Basın
Basında Limak
2015
Limak kapasite artışları ve satın almalarla enerjide 5,000 MW kurulu güç, çimentoda %20 pazar payı hedefliyor

Limak kapasite artışları ve satın almalarla enerjide 5,000 MW kurulu güç, çimentoda %20 pazar payı hedefliyor

Reuters / 08.04.2015
Ağırlıklı olarak enerji, taahhüt ve çimento sektörlerinde faaliyet gösteren Limak Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, kapasite artırım yatırımları ve yeni satın almalar yoluyla enerjideki kurulu güçlerini ve çimentodaki pazar paylarını yaklaşık iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Gazeteciler ile biraraya gelen ve Limak Grubu’nun faaliyetleri ve önümüzdeki dönem hedeflerine ilişkin soruları yanıtlayan Özdemir, faaliyet gösterdikleri dışında yeni bir sektöre girmeyi düşünmediklerini, mevcut sektörlerinde kalarak geçen yıl 3 milyar doları aşan cirolarını 2017 yılında 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
Cironun yaklaşık yarısını sağlayan enerji sektöründe mevcut kurulu güçlerinin 3,000 MW olduğunu söyleyen Özdemir, santrallerinde yapacakları kapasite artışı ile rehabilitasyon çalışmaları ve yeni satın almalarla gelecek 3-4 yıl içinde 5,000 MW’lık kurulu güce ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

"Bu yıl elektrik üretim tarafına 1 milyar dolar yatırım yapacağız" diyen Özdemir, 1,200 MW gücündeki Hamitabat doğalgaz çevrim santralinin olduğu yere yeni santral kuracaklarını, 1,050 MW kurulu güce sahip Yeniköy-Kemerköy termik santralinde de 300 milyon dolarlık rehabilitasyon yatırımı yapacaklarını söyledi.

"Yeni Hamitabat santralinin verimliliği mevcut yüzde 38 seviyesinden yüzde 61-62’ye çıkacak. 750 milyon dolarlık bu yatırım için Alman ve Belçika eximbankları ile anlaştık. Yüzde 30-35 özkaynak, geri kalan kredi olacak" diyen Özdemir, "Yeniköy-Kemerköy’ün 300 milyon dolarlık rehabilitasyon yatırımı kredisi de hazır. İki sene içinde bu yatırım tamamlanarak, santralin verimi artırılacak" dedi.

Hamitabat santralinin yapım işini Gama Güç Sistemleri yüklendi, ekipmanı ise Siemens sağlayacak.
Limak’ın elektrik üretim portföyünde 1,200 MW’lık Hamitabat doğalgaz çevrim santrali, 1,050 MW Yeniköy-Kemerköy termik santralinin yanı sıra yaklaşık 800 MW’lık hidroelektrik portföyü bulunuyor. Güneşte 13.1 MW’lık lisans aldıklarını söyleyen Özdemir, hedeflerinin 30 MW’a ulaşmak olduğunu söyledi.

Limak, elektrik dağıtımında Boğaziçi, Uludağ, Akdeniz ve Çamlıbel EDAŞ’ların işletmesini yürüten Cengiz-Limak-Kolin konsorsiyumunda eşit ortak konumunda ve 11 ildeki faaliyetleri ile dağıtımdaki yüzde 35 pay sahibi. Çalık Grubu ile Kosova’nın elektrik dağıtımını da ortak olarak yapan Limak, burada da yıllık 4.5 milyar kWh elektrik dağıtıyor. Ayrıca Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan’dan elektrik ithal ediyor.

Sahip oldukları dört elektrik dağıtım bölgesindeki yıllık yatırım tutarlarının 500 milyon lira olduğunu söyleyen Özdemir, bu tutarın 2016 yılından sonra yıllık 1.5 milyar liraya çıkarılması için EPDK’ya başvuruda bulunduklarını söyledi.
Elektrik tüketimin geçen yıl 240 milyar Kwh olduğunu; enerjide arz fazlası oluşması nedeniyle elektrik fiyatların beklentilerinin altında seyrettiğini söyleyen Özdemir, "Ancak seçim sonrasında talebin artacağını ve yıl toplamında talebin yüzde 5 artacağını öngörüyorum. Bizim projeksiyonlarımıza göre 2017 sonrasında enerjide arz açığı ortaya çıkacak" dedi.

AFRİKA’DA ÇİMENTO ÜRETİMİ
Çimento sektöründe yurtiçindeki pazar paylarının yüzde 12 olduğunu ve gelecek üç yıl içinde mevcut fabrikalardaki kapasite artış yatırımları ve yeni satın almalarla yüzde 20’ye çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Özdemir, Afrika’da iki çimento tesisi kuracaklarını belirtti.

"Fildişi sahilinde 50 milyon dolarlık yatırım ile bir çimento üretim tesisi kuracağız. Klinker buradan gidecek, orada çimento üretilecek. Fildişi cumhurbaşkanı görüşmemizde aynı yere elektrik santrali yapabilmemiz için de fırsat tanıyacaklarını söyledi. Mozambik’te ise 150 milyon dolarlık yatırım ile çimento fabrikası kuracağız."

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI VE YENİ ALTYAPI PROJELERİ
Üçüncü havalimanının ilk etabı için 750 milyon euro köprü kredisi aldıklarını ve 4.5 milyar euro tutarında kredi anlaşmasının Mayıs ayı içerisinde imzalanacağını hatırlatan Özdemir, "Kredi dört yılı geri ödemesiz toplam 16 yıl vadeli olacak ve yedi Türk bankasından sağlanacak" dedi.

İlk etabın maliyetinin 5.5-6 milyar euro olacağını ve bunun yaklaşık yarısının altyapıya gideceğini söyleyen Özdemir, toplam 10.5 milyar euroluk yatırım ile tamamlanacak havalimanının planlandığı gibi etabının 29 Ekim 2017’de hizmete açılacağını söyledi.

İstanbul’a üçüncü havalimanının yapımı ve 25 yıllık işletimi ihalesini 2013 yılında Limak-Cengiz-Kolin-Kalyon-Mapa ortak girişim grubu 22.152 milyon euro artı KDV teklifle kazanmıştı.

Türkiye’nin gündeminde Mayıs ayında ihaleye çıkarılması beklenen Kanal İstanbul, üç katlı tüp geçit ve üçüncü köprü bağlantı yollarının yapımı gibi çok büyük altyapı projeleri olduğunu söyleyen Özdemir, "Bunların hepsiyle ilgileniriz, ihaleye girip girmeyeceğimiz ise yaptığımız fizibilite sonrası belli olur" dedi.

ÖİB’nin ihaleye çıkaracağı yap-işlet santralleri ve üretim portföyleri ile de ilgileneceklerini belirten Özdemir, "Enerji üretim tarafında konsolidasyon bekliyorum bu alanda çok üretici var, biz de bu fırsatlara bakarız" dedi.

Hava ve deniz limanları ile enerji yatırımlarını bünyesinde bulunduran Limak Yatırım ile Limak Çimento’nun halka açılmaya hazır olduğunu ancak zamanlaması konusunda henüz bir karar vermediklerini söyleyen Özdemir, "Öncelikle seçimi geçirelim ondan sonra belki enerji grubunu ayırarak halka arz ederiz. Bütün bunları çalışıyoruz" dedi.