Basın
Basında Limak
2011
Limak, 250 milyon $ ayırdı, New York ve Kosova’da otel açacak

Limak, 250 milyon $ ayırdı, New York ve Kosova’da otel açacak

Akşam / 23.09.2011
İstanbul’daki ikinci otelini açan Limak Holding, 2015 yılına kadar 250 milyon dolar harcayarak yurtdışına da açılacak. Tarsus ve Kıbrıs’taki projeleri süren grubun hedefi Orta Avrupa ve New York...

Turizm yatırımlarını artıran Limak Holding, İstanbul’daki ikinci otelini Kavacık’ta açtı. Limak Eurasia Oteli’nin açılışında konuşan Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde devlet tarafından yeni bir turizm alanı tahsis edildiğini belirterek, burada 100 milyon dolara biri 5 yıldızlı bir diğer 4 yıldızlı olmak üzere 2 golf oteli açmayı planladıklarını söyledi. Özdemir, ’Tarsus’ta devlet yeni bir turizm alanı belirledi. Biz de iki otel için tahsis aldık. Burada aynı zamanda 18 delikli bir golf merkezi de olacak. Bu yatırımlarımızı da 2014 sonu veya 2015 yılında tamamlayarak açmayı planlıyoruz’ dedi. Turizmde en büyük sıkıntıyı ise Kuzey Kıbrıs’taki Babylon projelerinde yaşadıklarını ifade eden Özdemir, ’Biz bu yatırıma girerken Kıbrıs’ta yapılan referandumun ardından ambargonun kalkacağını düşünerek bu işe girmiştik. Ancak bu beklentimiz gerçekleşmedi. Şu anda sorunlar artıyor gibi görünse de Başbakan Erdoğan’ın ABD’deki girişimlerinin ardından 2012 yılında Kıbrıs sorununun çözüleceğini ve ambargonun kalkacağını düşünüyorum’ dedi.

ABD’Yİ PRESTİJ İÇİN İSTİYORUZ
KOSOVA’nın başkenti Priştina’da havalimanı ihalesini aldıklarını ve bölgede çok sevildiklerini söyleyen Özdemir, ’Kosova Avrupa’nın ortasında geri kalmış ancak kısa sürede gelişecek bir ülke. Havalimanı yatırımımız var otel de istiyoruz araştırmalarımız sürüyor’ dedi. ABD’de ise Limak adını taşıyabilecekleri bir yatırım için hazırlık yaptıklarını kaydeden Özdemir ’New York bizim için prestij projesi, orada büyük potansiyel var ve yeni yatırım gerekiyor. Biz de New York merkeze yakın 40-60 caddeleri arasında bir yer düşünüyoruz’ dedi. Kavaloğlu da şu anda biri bitmiş diğeri de inşaat halinde iki otel projesiyle ilgilendiklerini belirtti.

TOPLAM 750 MİLYON DOLAR
LİMAK International Hotels&Resorts Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu ise 2015’e kadar turizme 250 milyon dolar daha yatırım yaparak turizmdeki yatırım tutarlarını 750 milyon dolara ulaştıracaklarını söyledi. Bu ilave yatırımların 100 milyon dolarının Tarsus’a, 100 milyon dolarının Kuzey Kıbrıs’a yapılacağını, 50 milyon dolarının ise yurtdışındaki turizm yatırımı fırsatlarına ayrılacağını ifade eden Kavaloğlu, ’Özellikle Balkanlar, Orta Avrupa ve Amerika’da satın alım ve yatırım fırsatları ile ilgileniyoruz. Bundan sonra şehir otelleriyle büyüyeceğiz’ dedi.