamamladık. 4 milyar 600 milyon dolar ile, bir Türk müteahhitlik firması tarafından kazanılan en büyük sözleşme bedeline sahip ve dünyanın en prestijli işlerinden biri olan, Kuveyt Uluslararası Havalimanı Terminal II Projesi’ne başladık. 2016 yılında sözleşmesini imzaladığımız Ukrayna Dnipro metro inşaatı projemize ise devam ediyoruz. Afrika’da iki adet çimento tesisi yapıyoruz. Fildişi Sahili’nde üstlendiğimiz projenin inşaatı devam ederken, Mozambik’teki fabrikayı devreye almış durumdayız. Ayrıca Senegal’in başkenti Dakar’da inşaatı devam eden Aeroport International BlaiseDiagne Havalimanı Projesi’ni 2017 yılında tamamlamayı hedefliyoruz. Projeyi tamamladıktan sonra 20 yıl boyunca da işletmesini yürüteceğiz.

 

Devam eden daha birçok projemizin yanı sıra, Türkiye dışında Doğu Avrupa, Afrika, Kuveyt ve Suudi Arabistan’daki yeni projeleri de takip ediyoruz.

 

Operasyonel ve ticari faaliyetlerimizdeki başarılı ekonomik performansın yanı sıra, yaşanabilir gelecek adına, faaliyette bulunduğumuz tüm alanlardaki değer zincirinde, çevresel etkileri en aza indirip, sosyal paydaşlarımız ve toplum için değer yaratma çabamıza devam ediyoruz. Tüm faaliyetlerimizde “bugünün ihtiyaçlarını, gelecek kuşakların ihtiyaçlarını karşılama kapasitesini riske atmadan karşılamak” ilkesiyle hareket eden, dengeli ve çevre dostu bir büyüme stratejisi izliyoruz. Bu vizyonla; GRI onaylı ikinci sürdürülebilirlik raporumuz olan 2014 - 2015 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladık. İmzacısı olduğumuz Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi prensiplerine uyumla ilgili uygulamaların raporlamasını da içeren raporumuz, dünyanın en prestijli halkla ilişkiler platformlarından Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası İletişim Ödülleri (2015/16 Vision Awards) değerlendirmesi sonucunda ikinci en büyük ödül olan gold ödüle layık görüldü. Bu motivasyonla, 2016 ve 2017 yılı dönemini kapsayacak sürdürülebilirlik raporlaması çalışmalarına, grubumuzun sürdürülebilirlik vizyonunu güncelleyerek ve stratejik yol haritasının ana hatlarını gözden geçirerek başladık. Faaliyetlerimizin sürdürülebilirliğini birçok başlıkta kontrol etme, bu konudaki verileri takip ve analiz ederek paydaşlarımızla iletişimimizde itibarlı bir referans olmasını sağlama yönündeki yolculuğumuza devam ediyoruz.

 

2016 yılında yıllardır yürüttüğümüz tüm sosyal sorumluluk ve yardım projelerini tek bir çatı altında toplamak, daha kurumsal ve etkili olarak devamını sağlamak adına Limak Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı’nı kurduk. Vakfımızın eğitim alanındaki en önemli projelerinden biri, kadınların mühendislik alanında daha fazla var olmasını desteklemek üzere, kapsamlı ve uzun vadeli bir sosyal sorumluluk projesi olarak 2015 yılında başlattığımız, Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi. Bu projeyle; kızlarımızın bu alanda daha fazla yer almalarını sağlamak ve Türkiye’nin parlak geleceğine yatırım yapmak amacıyla mühendislik eğitimi alan ve alacak olan kız öğrencileri, eğitimleri boyunca birçok yönden destekliyoruz. Üniversite ayağında 40 öğrenci ile başlattığımız projeye İstanbul’dan Erzurum’a ülkemizin dört bir yanından 54 öğrencimiz ile devam ediyoruz. Lise ayağındaki farkındalık yaratıcı faaliyetlerimize ise 2017 yılında Hatay ilimizde başladık.

 

Limak Vakfı olarak başlattığımız diğer bir proje, Gülseren Özdemir Üstün Başarı Bursu Programı. Bu proje ile ortaöğretimde okuyan, maddi imkansızlıklar içinde başarı ile okuyan gençlerin eğitimine ve gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

 

Öte yandan, ortağı olduğumuz Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi’nin (KEDS) kurduğu KEDS Akademi’nin 3. dönem mezunlarını ve işletmesini yaptığımız Priştina Adem Yaşari Uluslararası Havalimanı bünyesinde bulunan LimakASI’nin ilk mezunlarını vermiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Birçok ödüle layık görülen bu iki proje, ülkedeki işsizlik problemine önemli bir çözüm olmayı başardılar.

 

Kırkıncı yılımızı geride bırakırken birlikte yürüdüğümüz, ekonomik ve toplumsal başarılara imza attığımız çalışanlarımız ve paydaşlarımızla beraber grubumuzu ve ülkemizi daha da ileriye taşımaya devam edeceğiz.

Nihat Özdemir
Yönetim Kurulu Başkanı

Sezai Bacaksız
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı