Basın
Basında Limak
2015
Türklerin aldığı en büyük ihale

Türklerin aldığı en büyük ihale

Sabah / 18.08.2015
Limak, Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı ihalesini 4.34 milyar dolara aldı. Firma bir Türk şirketinin yurtdışında kazandığı en büyük ihaleyle bu alanda bir rekora imza attı Limak İnşaat, 4.34 milyar dolarla bir Türk firmasının yurtdışında aldığı en biiyük ihaleyi kazandı. Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesini kazanan şirket, ilk etapta 13 milyon yolcu kapasiteli inşa edilecek olan havalimanının kapasitesini daha sonra yapılacak iyileştirmelerle 25 milyona kadar çıkarabilecek.

Bütçesi tamamen devlet tarafından karşılanacak olan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı projesinde ana yüklenici olan Limak İnşaat, devrin ardından iki yıl süreyle bakım ve onarım hizmeti de verecek. Öte yandan terminal inşaatının tamamlanmasının ardından operasyona geçiş süreci de yürütülecek.

ROSTOV’U DA KAZANDIK
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Kuveyt yeni terminalinin inşaatı uzun zamandan bu yana takip ettiğimiz bir projeydi. Yurtdışında bu ölçekteki bir projeyi bir Türk şirketi olarak aldığımız için son derece mutlu ve gururluyuz. Havalimanı inşaatı ve işletmesi konusunda son yıllarda çok önemli projelere imza attık. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binasını inşa ettik ve işlettik.

Kosova’da Priştine Havalimanı’nı terminalini inşa ettik ve işletiyoruz. Mısır’da Kahire Havalimanı’nda ikinci terminal binasının inşaatına devam ediyoruz" dedi. Son olarak Rusya’da Rostov Havalimanı’nda yeni terminal binası inşaatını da kazandıklarını hatırlatan Özdemir, "Dünyanın en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Üçüncü Havalimanı’nı inşa eden ve işletmesini yapacak olan konsorsiyumda yer alıyoruz. Limak olarak Türk bayrağını bu anlamda dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
Uluslararası Havacılık Örgütü (IATA) standartlarına göre çok üst düzeyde yolcu memnuniyeti ön planda tutularak tasarlanan yeni terminal binası çevre konusunda da oldukça hassas. İnşaat süresince ortalama 5 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor.

ÇATISI güneş panelleriyle kaplanacak olan yeni terminal binası, Leed Gold sertifikası alarak çevrecilik alanında bu düzeyde akreditasyonu olan ilk yolcu terminali olmayı hedefliyor. Toplam 700 bin metrekarelik alana sahip yeni terminal binasının çatısına konulacak yaklaşık 66 bin güneş paneli 12 MW’lık kurulu güce sahip olacak.