Basın
Basında Limak
2014
150 MİLYON YOLCU KAPASİTESİYLE DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANI OLACAK İSMİ SIR KALDI

150 MİLYON YOLCU KAPASİTESİYLE DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANI OLACAK İSMİ SIR KALDI

Hürriyet / 08. 06.2014
KDV dahil 26 milyar 142 milyon Euro’luk yapım, işletme ve devir bedeliyle ihalesi yapılan 3. havalimanının adının temel atma töreninde Başbakan Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyordu. İnşaatı için 10.2 milyar Euro harcanacağı belirtilen projenin temeli atıldı ama adı sır kaldı.

GERİ ADIM ATTIRMAK İSTEDİLER ATMADIK
BAŞBAKAN Erdoğan, "Mamaray’ın da onunu kesmek istediler. Geri adım attırmak istediler ama durmadık. Hızlı tren... Bu vatan hainleri, bu vicdansızlar kablolarını kestiler. 3. köprünün üzerinden bir de raylı sistem. Marmaray’ın güneyinde otomobiller için tüp geçit..." dedi.

BAZI GEZİ’ ZEKALILILAR KARŞI ÇIKTI
BAŞBAKAN, Gezi eylemcilerinin projeye karşı çıktıklarını söyledi: "Geçen yılın mayıs ayında bazı ’Gezi’ zekâlılar türedi. ’Gezi’ zekâlılar havalimanını hazmedemedi. Onların böyle devasa havalimanı tahayyül etmesi mümkün değildi Türkiye’yi 12 yıl önceki gibi görmek istiyorlar. Türkiye dünyanın en büyük havalimanını inşa edebilen seviyeye ulaştı.
 
VALİDEN TWEET UÇUYOOOR
İSTANBUL Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Twitter’dan 3’uncu havalimanı tweet’i attı: "Uçuyooor, uçuyooor İSTANBUL uçuyooor. Hayırlı olsun, yakalayana aşk olsun."

PROTESTO
TEMEL atılırken istiklal Caddesi’nde protesto vardı. Kuzey Ormanları Savunması grubu, Taksim’e yürüdü, ormanların talan edildiğini savundu.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan 3. havalimanının temelini attı. Ancak dev projenin adını dün de açıklamadı. Havalimanına ’Mevlânâ’ adı verileceği iddia edilmişti. İnşaat ve işletme ihale bedeli 26.1 milyar Euro (KDV Dahil) olan projenin ilk etabı 70-90 milyon yolcu kapasiteli olacak. Tüm etaplar tamamlandığında 150 milyon kapasiteyle dünyanın en büyük havalimanı olacak.

MİTİNG GİBİ TÖREN
Temel atma törenine saatler kala İstanbul’un çeşitli ilçelerinden kaldırılan yüzlerce otobüsle binlerce kişi tören alanına getirildi Erdoğan törende özetle şunları söyledi: "Bugün sadece istanbul değil, Türkiye tarihi bir anı yaşıyor. 6 kıtanın, bütün dünyanın en büyük havalimanı işte bugün burada yükselmeye başlıyor. Şahsen bu tarihi ana şahitlik etmenin bahtiyarlığı içindeyim. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bugüne nice büyük projelere şahitlik etti ancak bu proje çok farklı bir yerde duruyor. Büyüklüğüyle, kapasitesiyle önemi ile cumhuriyet tarihimizin en buyuk projelerinden biri."

Başbakan Erdoğan, projeyle ilgili şu detayları aktardı: "76.5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa ediliyor. Bu büyük bölge üzerinde 1 milyon 471 bin metrekare genişliğinde kapalı alan bulunacak. Bu boyutları ile dünyanın en büyüğü. 6 bağımsız pisti ile 500 uçak kapasitesiyle 70 bin araçlık otoparkıyla yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak. Bu millete bu yakışır, bu ülkeye bu yakışır. Sadece havalimanı değil adeta şehir inşa ediyoruz.

ENGELSİZ VE YEŞİL
Bir şehirde olması gereken ne varsa bu havalimanında bunların hepsi olacak. Çevreci, engelsiz ve yeşil bir havalimanı olarak inşa edilecek, hizmet verecek. Sadece büyüklüğüyle değil yeşiliyle, sosyal alt yapısıyla dünyanın en modern havalimanmı Türkiye’ye, inşallah dünyaya kazandırmış olacağız. Doğu ile batı, kuzey ile güney arasında çok önemli bir merkez haline gelecek. Türkiye’nin ticareti daha da canlanacak, ekonomisi daha da büyüyecek. Kamu kaynaklarıyla değil özel sektörümüzün kaynaklarıyla yap-işlet-devret modeliyle iıışa edilecek. Bu yatırımın bügun burada temelini atarken 77 milyonun her bir ferdinin gurur duymasını özellikle arzuluyorum. Burada yapılan yatırımı gelirken gördünüz. Çevrede gördüğünüz iş makineleri 5’te 1’i. İş makineleri gemilerle geliyor.”

Tarihi öne çekti
BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, tören sırasında yüklenici firmaların temsilcileriyle pazarlığa girişerek ilk etabın açılış tarihini 29 Ekim 2017’ye çekti. 3 Mayıs 2013’te yapılan ihaleyi 22 milyar 152 milyon Euro (KDV Hariç) teklifle Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG kazanmıştı. 5’li konsorsiyum 25 yıl boyunca eşit taksitle ödeme yapacak.

Dünyanın en büyük 10 havalimanı
ATLANTA 94.4
PEKİN 83.7
LONDRA HEATHROW 73.3
TOKYO HANEDA 69.5
CHİCAGO 66.9
LOS ANGELES 66.6
DUBAİ 66.4
PARİS 62
DALLAS 60.4
HONG KONG 59.9

Havalimanı özellikleri
• 165 yolcu köprüsü
• 500 uçak kapasitesi
• 4 terminal binası
• 8 kontrol kulesi
• 6 pisti
• 16 taksi yolu
• 70 bin araçlık otopark

• KDV dahil en yüksek teklif 26.1 milyar €
• 3. havalimanının yapım maliyeti 10.2 milyar €
• Havalimanı yapılacak alanın büyüklüğü 76.5 milyon m2
• 4 etabın toplam yıllık yolcu kapasitesi 150 milyon
• 3. havalimanı apron büyüklüğü 6.5 milyon m2
• İhale dolgu alanı 2.5 milyar m3
• İlk etapta, yıllık yolcu kapasitesi 80 milyon
• Günlük yolcu kapasitesi  411 bin
• 3. havalimanının işletme süresi 25 yıl
• Havalimanında calısacak kisi sayısı 120 bin