Basın
Basında Limak
2010
Elektrikte 1.2 milyar $’lık devir

Elektrikte 1.2 milyar $’lık devir

Milliyet / 04.09.2010
Uludağ Elektrik Dağıtım ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım’in devri Limak, Kolin ve Cengiz İnşaat ortaklığı’na yapıldı. Özelleştirmesi 940 milyon dolar bedelle yapılan Uludağ Elektrik Dağıtım ve 258.5 milyon dolar bedelle özelleştirilen Çamlıbel Elektrik Dağıtım’ın Limak, Kolin ve Cengiz İnşaat ortaklığına devri tamamlandı. Törende konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, satış modelinin varlık satışı olmadığını, bir süre sonra şirketlerin kamuya işler şekilde geri döneceğini belirtti.

’Devlet iyi işletemiyor’
Oluşturulan ortaklık adına bir konuşma yapan Uluğ AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Bu aşamadan sonra bizim hedefimiz, kamunun kısıtlı kaynaklarıyla gerçekleştiremediği altyapı yatırımlarının zamanında ve hızlı yapılmasıdır" dedi.

Limak, Kolin ve Cengiz İnşaat ortaklığı Uludağ ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım Bölgeleri’nin devralınması için toplam 1.23 milyar dolarlık kredi sağladı. Maliye Bakam Mehmet Şimşek de elektrik dağıtım müesseseleri konusunda, "Devlet bunları işletemiyor. İyi işletse TEDAŞ bu kadar borçlu olmazdı" dedi. Şimşek, devri yapılan bölgelerde de hizmet kalitesinin artırılmasını istedi. Şimşek, Uludağ ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım Bölgelerinin devri ile birlikte, elektrik dağıtımının yüzde 37’sinin özel sektöre geçmiş olacağını söyledi. aŞimşek, ihalesi tamamlanan ve devir süreci devam eden işletmelerle bu oranın yüzde 76’ya yükseleceğini kaydetti. Şimşek, geri kalan dağıtım şirketlerinin özelleştirme işlemlerinin de önümüzdeki yıl başlarında tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi.