Basın
Basında Limak
2014
Sabiha Gökçen’den aldığı parayı enerji sektörüne yatırıyor

Sabiha Gökçen’den aldığı parayı enerji sektörüne yatırıyor

Akşam / 23.09.2014
Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletmecisi ISG’deki yüzde 40 hissesini 285 milyon euro’ya satan Limak, enerji yatırımlarını ikiye katlayacak.

İSG’DEKİ yüzde 40 hissesini TAV Havalimanları Holding’e 285 milyon euro bedelle satma konusunda anlaşmaya vararak havalimanı işletmeciliğinden çıkan Limak Yatırım, gelecek beş yıl içinde yeni projeler ve satın almalar yoluyla enerji üretimindeki portföyünü iki katına çıkararak 4,000 MW’a ulaşmayı hedefliyor.

3. HAVALİMANINDA DA KULLANACAK
Hisse satışının ardından önümüzdeki döneme dair planları konusunda Reuters’ın sorularını yanıtlayan Limak Yatırım’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir. "Üçüncü Havalimanına çok büyük proje. Bundan sonra ortaklarımızla beraber buna konsantre olacağız. TAV’dan alacağımız 285 milyon euro’luk kaynağı da kendi yeni enerji projelerimiz ve üçüncü havalimanında kullanmayı öngörüyoruz" dedi. Enerji sektörünün önümüzdeki dönemde Limak Grubu içerisinde açık ara önde giden ana iş kolu olacağını belirten Özdemir, enerjide üretimden ticarete kadar dikey entegrasyonu tamamladıklarını belirterek, "Bölgesinde güçlü bir enerji oyuncusu olmak istiyoruz. Hem üretimi çeşitlendireceğiz, hem işin ticaretinde ve dağıtımında da varız. Önümüzdeki dönemde kömür, rüzgar ve güneş santrali kuracağız. Bunun içinde proje bazlı ortaklıklar da olabilir" dedi ve ekledi: "Enerjide büyümek için bazı satın almalar da yapabiliriz. Sadece organik değil, inorganik de büyüyebiliriz. Ortak satın almalara da açığız" diye konuştu.