Basın
Basında Limak
2014
Limak’tan enerjiye 2 milyar $ yatırım

Limak’tan enerjiye 2 milyar $ yatırım

Star / 02.11.2014
3. havalimanının planlanan sürede biteceğini belirten Limak Holding Başkan Yardımcısı Bacaksız, enerji sektörüne 2 milyar dolar yatırım yapacaklarını söyledi. TÜRKİYE’NİN önde gelen gruplarından Limak Holding, yeni yatırımlar için kesenin ağzını açtı. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız, enerji sektörüne toplamda 2 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı. Gazetecilere gündeme ve şirketin gelecek planlarına yönelik açıklamalar yapan Bacaksız "Kömür santrali, hidroelektrik santrali ve termal enerjide yeni yatırımlara hazırlanıyoruz. Enerji sektöründe büyümek istiyoruz. Gerekli kaynak ve fonlan bulabüirsek 2015’te yeni yatırımlara başlayacağız. Yatırımlarımız kademeli olacak" dedi. Enerjinin yanı sıra turizm sektöründe de büyümek istediklerini dile getiren Bacaksız, 3. Havalimanı Projesi’ne ilişkin yatırımların devam ettiğini kaydetti. Dünyanın en önemli yatırımları arasında gösterilen projede epey yol alındığını bildiren Bacaksız "Altyapı makine siparişleri verildi. Makinelerin üçte biri geldi. Normal sürede biter. Gecikme olmayacak" diye konuştu.

Potansiyel alıcıyız
17 Aralık sürecinin finansal maliyetleri artırdığını dile getiren Bacaksız "17-25 Aralık olaylan Türkiye ekonomisine zarar vermiştir. İlerleyen günlerde maliyetlerde azalma olsa da tam eskiye henüz dönülmedi. Yüzde 4.5 seviyesinde olan faizlerin bugün geldiği seviye ortada. Borçlanmada finansman maliyetleri artış gösterdi" dedi. Enerji sektörünün yanı sıra dünyanın farklı ülkelerindeki inşaat yatırımlarının da devam ettiği bilgisini veren Bacaksız, özelleştirme ihaleleri ile de yakından ilgilendiklerini kaydetti. Bacaksız "Üsküp’te bina yatırımı, AVM ve konutla ilgili kompleks yapacağız. Arsa tahsisini aldık başlayacağız. Türkiye’de de yatırımlar devam edecek. Özelleştirme ihalelerinde de potansiyel alıcıyız" şeklinde konuştu.

SURİYE’DE YILLIK ZARAR 20 MİLYON DOLAR
SURİYE’DE devam eden ic karışıklık Türk cimentocuları olumsuz yönde etkiledi. Suriye’nin geçmiş yıllarda artarak büyüyen bir pazar olduğunu dile getiren Bacaksız, şunları söyledi: "Limak Çimento olarak satışlarımız 300 bin tona kadar çıkmıştı. Olaylar çıkınca satışlar düştü. Güneydoğu’da Gaziantep, Şanlıurfa, Ergani, Siirt, Bitlis ve Derik’te çimento fabrikalarımız var. Sadece Suriye pazarında yıllık kaybımız 20 milyon doları buldu."