Basın
Basında Limak
2012
2023’e kadar yüzde 20 enerji tasarrufu

2023’e kadar yüzde 20 enerji tasarrufu

Taraf / 21.03.2012
Enerjide yüzde 20 tasarruf planladıklarını belirten Bakan Yıldız, tasarrufun birçok yatırımdan kurtulmak demek olduğunu söyledi 12 YIL VADELİ KREDİ Sözleşmeyle, Limak Çimento’nun Ankara ve Trakya tesislerindeki enerji verimlilik projelerinde kullanılmak üzere iki yıl geri ödemesiz, toplam 12 yıl vadeli 38 milyon 250 bin avroluk kredi Dünya ve Avrupa bankalarının katkılarıyla sağlanmış olacak. Yatırımların tamamlanmasıyla 40 MW güce sahip bir hidroelektrik santralin bir yıllık enerji üretimi kadar enerji tasarrufu sağlanacak. 

2023 yılına kadar enerji alanında en az yüzde 20 tasarruf planladıklarını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Yüzde 20 oranında bir tasarruf demek bizim enerjide yapacağımız birçok yatırımdan kurtulmamız demek" dedi. 

Türkiye Kalkınma Bankası AŞ ile Limak Çimento arasında enerji verimliliği yatırımlarında kullanılmak üzere 38 milyon 250 bin avro tutarında kredi sözleşmesinin imzalandığı törende konuşan Bakan Yıldız, sözleşme sayesinde çimento fabrikasındaki atık ısılardan enerji elde edileceğini belirtti. Enerjideki iki büyük hedeflerinden ilkinin enerjide arz güvenliğini sağlarken yerli ve yenilenebilir kaynakları kullanmak ikincisinin ise en yerli kaynak olarak gördükleri enerji verimliliğiyle ilgili projeleri geliştirmek olduğunu belirten Yıldız, şöyle konuştu: "OECD ülkeleri arasında enerji verimliliği alanında çok gerilerdeyiz. 

Bunun içinde bu alanda hem tehdit hem de fırsatlar bizi bekliyor. 2023 yılına kadar enerji alanında en az yüzde 20 oranında tasarruf planlıyoruz. 

Yüzde 20 oranında bir tasarruf demek bizim enerjide yapacağımız birçok yatırımdan kurtulmamız demek." "Herkes HES yapamaz, herkes nükleer güç santrali de yapamaz" diyen Yıldız, "Ama sanayicilerimizden, ev hanımlarımıza kadar herkes enerji verimliliği yapabilir. Bu bir kültürdür. Bunun yerleşmesi içinde büyük çaba harcıyoruz" diye konuştu. Günlük doğalgaz tüketiminin önceki gün 138 milyon metreküp olduğunu kaydeden Yıldız, "Bu rakam soğuğun en sert olduğu zaman 192 milyon metreküpe kadar çıktı. Biz ocak ve şubatta kontratlarımızın üzerinde doğalgaz aldık. Bu iyi bir şey değil ama vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşıladık" dedi. 

1.2 milyar kilovatsaat tasarruf Limak Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de, Limak Çimento Grubu’nun batıda Trakya’dan doğuda Kurtalan’a kadar oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış olduğunu belirterek, "Türkiye’deki tüm çimento fabrikalanna, döner fırınlardan çıkan atık ısıların geri kazammı gerçekleştirilirse yılda 1.2 milyar kilovatsaat enerji tasarrufu sağlanacak" dedi.