Basın
Basında Limak
2015
Ufukta ’enerji açığı’ var dedi, yatırıma yüklendi

Ufukta ’enerji açığı’ var dedi, yatırıma yüklendi

Milliyet / 10.04.2015
Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, enerjiye bu yıl 1 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıklarken, "’Şimdi arz fazla ama 2017 de enerji açığı olabilir. Buna hazırlık yapıyoruz" dedi

Türkiye’de dört bölgede 3 bin Megawatt kurulu gücü olan Limak Holding, enerjide hedef büyüttü. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, amiral gemileri haline gelen enerjiye 2015 yılında 1 milyar dolarlık yatırım daha yapacaklarını açıkladı.

Basın sohbet toplantısında konuşan Özdemir, Lüleburgaz’daki 30 yıllık Hamitabat santralini daha verimli hale getirmek için 750 milyon dolar daha yatıracaklarını belirterek, "Santralin 1.200 MW’lik kurulu gücü var. 2017 yılı mayıs ayında bu santrali eski santralin yerine devreye alacağız. 1.050 MW kurulu güce sahip Yeniköy-Kemerköy termik santralinde de 300 milyon dolarlık rehabilitasyon çalışması yapacağız. Bu yıl elektrik üretimine yatırım yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Güneşe de girdi
Santrallerde kapasite artışları, rehabilitasyon çalışmaları ve yeni satın almalarla gelecek 3 yıl içinde 5.000 Megawatt’lık kurulu güce ulaşmayı hedeflediklerini de aktaran Özdemir, Boğaziçi, Uludağ, Akdeniz ve Çamhbel EDAŞ’larm işletmesini yürüten Cengiz-Limak-Kolin konsorsiyumunda eşit ortak olduklarını ve 11 şehirde dağıtımın yüzde 35’ini yaptıklarını aktardı. Güneş enerjisine de girdiklerinden de söz eden Özdemir, yenilenebilir enerji yatırımları hakkında "Güneş enerjisine 21 milyon TL’lik yatırım yaptık. Ankara’da hidrolik santrale başladık. Kargı Barajı var. 2017’de devreye alınacak. Rüzgarda 100 Megawvvatt gücümüz var. Güneşte hedefimiz 30 Megawatt’a çıkmak. Hedefimiz yatırımları bu alanlarda da çeşitlendirmek" bilgisini verdi.

Nihat Özdemir, şu anda ülkemizde elektrik arzının fazla olduğu, neden bu alana yatırım yaptıkları sorusu üzerine de, "Evet şu anda 5 bin Megawatt arz fazlası var. Ama 2017’de bu tersine dönecek. Türkiye’de elektrik kullanımı ve büyüme arttıkça arz fazlası olmayacak. 2017’den sonra enerji açığı olabilir" cevabını verdi.

Türkiye’deki elektrik tüketiminin 2014’de 240 milyar kilovvatt saat olduğunu ve bir önceki yıla göre yüzde 3 oranında arttığını dile getiren Özdemir, 2015 yılında ise yüzde 5’lik artış beklediklerini söyledi. Elektirkte arz fazlasının da önemli sorun olduğunu çünkü elektriğin depolanabilen bir şey olmadığın kaydetti.

3 milyar dolar ciro
Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, enerji, taahhüt, turizm, çimento, gıda, havacılık alanlarmda faaliyet gösterdiklerini ve bunlar dışında yeni bir sektöre girmeyi düşünmediklerini de dile getirerek, holding olarak 3 milyar dolarlık cirolarını bulunduğunu, bu cioryu 2017 yılı sonunda 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini de kaydetti.

’Hatlar taşımadı kesinti yaşandı’
Elektrik kesintisini de değerlendiren Nihat Özdemir. "Enerji Bakanının da açıkladığı teknik hatadan kaynaklandı. Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinde enerji fazlası var. Batıda ise fiyatlar yüksek. Doğalgaz çevrim santralleri devreden çıktı. Oradaki ucuz enerjiyi doğudan batıya taşımak zor. 5-6 bin Megavvatt fazla var. Hatlar bunu taşıyamıyor. Biraz risk alındı maalesef kesinti oluştu" diye konuştu.

6 milyar euro’nun yarısı altyapıya
Üçüncü havalimanı projesine de değinen Nihat Özdemir, "İlk etabın maliyeti 5.5-6 milyar euro olacak. Bunun yaklaşık yarısı altyapıya gidecek.

Toplam 10.5 milyar euro’luk yatırımla tamamlanacak havalimanında 29 Ekim 2017’de uçuşlar başlayacak” dedi.