Basın
Basında Limak
2012
38.2 milyon euroluk krediyi enerji verimliliğine yatıracak

38.2 milyon euroluk krediyi enerji verimliliğine yatıracak

Sözcü / 21.03.2012
38 milyon 250 bin euro kredi anlaşmasına imza atan Limak, krediyi çimento fabrikalarında enerji verimliliği sağlayacak düzenlemeler için değerlendirecek LİMAK Çimento, enerji verimliliği yatırımlarında kullanmak üzere Türkiye Kalkınma Bankası ile 38 milyon 250 bin euro tutarında kredi anlaşması imzaladı. Limak Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, krediyi enerji tasarrufu için kullanacaklarım söyledi. 

Grup bünyesindeki entegre fabrikalarda enerji verimlilik projelerinde kullanılacak Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası kaynaklı kredi ile düşük enerji tüketimli yatırımlarına başlanacağım söyleyen Özdemir, şu bilgileri verdi: " Türkiye’deki tüm çimento fabrikalarına, döner fırınlardan çıkan atık ısıların geri kazanımı gerçekleştirilirse, yılda 1.3 milyar kilovatsaat enerji tasarrufu sağlanacaktır" dedi. 

Yenilenebilir enerjiye destek Törende bir konuşma yapan Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdürü Vekili Metin Pehlivan ise yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımları için büyük bütçeli bir kaynak ayırdıklarım ifade ederek, 2011 yılında uluslararası kuruluşlardan sağladıkları 500 milyon dolarlık krediyi bu alanlara plase edeceklerini belirtti. îmza törenine kaülan Kalkınma Bakam Cevdet Yılmaz ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, konuşmalarında enerji tasarrufunun önemine dikkat çekti. 

İmza töreninde konuşan Limak Başkanı Nihat Özdemir, "Limak Çimento gerek uzun vadede global bir oyuncu, gerekse orta vadede Türkiye’de pazar lideri olma hedefine kararlılıkla yürümektedir" açıklamasını yaptı.