Basın
Basında Limak
2009
Siirt’teki enerji yatırımı için Limak’a 350 milyon $ kredi

Siirt’teki enerji yatırımı için Limak’a 350 milyon $ kredi

Tercüman / 02.09.2009
350 milyon dolarlık kredinin imza törenine İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince. Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Yapı Kredi Genel Müdürü Faik Acıkalm katıldı.

LİMAK’A iş Bankası ve Yapı Kredi tarafından 350 milyon dolarlık kredi sağlandı. Kredinin imzalandığı basın toplantısında verilen bilgiye göre kredi, Siirt Botan Çayı üzerinde yapımı devam eden Alkumru Barajı ve hidroelektrik santralinin (HES) yapımında kullanılacak. 466 milyon dolarlık bir yatırım olan baraj ve santral için sağlanan kredi 4 yılı geri ödemesiz olmak üzere 12 yıl vadeyle ödenecek. Aralık 2010’da enerji üretmesi hedeflenen Alkumru HES’in yılda yaklaşık 1 milyar kilovat saat enerji üretmesi bekleniyor.

10 bin kişiye dolaylı istihdam
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Alkumru Barajı ve Hiroelektrik Santrali’nin Siirt ve bölge ekonomisine 3 yıllık inşaat süresince 50 milyon dolarlık bir değer sağlayacağını bildirdi. Özdemir, 267 megavatlık kurulu güce sahip projenin tamamlanmasıyla yaklaşık 1 milyar kilovatsaatlik elektrik üretiminin gerçekleştirileceğini, bu miktarın da Siirt’in tüm ilçe ve köyleriyle tükettiği enerjinin 5 misli olduğunu söyledi. Özdemir, inşaat döneminde 2 bin kişiye doğrudan 10 bin kişiye de dolaylı istihdam sağlayan tesisin işletme döneminde de bölge halkına istihdam sağlamaya devam edeceğini belirtti, iş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince de, yenilenebilir kaynaklı enerji projeleri başta olmak üzere enerji projelerinin iş Bankası’nın birinci önceliği olduğunu söyledi. Özince, "Enerji sektörüne sağladığımız finansman 1 milyar 650 milyon doları bulacak" derken, Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın ise "Şu anda enerji sektörüne sağladığımız finansman hali hazırdaki projeler de dahil 2.5 milyar dolara yaklaştı" dedi.

Özdemir: Kredi aldığımızı utancımızdan söyleyemedik LlMAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Alkumru Barajı’na sağlanan 350 milyon dolarlık kredi anlaşmasının, daha önce neden açıklanmadığı sorusuna şu cevabı verdi: "Global krize rağmen, İş Bankası ve YKB, 350 milyon dolar büyüklüğünde kredi, uygun koşullarda sağlamışlardır. Bu proje yatırımına, 2008 başında tamamen özsermaye ile başladık. 2008 ikinci yarısında bankalara müracaat ettik. Dünyada kıyametler kopmuştu. Bu kredi kararının çıktığı 2008’in ikinci yarısında, biz bu projeye kredi aldık diye, diğel kimseye, en yakınlarımıza dahi utancımızdan söyleyemedik. Bunu bu güne kadar sakladık; gizledik. Bunu kamuoyuna sizlerin huzurunda açıklamayı, bir kamuoyu borcu olarak gördük ve açıklıyoruz."