Basın
Basında Limak
2015
Mühendis kızlara en ’işten’ davet

Mühendis kızlara en ’işten’ davet

Milliyet / 23.10.2015
Limak, ’Türkiye’nin Mühendis Kızları’ projesiyle, kadın istihdamını artırmayı hedefliyor. "İşe kızlarımıza burs desteğiyle başlıyoruz" diyen Ebru Özdemir, devamının başta kendi şirketlerinde olmak üzere staj ve iş imkânı olacağını söyledi

Limak grubu, "Türkiye’nin Mühendis Kızları" isimli projeyle Türkiye’de kadın mühendis sayısını artırmak adına harekete geçti. Şirket bu kapsamda Türkiye genelinde kız öğrencilere aylık 500’er lira burs sağlayacak. Hedef, Türkiye’nin modem yüzüne bilimle değer katan kadın mühendisler yetişmesine destek olmak.

2016 yılında 40. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan Limak Yatırım’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, projenin çıkış noktasıyla ilgili şu bilgiyi verdi:

"Kadınlar ve erkekler arasında meslek seçimlerinde eşitsiz bir dağılım olduğunu görüyoruz. Kadınların işgücüne katılımları maalesef yüzde 32.3 oranında seyrediyor. Bu global sıralamaların dışında Türkiye Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB) üyeliklerine baktığımızda, kadın üye oranlarının yüzde 20’lerde kalması olumsuz tabloyu pekiştiriyor. Ülkemizde mühendislik mesleği, yaygın kesimlerce halen ‘erkek işi’ olarak biliniyor. Oysa mesleğinde başarısını kanıtlamış çok değerli kadın mühendislerimiz var. Biz de bu projeyle buradaki tıkanıklığın önünü açmak istiyoruz.”

’Nobel alın kızlar’
Kadının ekonomik hayattaki rolünün güçlendirilmesine de dikkat çeken Özdemir, "İçimizdeki mühendisleri ortaya çıkarmak, kadınların bu alanda daha fazla yer almasını sağlamak; geleceğimize yatırım yapmak üzere Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi ile yola çıkıyoruz" dedi.

Ebru Özdemir, geçtiğimiz günlerde Nobel ödülü alan Prof. Aziz Sancar’m ödül sonrası yaptığı bir röportajda özellikle Güneydoğu’da kızların eğitim konusunun ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptığına dikkat çekerek, "Bu konuda hepimize görev düştüğüne inanıyorum. Evet biliyoruz, uzun bir yola çıktık. Henüz bu yolun başındayız ve hedefimiz çok büyük: neden bizim kızlarımızdan bir tanesi de bir gün Nobel ödülü kazanmasın?" diye konuştu.

’40 ÖĞRENCİ’ İLE BAŞLIYOR
• Türkiye’nin Mühendis Kızları", lise ve üniversitede okuyan kız öğrencilere yönelik iki faaliyet grubundan oluşuyor.
• Üniversite ayağında, hâlihazırda devlet üniversitelerinin elektrikelektronik, endüstri, inşaat, makine ve çevre mühendisliği bölümlerinde okuyan kız öğrencilere burs desteği sağlanacak. Burs desteğinin yanı sıra, mentorluk, staj imkânı, Boğaziçi Üniversitesi ile beraber geliştirilen sosyal mühendislik sertifika programına ücretsiz katılım hakkı ve mezun olduktan sonra da ihtiyaçlar çerçevesinde Limak ve sektördeki diğer kuruluşlarda istihdam edilebilmeleri için destek verilecek.
• Lise ayağında, Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi’nin sürdürülebilir olması için adımlar atılacak.
Özellikle liselere yönelik yürütülecek bu programlarla, ülkemizin göreceli daha az gelişmiş bölgelerinden kız öğrencilerin mühendislik eğitimine özendirilmesi hedefleniyor. Bu faaliyetlerin en önemli amacı ise kız çocuklarının kendilerini mühendislik alanına yakın hissetmeleri.
• Projenin ilk senesinde 40 kız mühendislik öğrencisine ulaşılması ve burs desteği sağlanması hedefleniyor. Şu aşamada Türkiye’de 30 üniversite ile iletişime geçildi ve süreç başladı.
• Burs programı, üniversitelerin Elektrik Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Çevre Mühendisliği fakültelerinde okuyan kız öğrencilere açık.
• Proje ve başvurular hakkında detaylı bilgiye www.turkiyeninmuhendiskizlari.com adresinden ulaşılabiliyor.