Basın
Basında Limak
2015
İLK GÜNEŞ SANTRALİ EN GEÇ 2017 DE ÇALIŞIR DURUMA GEÇECEK

İLK GÜNEŞ SANTRALİ EN GEÇ 2017 DE ÇALIŞIR DURUMA GEÇECEK

Dünya / 27.04.2015
Limak, Apa GES’te 23 gigavatsaat üretim hedefliyor
Limak Enerji İcra Kurulu Başkanı Birol Ergüven, yenilenebilir enerji projelerini büyüteceklerini belirterek, "Güneş alanındaki başlangıç noktamız olan Konya’daki Apa GES projemizin en geç 2017’de çalışır duruma geçmesini ve 23 gigavatsaat üretim yapmayı hedefliyoruz" dedi.

Limak Enerji’nin yenilenebilir yatırımlarını ve bu alandaki hedeflerini anlatan Ergüven, 3 bin megavat seviyesindeki kurulu güçlerinin 700 megavatını yenilenebilir kaynakların oluşturduğunu söyledi. Güneş, rüzgar ve jeotermal yatırımlarının üretim portföylerine eklenmesi için yoğun bir çalışma gösterdiklerini vurgulayan Ergüven, şöyle devam etti: "Üretimdeki uzun vade hedefimiz toplam üretim portföy büyüklüğü olarak 5000 MW seviyesine ulaşmaktır. Bu kapasitede hidroelektrik dışı yenilenebilir yatırımlar önemli yer tutuyor. Hidroelektirk potansiyelin limitli olması nedeniyle uzun vadede yatırım trendinin rüzgar, güneş ve jeotermal tarafına kayacağını öngörüyoruz. Güneş alanında bu hareketin başlangıç noktası 2014’te ihalesini kazandığımız Apa GES projesi oldu. 13.1 MW kapasiteli Konya’da bulunan projemizin en geç 2017 senesinde çalışır duruma geçmesini ve 23 gigavatsaat üretim yapmayı hedefliyoruz. Projenin yatırım bedeli için öngörümüz 15 milyon dolar civarındadır. Buna ihaledeki devlete ödeyeceğimiz lisans bedelini de eklediğimizde rakam 22 milyon dolar seviyesine yükseliyor."

Ergüven, Apa GES’ten üretilecek elektriğin ilk 10 yıl alım ve fiyat garantisi olduğunu, 10 yıllık alım garantisi sona erdiğinde ise Limak Enerji Ticaret Grubu’nun satış kanallarında değerlendirileceğini kaydetti.

Derinkuyu GES ile TEİAŞ’ın yarışmasında
Ergüven, güneş projelerini finanse etmek için pek çok esnek mekanizma bulunduğunu, ancak bu konuda belirleyici unsurun santrallerin yapım yöntemleri ve kullanılacak olan ürünlerin menşei olduğunu ifade etti. Apa GES santraline ek olarak, TEİAŞ’ın 4. paket yarışmasında da projeleri olduğunu belirten Ergüven, şunları kaydetti: "Apa GES projesine ilave olarak TEİAŞ tarafından açıklanmış olan 4. pakette yarışmaya gireceğimiz, Nevşehir’de yer alan 24 MW kapasiteli Derinkuyu GES var. Bu projemizin de hayata geçmesi durumunda yıllık üretim miktarı toplamda 42 gigavatsaat olacak. En son açıklanan rüzgar iletim kapasitesine yönelik olarak geliştirdiğimiz 400 MW RES proje sahamız mevcut. Bu pakete ilişkin kapasite tahsis ihalelerinin açılmasını bekliyoruz. Bu şekilde kendi geliştirdiğimiz RES projelerinin inşaasına da hızla başlamayı hedefliyoruz."

Türkiye güneş enerjisi alanında 64 megavat kurulu güce sahip, bu kapasitenin tamamı lisanssız santrallerden sağlanıyor. TEİAŞ, gerçekleştirdiği güneş yarışmalarıyla 23 şirketin toplamda 230 megavat kapasite sağlayacak projesini lisanslandırmak için seçti. TEİAŞ’ın 4. ve 5. paket yarışmaları 28-30 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek.