Basın
Basında Limak
2014
Limak enerjiye 2 milyar dolar yatıracak

Limak enerjiye 2 milyar dolar yatıracak

Akşam / 02.11.2014
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bacaksız, "Enerjide büyümek istiyoruz. Gerekli kaynak bulabilirsek 2015’te başlayacağız" dedi.

TÜRKİYE’DE ve pek çok ülkede yatırımları bulunan Limak Holding, enerjide hedef büyüttü. Bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız, enerji sektörüne toplamda 2 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı. Kömür santrali, hidroelektrik santrali ve termal enerji yatırımlarına hazırlandıklarını belirten Bacaksız, "Enerji sektöründe büyümek istiyoruz. Gerekli kaynak ve fonları bulabilirsek 2015’te başlayacağız. Yatırımlar kademeli olacak" dedi. Bacaksız, enerjinin yanı sıra turizm sektöründe de büyümek istediklerini söyledi. Enerji sektörünün yanı sıra dünyanın farklı ülkelerindeki inşaat yatırımlarının devam ettiğini dile getiren Bacaksız, özelleştirme ihaleleri ile de yakından ilgilendiklerini kaydetti. Bacaksız, "Üsküp’te bina yatırımı. AVM ve konutla ilgili kompleks yapacağız. Arsa tahsisini aldık, başlayacağız. Özelleştirme ihalelerinde de potansiyel alıcıyız" ifadelerini kullandı.

17 ARALIK MALİYETLERİ ARTIRDI
17 Aralık sürecinin finansal maliyetleri artırdığını dile getiren Bacaksız, "17-25 Aralık Türk ekonomisine zarar vermiştir. İlerleyen günlerde maliyetlerde azalma olsa da eskiye dönülmedi. Yüzde 4,5 seviyesindeki faizlerin bugünkü seviyesi ortada. Borçlanmada maliyetlerimiz arttı" diye konuştu.

ÜÇÜNCÜ Havalimanı Projesi’ne ilişkin yatırımların da devam ettiğini kaydeden Bacaksız, projede epey yol alındığını söyledi. Bacaksız, "Alt yapı makine siparişleri verildi. Makinelerin üçte biri geldi. Normal sürede biter. Gecikme olmayacak" değerlendirmesinde bulundu.