Basın
Basında Limak
2012
Limak, İskenderun’a 5 yılda 250 milyon $ yatırım yapacak

Limak, İskenderun’a 5 yılda 250 milyon $ yatırım yapacak

Akşam / 24.01.2012
Limak, 2010 yılında ihalede 375 milyon dolarla en yüksek teklifi verdiği İskenderun Limanı’nı, 15 ay sonra devraldı. Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, bu 15 ay boyunca beklemek yerine limandaki yatırımlara başladıklarını belirtirken, önümüzdeki 5 yıl için 250 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi 

İşletme hakkı devri yöntemiyle 36 yıllığına Limak tarafından işletilecek olan İskenderun Limanı’nın devir töreni, dün 3 bakanın katılımı ile yapıldı. Törende konuşan Limak Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, limanın, Antep, Maraş, Adıyaman, Adana, Diyarbakır ve Kayser gibi çok geniş bir alana hizmet vereceğini belirterek, Irak, Suriye ve İran’la transit ticarette de önemli bir aktarma noktası olacağını söyledi. Özdemir, ihale ile devir arasında geçen 15 ayda zaman kaybetmemek çalışmalara önceden başladıklarını kaydederken, ’Liman için 3 kademeli yatırım planı öngördük. 5 yılda 250 milyon dolarlık yatırım yapacağız’ dedi. Özdemir, liman için 4 yıl geri ödemesiz ve 13,5 yıl vadeyle 425 milyon dolarlık kredi aldıklarını belirterek, kredi desteği veren Finansbank, Garanti Bankası, İş Bankası, TSKB, Unicredit ve Vakıfbank’a teşekkür etti. 

YARGI, YATIRIMCIYI KAÇIRDI
Adalet Bakanı Sadullah Ergin Danıştay’ın İskenderun Limanı’nda çok fazla zaman kaybettirmemesine rağmen İzmir Limanı için 29 ay beklettiğini ve bu sürede yatırımcının Yunanistan’ın Pire limanına yatırım yaptığını anlattı. Yargının yavaşlığı nedeniyle Türkiye’nin kaybettiğini belirten Ergin, Danıştay’ın yükünü hafifletecek çalışma yapacaklarını söyledi. 

’Öyle değil mi Sayın Bakanım?’
ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım da limanın 300 çalışanının TCDD’ye geçeceğini ve Limak’ın liman için sıfırdan 250 kişilik istihdam yaratacağını söyledi. Yıldırım, özelleştirmeden gelecek bu parayla yeni demiryolları yapacaklarını belirtirken, Maliye Bakanı Şimşek’e dönerek, ’Öyle değil mi Sayın Maliye Bakanı’ diye sordu. 

Gayrimenkul pazarlığı
MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek de Yıldırım’a cevaben, ’’Duydum ki İstanbul ve İzmir’deki çok önemli bazı gayrimenkullerini bize verecekmiş. Biz de özelleştirme yoluyla hızlı bir şekilde değerlendireceğiz. Çünkü 2012 bütçesi kendilerine yeterli kaynağı ayırmamış. Mutlaka kaynak oluşturmak lazım’ dedi. Şimşek, Yıldırım’ın daha yılın başında izlediği bu stratejiyi çok takdir ettiğini söyledi. Şimşek, New York’tan yeni döndüğünü, orada 100’ün üzerinde yatırımcı ile görüştüğünü kaydederken, Türkiye’ye güven duyan yatırımcıların Yunanistan’ın batması endişesi taşıdığını ifade etti. 

İki sevinç bir arada!
İSKENDERUN Limanı’nın Limak’a devrinin gerçekleştiği gün, Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir için de ayrı bir önem ifade ediyor. Devirden bir gün önce Özdemir’in kızı ve aynı zamanda Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, ikinci kez anne oldu. Aile, yeni toruna Burcu ismini verdi.