Basın
Basında Limak
2011
Çimentoda üçüncü oyuncu oldu, 3 yılda 300 milyon $ yatıracak

Çimentoda üçüncü oyuncu oldu, 3 yılda 300 milyon $ yatıracak

Akşam / 18.08.2011
Türkiye’nin 3’üncü büyük çimento oyuncusu Limak Grubu, 3 yılda 300 milyon $’lık daha yatırım yapmayı planlıyor. Grubun içinde ikinci sırada olan çimentodan bu yıl 800 milyon TL ciro bekleniyor.

Nisan ayında Set Çimento’yu satın alarak Türkiye’nin en büyük üçüncü çimento üreticisi olan Limak Çimento Grubu, 3 yılda 300 milyon dolarlık daha yatırım yapmaya hazırlanıyor. Diyarbakır Ergani Çimento Fabrikası’nda önceki gün gerçekleştirilen yeni filtre yatırımı açılış töreni öncesinde konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak Çimento Grubu olarak 2011 sonunda 6.5 milyon ton çimento satışı ve 1 milyon 750 bin metreküp hazır beton satışı gerçekleştirerek Türkiye’nin 3’üncü çimento üreticisi olmayı hedeflediklerini söyledi. Çimento grubunun bu yıl 770-800 milyon TL civarı ciro hedeflediğini belirten Özdemir, ISO 500’de bu yıl ilk 100’e girebileceklerini ifade etti. Özdemir, çimentonun büyüklük itibarıyla grup içinde enerjiden sonra ikinci sırada yer aldığını belirtti.

YATIRIMDA HIZ KESMEYECEK
Ergani’de yüzde 100 kapasite artışına gideceklerini yıllık çimento üretimini 2 milyon tona, klinker kapasitesini de iki katına çıkaracaklarını belirten Özdemir, 2 yıl içinde 100 milyon dolarlık bir yatırım yapacaklarını söyledi. Ayrıca Kurtalan, Gaziantep Balıkesir, Kırklareli-Pınarhisar fabrikalarında da kapasite artışına gideceklerini belirten Özdemir, ’3 senede kademeli olarak 300 milyon dolarlık yatırım yapacağız Çimento bünyesindeki hazır beton işletmelerinin sayısı önümüzdeki yıl yüzde 50 artırılarak 18’e çıkartılacak’’ dedi.

Diyarbakır’ın ligden düşmesi yönetim hatası
Kendisinin de Diyarbakır doğumlu olduğunu, üniversiteyi kazanınca Ankara’ya gittiğini belirten Nihat Özdemir, ’Ben bu bölgenin insanıyım. Yatırımcı olarak hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadık. Burada ne kadar çok iş ve aş olursa, bu bölge daha çok kalkınır’ dedi. Diyarbakırspor’la ilgili de konuşan Özdemir, ’Diyarbakır’ın ligde kalması için en önemli destek verenlerdendim. Karadenizli arkadaşlar dahi destek verdi. Türkiye için Diyarbakırspor’un ligde kalması çok önemliydi. Kabahati yönetimde buluyorum, çünkü gereğini yapamadılar’ dedi.

Halk fabrika kapandı mı diye kontrole geldi
Özdemir, Ergani’de 10 milyon dolarlık yatırımla kurulan torbalı baca sistemi sayesinde metreküp başına atık miktarının 8 mg’a indirdiklerini, yasal sınırın ise 120 mg olduğunu ifade etti. Fabrika sahasında ağaç ekilmedik yer bırakmadıklarını belirten Özdemir, ’Üzüm, kayısı, badem diktik. Çevreye çok saygılı bir fabrika haline getirdik. Burada yaşayan halk, atık miktarı böyle olunca ’Acaba fabrika kapandı mı diye kontrole bile geldi’ dedi.